جفت بودن همه چیزدر قران، کتاب آسمانی مسلمانان، که اسرار کائنات در آن آورده شده است خداوند در چندین آیه مختلف اشاره به جفت بودن همه هستی می کند. و خب در ابتدا ذهن عموم فقط به سمت بحث مذکر و مونث بودن بین انسانها و موجودات می رود. ولی در واقع این آیات اشاره به رمز و رازهایی بسیار عمیق تر دارند.

آیا تا به حال در مورد این آیات تفکری داشته اید و از خود پرسیده اید که جفت و دوتا بودن همه چیز واقعا به چه معناست؟ آیا تا به حال به اسرار کائنات و دنیایی که در آن در حال زندگی هستیم توجه کرده اید؟ ما در این بخش برای شما از این مفهوم عمیق در قرآن رمز و رازهای بسیار زیبایی را آورده ایم.

هر آنچه که بوده و هست بر دو حالت است و این دو به هم معنی می دهند

اجازه دهید از همین ابتدا به سراغ خوبی و بدی برویم. ما می دانیم که در عالم هم خوبی است و هم بدی و این دو بدون همدیگر به هیچ وجه معنی و مفهومی نخواهند داشت. مثلا در نظر بگیرید عالم و جهانی سرتاسر خوبی و بدون کوچکترین زشتی و بدی. آیا غیر از این است که چنین دنیایی خیلی زود ایجاد دلزدگی می کند؟ و دیگر آن خوبی ها ارزشی نخواهند داشت؟ چون اولا همه جا هستند و دوما اینکه اصلا بدی وجود ندارد که بتوان آن خوبی ها را با آن قیاس کرد و ارزش داد.

شما این مفهوم را در همه جا می توانید ببینید و این یک اصل مهم برای ماست که با بدی ها نجنگیم و به دنبال نابود کردن آنها نباشیم. زیرا اگر فرض بگیریم که موفق می شویم، آنگاه خوبی ها را نابود خواهیم کرد.

آیا به نظر شما خداوند یکتا شر و بدی را بیهوده خلق کرده است؟ مطمئنا او دلایل بسیار قدرتمندی داشته است. مثلا یکی از آنها این است که ما فقط با دیدن و تجربه کردن آنها می توانیم مسیر و هدف نهایی خود را بهتر بشناسیم و در جهت خوبی هایی که خودمان می خواهیم حرکت کنیم. چون بدیها در واقع خوبی ها را معنی می کنند.

یکی از اسرار کائنات پی بردن و فهمیدن هر چیز از روی جفتش است

جفت بودن همه چیز

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد، خوبی و بدی همدیگر را معنا و مفهوم می دهند. و حالا این موضوع باز هم فراتر از این است، بطوریکه شما از روی بدی می توانید خوبی را پیدا کنید. و همینطور بدی را از روی خوبی. زیرا که آنها دقیقا نقطه مقابل همدیگر هستند.

مثلا در مورد روز و شب دقت کنید، روز روشنایی دارد و در آن تاریکی وجود ندارد و شب دقیقا حالت مخالف آن است. که در مبحث زیبای مدارها توضیحاتی را در مورد آن داده ایم که چطور هر شخص با مدار خوبی و یا بدی هماهنگ می شود. مثل هماهنگ شدن با مدار روز با تنظیم خواب خود در طول شب.

آن موضوع مهمی که اینجا اهمیت دارد این است که اکثر مردم از شرایط بد خود می نالند و گله و شکایت می کنند. در حالیکه غافل از این موضوع مهم هستند که همان شرایط بد آنها جفت خوبی دارد که دقیقا نقطه مقابلش است. و آنها با دقت در همان شرایط بد خود و فهمیدن آن می توانند پی به آن حالت خوب ببرند و آن را پیدا کنند. مثلا اگر شما از کمبود پول در رنج و سختی هستید می توانید با تفکر خود ثروت را پیدا کنید.

با فهم از اسرار کائنات می شود از درون فقر ثروت را پیدا کرد زیراکه همه چیز جفت است

اسرار کائنات

جفت بودن همه چیز را خداوند در کتاب آسمانی خودش مطرح کرده و می توان از آن فهمید که فقر به همراه جفت خودش یعنی ثروت خلق شده است. و این دو دقیقا نقطه مقابل همدیگر هستند. پس فقر هر ویژگی که دارد ثروت آن را ندارد و بالعکس. حالا بیایید با هم به یک انسان فقیر نگاه کنیم و ببینیم او چه ویژگیهایی دارد ( البته فقط چند ویژگی را با هم بررسی می کنیم ).

فرد فقیر بر این باور است که پول و ثروت بسیار کم و محدود است. او اغلب اوقات خود را لایق ثروت نمی داند و باور دارد که باید با سختی زندگی کند. او اغلب فقط از روی عادت سخت کار می کند و تفکری در مورد اینکه چطور نتیجه بهتر بگیرد ندارد و…

حالا اگر اینها ویژگیهای فقر هستند پس طبق توضیحات بالا ویژگیهای ثروت باید دقیقا مخالف اینها باشد. مثلا افراد ثروتمند همیشه اینطور فکر می کنند که ثروت فراوان است. آنها همیشه خود را لایق ثروت می دانند و هرگز در این مورد شک نمی کنند. آنها قبل از کار کردن همیشه با حواس جمعشان راههایی را پیدا می کنند که بیشترین نتایج را به آنها بدهد و…

طبق جفت بودن همه چیز می توان از درون رابطه بد رابطه خوب را پیدا کرد

شما می توانید این قاعده کلی را در همه جا ببیند. مثلا در بحث روابط کسانی که روابط آنها خراب است ویژگیهایی دارند که این ویژگیها طبق قانونی که گفته شد نقطه مقابل ویژگیهای روابط زیبا و خوب است. که ما قصد داریم در اینجا بخشی از این ویژگیها را برای درک بهتر موضوع با هم بررسی کنیم.

بخشی از افرادی که روابط اشتباه دارند بسیار خودشان را برای شخص مقابل کوچک می کنند و به خیال خودشان دوست داشتنشان را نشان می دهند. آنها معمولا به دنبال محصور کردن و گرفتن آزادی شخص مقابلشان هستند. و یا اینکه مثلا بسیار وابسته به شخص مقابلشان می شوند. در حالیکه در روابط موفق هرگز هیچ یک از طرفین برای اینکه علاقه خود را نشان دهد خود را کوچک نمی کند و همیشه ارزش خود را حفظ می کند. آنان دیگری را در زندان خود نمی اندازند و آزادانه به او ابراز علاقه می کنند و هرگز اجازه ایجاد وابستگی را نمی دهند.

قاعده کلی که اسرار کائنات در آن هست در این مورد به ما این را می گوید که: هر شرایط بد و نا مطلوبی جفتی دارد که دقیقا برعکس و مقابل آن است. یعنی شرایط خوب و مطلوب است. و راه حل رسیدن به آن شرایط خوب شناخت همین شرایط بد و ویژگیهایش است که مطلع شویم که دقیقا باید برخلاف چه عمل کنیم تا به نتایج خوب برسیم.

نگاهی عمیق تر به رمز و راز و اسرار کائنات در مورد جفت بودن همه چیز

جفت بودن همه چیز باز هم فراتر می رود و به جایی می رسد که دو موضوع در ظاهر یکسان در درون خود کاملا متفاوت هستند و این موضوع دوباره در همه جا وجود دارد.

به عنوان مثال شما درد و رنج را در نظر بگیرید. خود درد و رنج بر دو وجه است که یکی کاملا منفی و دیگری کاملا مثبت است. مثلا اگر شما پرخوری کنید و فعالیت کافی نداشته باشید به زودی به درد و رنج از بیماریها و اضافه وزن خود خواهید رسید. که این رنج کاملا مضر و منفی است. و حالا زمانی هم که می خواهید رژیم غذایی خود را عوض کنید و یا ورزش کنید باز هم رنج می کشید. ولی اینجا درد و رنج شما لذت بخش است و نتایج مثبت برایتان دارد. یعنی در واقع ظاهری سطحی و موقت از درد و رنج دارد ولی باطن آن لذتی مداوم است.

پرستش خداوند موضوع مهم بعدی است. کسانی هستند که خدای یکتا را پرستش می کنند، عاشق او و تسلیم او هستند. و زندگی سرتاسر لذت، آرامش، قدرت و ثروت را تجربه می کنند و عده ای دیگر بت ها را پرستش می کنند، عاشق و تسلیم آنها هستند و زندگی آنها از درون سرشار از سیاهی و جهل است. دقت داشته باشید که در اینجا ظاهر کاملا شبیه به هم است ولی درون کاملا متفاوت. که در مطالب خداشناسی موجود در مجموعه ما یشتر آنها را خواهید شناخت.

ثروت، لذت، علم و آگاهی و…. همگی بر دو حالت و دو وجه هستند

اسرار کائنات

شاید همه بگویند ثروت همیشه خوب است. ولی ما در جواب می گوییم ثروت بر دو نوع است و فقط یکی از آنها زیبا و لذت بخش است و دیگری با تمام شباهتی که با ثروت خوب ما دارد اصلا خوب نیست. ما این ثروتها را به اسم ثروت حلال و حرام می شناسیم. در نظر بگیرید ثروتی که با یک ایده خلاقانه و یک کار تیمی و ایجاد یک ارزش بدست آمده است که برای همه به نوعی خیر و برکت دارد و در سوی مقابل، ثروتی که با دزدی بدست آمده. هر دو پول هستند و ظاهرشان زیبا و خواستنی است ولی در باطنشان دقیقا نقطه مقابل همدیگر هستند.

تفکر مورد دیگری است که بر دو نوع است و ما باید حواسمان باشد که کدام تفکر نتیجه مثبت می دهد. تفکر در جهت اشتباه و فکر کردن به چیزهایی که زیبایی ندارند و از جنس تاریکی و زشتی است و یا فکر کردن در جایی که اولویت با دست به عمل زدن است همان تفکری است که ظاهرش تفکر و باطنش در واقع سیاهی و بدبختی است. و از طرف دیگر تفکر در مورد زیبایی ها و روشنایی ها ( زیبایی و روشنایی نماینده آن چیزهایی است که ما خوب و خوش مینامیم ) کاملا سازنده و مثبت است.

توجه داشته باشیم که ما در هر لحظه فقط می توانیم درگیر یک حالت باشیم. یعنی مثلا ما اگر درگیر لذت مثبت و خوب نباشیم پس حتما درگیر آن لذت منفی هستیم و….

طبق جفت بودن همه چیز خود ما هم بر دو حالت و دو نوع هستیم

ما انسانها در درونمان دو نیرو داریم و یا اینکه می شود اینطور گفت که دو وجه داریم. یکی به دنبال رساندن ما به خوبی و زیبایی است و دیگری به دنبال کشاندن ما به سمت پایین و تاریکی ها. در ضمن یکی از اسرار کائنات و خود ما این است که ما خودی بسیار بزرگتر و بخشی نامرئی داریم که در دوره آموزشی ۹۰ روزه استفاده از قدرت تشریح شده است.

لطفا ویدئوی اسرار کائنات و جفت بودن همه چیز را تماشا کنید.

تماشای این فیلم در یوتوب

Subscribe
Notify of
guest
3 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
Anonymous
1 year ago

سلام خدا قوت.ضمن تشکراز کانال پر محتوای شما .سوالی دارم درمورد اینکه ایا واقعا خودمان انتخاب کردیم ک در چه خانواده ای بدنیا بیاییم؟؟ لطفا کامل توضیح میفرمایید.چون الان شرایط سختتری با والدین پیرم دارم.انگار هیچ مفهمومی دیگه تو سن پیری درک نمیکنن

trackback
آتئیست ها چه می گویند - خداباوری و خداناباوری کدام یک درست می گویند؟
1 year ago

[…] جواب به این سوال بله است. در مبحث جفت آفریده شدن همه چیز ( اینجا ) و تشخیص خدای حقیقی از بتها ( اینجا ) اشاره کرده بودیم که […]

trackback
ظلم و ستم و علت وجود ستم - مظلوم چه ویژگیهایی دارد و چرا مظلوم است؟
1 year ago

[…] […]