آتئیست یا خداباور؟ اختلاف ما در این مورد بر سر چیست؟

همانطور که می دانید آتئیست یا خداناباور به شخصی گفته میشود که اعتقاد دارد هیچ خدایی وجود ندارد. و اعتقاد این دسته به آنها می گوید که وجود خداوند یک دروغ است. از طرف دیگر اعتقاد یک خداباور دقیقا مخالف این عقیده است. شخص خداباور می گوید خداوند همیشه در همه جا حاضر بوده و هست و اینکه ما خداوند را نبینیم و بخواهیم او را بپوشانیم و پنهان کنیم کفر است و نتیجه منفی این کار را خواهیم دید. حالا با وجود این دو جبهه کاملا مخالف، سوال این است که کدامیک درست و کدامیک اشتباه می گویند؟

آیا زمانی که یک آتئیست از “خدا” می گوید همان خدایی در نظرش است که یک خداباور در نظر دارد؟

اجازه دهید در همین ابتدا یک ریشه مهم از این اختلافات را با هم بشناسیم. و ببینیم آیا واقعا یک آتئیست همان خدایی را منکر می شوند که یک خداباور به آن معتقد است؟

فرض بگیرید که شما برای عده ای در حال صحبت کردن هستید که این افراد تفاوتهایی با هم دارند. شما از “خانه” صحبت می کنید و انتظار دارید آنها در نظرشان به همان چیزی توجه کنند که مد نظر شماست ولی….

یکی به خانه ویلایی فکر می کند. دیگری به خانه ای بسیار کوچک. نفر بعدی به خانه آپارتمانی فکر می کند و شخصی دیگر به خانه اجاره ای و شخصی هم ممکن است اصلا هیچ چیز به ذهنش نرسد. چون زبان او متفاوت است و یا در زبان او “خانه” معنی دیگری دهد.

خداباور

با این مثال به نکته جالبی می رسیم و آن این است که درست است که شما از خانه صحبت کردید ولی برداشت مخاطبین شما تفاوتهای مهمی با هم داشت. و اگر شما فکر کنید که همه مثل شما هستند آنگاه به احتمال زیاد با آنان کشمکش پیدا خواهید کرد.

خداباور حقیقی به کدام “خدا” اشاره دارد و خداناباور حقیقی کدام خدا را منکر می شود؟

آتئیست

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که یعنی ما هم خداباور درست داریم و هم آتئیست که درست بگوید و حرفش صحیح باشد؟  و جواب به این سوال بله است. در مبحث جفت آفریده شدن همه چیز ( اینجا ) و تشخیص خدای حقیقی از بتها ( اینجا ) اشاره کرده بودیم که همه چیز بر دو نوع است. و همانطور که می دانید خداوند هم برای ما بر دو نوع است یکی حقیقی و دیگری بت. انسانها اعلام می کنند که خداپرست هستند ولی تعرف آنها از خدایی که دارند و نتایجی که بدست آورده اند نشان می دهد که آیا بت را پرستش می کنند یا خدای حقیقی را.

حال اگر یک آتئیست در منکر شدن خداوند منظورش یک بت باشد و زمانی که می گوید خدایی وجود ندارد منظورش قدرتهای تخیلی بت گونه باشند حرف او درست است یا غلط؟ وقتی یک خداناباور یا آتئیست می گوید اینکه فکر می کنید یک موجود قدرتمندی به نام خدا هست که دستور میدهد، مجازات می کند، اگر او را نپرستید خشمگین می شود، اگر برای او نجنگید و خونی نریزید اشتباه بزرگی کرده اید و اینکه او را در هیچ جا نمی توانید پیدا کنید و ببینید منظورش کدام خداست؟

کسانی که به دنبال حق و حقیقت هستند تعریف و توضیحشان از آن مثل هم است.

از یک آتئیست ( کسی که به درستی خداهایی که مثل بت هستند را منکر می شود ) می پرسیم شما اگر به خدا اعتقادی ندارید پس به چه چیزی معتقد هستید؟ او می گوید به انسانیت و در تعریف انسانیت او خواهد گفت : انسانیت یعنی استفاده از قدرت تفکر و پیدا کردن راه درست و دوری از تقلید کورکورانه، انسانیت یعنی دوست داشتن خود و دیگران، انسانیت یعنی به دنبال علم و آگاهی بودن و در نتیجه باعث پیشرفت خود و دیگران شدن، انسانیت یعنی خواستن چیزی برای دیگران که برای خود می خواهیم، انسانیت یعنی مدام به دنبال حق، آرامش، بزرگی، بخشش، زیبایی، لذت، ثروت و قدرت بودن و آنها را بدست آوردن.

حالا از یک خداباور و کسی که خدای حقیقی را می پرستد می پرسیم که خدای خودش را تعریف کند و او خواهد گفت : خدا در درون من است و با قدرت تفکر و توجه خودم با او ارتباط دارم و من را به سمت خودش هدایت می کند. او می گوید خدا همه جا هست و من بخاطر این هم خودم و هم دیگران را دوست دارم. نزدیک شدن به خدا تمام آن چیزی است که من می خواهم. بنابراین هرجا که من به حق، علم و آگاهی، لذت، ثروت، بخشش و بزرگی، زیبایی و قدرت می رسم در حال نزدیک شدن به مقصود اصلی خود هستم. پس اینها را پیوسته دنبال می کنم. من می دانم که همه از یک خدا هستیم، پس به خودم و دیگری صدمه ای نخواهم زد.

همه چیز نسبی است و بستگی به زاویه دید ما دارد

اگر شما عدد ۱۸ را در نظر بگیرید و به دیگران نشان دهید همه آن را ۱۸ نخواهند دید و عده ای آن را ۸۱ می بینند و ما فکر خواهیم کرد که آنان دروغگو و فریبکار هستند. در حالیکه آنان کاملا راست می گویند و دروغی در کار نیست. و فقط از زاویه ای دیگر در حال نگاه هستند و مطمئن هم هستند که کاملا درست می گویند.

آیا با توضیحاتی که داده شد نمی توان اینطور برداشت کرد که یک آتئیست و خداناباور می تواند دقیقا به همان چیزی اعتقاد داشته باشد که یک خداباور اعتقاد دارد؟ جواب مشخص و روشن است که در خیلی از موارد این دو دسته به یک موضوع واحد اعتقاد دارند؛ درحالیکه ظاهر متفاوتشان آنها را به جان هم می اندازد و فکر می کنند که دشمن هم هستند.

تفرقه افکنی شیطان بین انسانها با استفاده از کمبود آگاهی آنها

قدرت خداگونه از اتحاد حاصل می شود. در ابتدا اتحاد بین خود و خدای خود ( اینجا ) و ( اینجا ) و در ادامه اتحاد و هماهنگی با دیگران. حالا در نظر بگیرید شیطان که دشمن آشکار این اتحاد و اتفاق است چه کار خواهد کرد؟ او تمام تلاش خود را خواهد کرد تا این هماهنگی صورت نگیرد. بنابراین اگر شما به خدا اعتقاد داشته باشید به شما خواهد گفت آتئیست ها دشمنان شما هستند پس با آنها بجنگید و اگر آتئیست باشید به شما می گوید اعتقادی که خداباور ها دارند خرافات و جهل است و همه آنان دشمنان شما هستند و با آنها بجنگید.

بنابراین شیطان با تفرقه بین انسانها قدرت فوق العاده موجود در آنها را نابود می کند. در حالیکه با کمی تفکر و رجوع به قلب خودمان خواهیم دید که خوبی در وجود همه ما انسانها یکی است ولی در اشکال مختلف. و هیچ جایی برای دشمنی و تفرقه وجود ندارد.

لطفا ویدئوی اختلاف ما بر سر چیست؟ ( آتئیست و خداناباور و یا خداباور ، اعتقاد کدامیک درست است؟) را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۸ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

مطالب مرتبط:

پاسخ به تناقض مطرح شده از استیون هاوکینگ درباره رد وجود خداوند. ( اینجا )