بسیاری از مردم دوست داشتن حقیقی و عشق را با وابستگی اشتباه می گیرند. و به همین دلیل بعد از کلی توجه و اعتماد به طرف مقابلشان در رابطه می بینند که دل او را زده اند و او آنها را ترک می کند. حالا سوال مهم این است که چرا وابستگی باعث دور شدن طرف مقابل ما از ما می شود؟ چرا با اینکه ما کلی به شخص مقابل خود ارزش می دهیم و هر کاری را که بخواهد برایش انجام می دهیم، او باز هم به راحتی از ما رد می شود؟ جواب این سوال مهم و زیبا در دانستن چند نکته مهم است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

شما فقط و فقط باید وابسته یک نفر بشوید

عشق

ما شروع می کنیم به ابراز عشق و علاقه به شخص مقابل خود، در حالیکه که فکر می کنیم او با دیدن عشق و علاقه ما به ما علاقمند شده و یک رابطه خوب شروع خواهد شد. در حالیکه ما قبل از نشان دادن دوست داشتن حقیقی خود به طرف مقابلمان در خود سابقه ای داریم که نشان می دهد دوست داشتن و عشق ما از چه نوعی است. و در واقع شخص مقابل ما از روی این سابقه که به او نشان می دهیم تصمیم می گیرد که با ما بماند یا نه.

حال سوال این است که این سابقه مربوط به رابطه ما با چه کسی است؟ و جواب رابطه خودمان با خودمان است. ما قبل از برقرار کردن رابطه با دیگران همیشه در رابطه ای با خود هستیم؛ هر چند که به خاطر نزدیکی زیاد به آن خیلی توجه نمی کنیم. ولی قانون این است که اگر ما اول به خود عشق و دوست داشتن حقیقی داشته باشیم دیگران هم به ما خواهند داشت. و اگر به دیگران وابستگی داشته باشیم بطوریکه روی خود پا بگذاریم آنها هم روی ما پا خواهند گذاشت.

دوست داشتن حقیقی و عشق چه تفاوتهایی با وابستگی دارند؟

دوست داشتن حقیقی

همانطور که در بخش قبل عنوان شد وابستگی زمانی اتفاق می افتد که ما اولویت اول خود را طرف مقابلمان بگذاریم و خودمان را بعد از او قرار دهیم. یعنی او را بیشتر از خودمان بخواهیم که باعث می شود برای رسیدن به او که هیچ وقت هم اتفاق نمی افتد خودمان را نابود کنیم. در حالیکه در دوست داشتن حقیقی و عشق ما اول خودمان را از توجه، اعتماد، علاقه و… به خود لبریز می کنیم و بعد به سراغ دیگران می رویم. یعنی ما به هیچ عنوان حاضر نمی شویم برای بدست آوردن دیگری خود را از دست بدهیم. از طرف دیگر آنقدری هم غرق در خود نمی شویم که اصلا کسی به غیر از خود را نبینیم. ما با حفظ و رعایت این تعادل مهم همیشه روابط خود را در مسیر درست حفظ می کنیم. و این یعنی نه از خود که همیشه با ما هست و خواهد بود غافل می شویم، چون این بزرگترین و مهم ترین ارزش برای ما در روابط است، و نه دوست داشتن و عشق دیگران به خودمان را نادیده می گیریم و بی پاسخ می گذاریم.

آیا اگر شما به کسی علاقه داشته باشید و او شما را نخواهد رنجیده می شوید؟

وابستگی

موضوع مهم بعدی در عشق و دوست داشتن حقیقی بحث آزادی است. همه ما می خواهیم زمانی کنار کسی در رابطه باشیم و بمانیم که خودمان آزادانه او را انتخاب کرده باشیم و بخاطر حس خوب و عشق با او باشیم و نه بخاطر فشار، محدودیت و یا یک عامل خارجی. حال سوال مهم این است که اگر ما آزادی را برای خود می خواهیم آیا نباید آن را برای کسی که دوستش داریم هم بخواهیم؟ آیا نباید او را آزاد بگذاریم تا ما را انتخاب کند؟ یا اگر نه به سمت کسی به غیر از ما برود در حالیکه ما اصلا ناراحت نمی شویم و او را انسان بدی نمی دانیم؟

یکی از اشتباهات ما زمانی که وابسته کسی می شویم این است که می خواهیم او را در قفس خود بیندازیم و آزادی را از او بگیریم. در حالیکه باید آنقدر با توجه به خودمان ارزش خود را بالا ببریم (بطور پیوسته و همیشگی) که او بخاطر زیبایی و ارزش ما خود به خود نتواند از ما جدا شود. و یا اگر در این حالت جدا شد مطمئن باشیم بخاطر این بوده که او درکی از این ویژگیهای مثبت ندارد؛ پس همان بهتر که زودتر از ما جدا شود.

الگو برداری از عشق و دوست داشتن حقیقی خداوند نسبت به بنده ها

ما از خداوند زیبا تر، عاشق تر، بزرگتر، و غنی تر نداریم و او بسیار به بنده هایش توجه و عشق دارد. ولی هرگز برای اینکه ما فقط با او در ارتباط باشیم و به او توجه کنیم ما را تحت فشار و محدودیت قرار نداده است. خداوند به ما آزادی و اختیار در انتخاب داده و این باعث می شود کسانی که انتخاب می کنند اول رابطه خوبی با خدا داشته باشند، با شناخت و انتخاب خودشان این کار را بکنند. نه اینکه از این بترسند که حتما باید این کار را بکنند و اگر نکنند خدا از آنها خشمگین خواهد شد. آنها می دانند که خداوند از همه چیز بی نیاز است. این نوع دوست داشتن حقیقی خداوند باعث شده است که عاشقان او، خدا را با هیچ چیز عوض نکنند. چون او ارزشمند ترین است. ما هم با الگو برداری از این نوع دوست داشتن در همین جهت حرکت خواهیم کرد.

از وابستگی تا رسیدن به عشق و دوست داشتن حقیقی

عشق

شاید شما دوست عزیز متوجه شده باشید که در رابطه خود بیشتر وابستگی داشتید تا عشق حقیقی. و اینجا تصمیم می گیرید که این مورد را اصلاح کنید. باید به شما بگوییم که علی رغم تصمیم عالی شما ممکن است در ظاهر نتیجه بدی بگیرید و چیزهایی را از دست بدهید. علت در این است که همیشه مشابه مشابه را جذب می کند. قبل از این آگاهی شما مشابه رابطه خود بودید و داشتید پیش می رفتید ولی با این اطلاعات و تصمیمی که گرفتید شما تغییر کرده اید و ممکن است طرف مقابل شما با شما تغییر نکند و بخاطر تفاوتی که ایجاد شده از هم جدا شوید.

البته این فقط ابتدا و ظاهر جریان است. او ممکن است به زودی تغییر کند و مثل شما شود و دوباره رابطه خود را با کیفیتی بسیار بالاتر از سر بگیرید. و شاید هم تغییر نکند ولی در آن صورت شما به سمت انسانهایی که مثل شما هستند هدایت خواهید شد و روابطی را شروع خواهید کرد که از هر نظر بهتر از قبل هستند. پس صبور باشید و با اطمینان ادامه دهید.

دوره آموزشی “دانش لذت از روابط”

در دوره آموزشی دانش لذت از روابط ( اینجا ) شما می توانید آموزشهایی بسیار گسترده تر و کاملتر از آنچه که اینجا مطرح شد دریافت کنید. و با اطمینان کامل و آگاهی در روابط خود به سمت موفیت پیش روید.

همچنین شما می توانید مبحث قبلی ما در دانلودهای رایگان در بحث روابط را از ( اینجا ) دنبال کنید.

لطفا ویدئوی آموزشی تفاوت وابستگی با دوست داشتن حقیقی را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۸ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

اعلان
به من اعلان کن
guest
33 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مريم

سلام آقای تقوی زاده من مدت زیادی نیس با سایت شما خیلی اتفاقی آشنا شدم، سوالم اینه که وقتی من به یه شخصی حس خیلی خوبی دارم و یه الهام قوی درونم بهم میگه من به این شخص میرسم اما مثلا اوضاع یه جوره مبهم پیش میره و من نمیتونم بفهمم چی به چیه باید چیکار کنم؟ حسم خیلی قوی هست و نمیتونم نادیده بگیرم

Najmeh

سلام خداقوت. اگه بخایم هدفگذاری کنیم قبل اینکا به اهدافمون رسیده باشیم باید به صورتی بنویسیم که انگار بهش رسیدیم یا نه مثلا بنویسیم من اینو میخام بهش برسم تو این تاریخ. تشکر سایتتون عالی هست. موفق باشید

Shima

سلام استاد مطالب و آموزش هاتون همه عالی،استاد من مدتی که با یک آقایی وارد رابطه شدم که خیلیییییی احساس خوبی نسبت بهشون دارم و خیلی از خصوصیات همسر دلخواهمو دارن خیلی از نظر روحی بهم نزدیک هستیم و احساسات هم رو درک میکنیم و هردو به سمت هم گرایش داریم؛اما من مدام خواستگار برام میاد از روش سنتی و یک‌معرف.و من اصلا دلم با این خواستگارها و این نوع ازدواج (سنتی نیست)و خیلی گرایش و کشش عجیبی وحس فوق العاده عجیب وزیبایی به این آقایی که باهاشون هستم دارم اینجا باید چکار کنم؟و آیا من که دوستدارم از راه دوستی با کسی ازدواج کنم و راه سنتی رو نمیپسندم دارم راه تایین میکنم؟و آیا باید به این آقایی که الان باهاشون یک جورایی دوستم نزدیک تر بشم؟ چون احساس فوق العاده ای دارم بهشون(چون اصلا دلم به این ازدواج سنتی راضی نیست و احساس میکنم هیچ اصلا از دید خواستنی بودن ازدواج نمیکنم)

فروغ

سلام وقت بخیر من خیلی وقت پیش یه سوال پرسیدم جواب داده نشدمیشه بگین چجورپیگیرجوابم باشم مرسی ازکاناتون

Anonymous

سلام من قبلادردوره جذب ابان ماه شماشرکت کردم وبسبارخوب بودمن۴۰سالمه و۴ساله جداشدم وحدودیکساله بااقای مجردی سر کار اشناشدم که ۹سال ازمن کوچکتره وبااینکه معتقدوپایبندهستم واردرابطه شدیم وبخاطرتفاهم زیاددرجنبه های مختلف به مروربیشتروبیشتروابسته وعلاقمندشدیم امابعدمخالفت خانواده ایشان بخاطراختلاف سنی واینکه من ازدواج کردم ایشان باتمام علاقه ای که داره میگه نبایدازدواج کنیم وظاهرامرمنطقیه اماواقعیت اینه مابشدت درکنارهم آرامش داریم وازطرفی وابسته هم هستیم ومنم ادمی هستم بدون عشق بسختی می گدرونم هرچندکه ازدیدخانواده وفامیل زنی بسیارخودساخته ومحکم هستم.اازدست دادن چنین رابطه ای عالی برام خیلی سخته لطفاراهنمایی کنید

ترنم

سلام استاد ممنونم از آموزش هاتون لطفا همه ی فایل های رایگان که داخل یوتوب میزارید رو هم اینجا بزارید .فایل آموزشب چرا او شما شما را ترک کرد مقصر کیست ؟اینجا وجود نداره.متاسفانه من یوتوب دیگه نیستم و دسترسی ندارم.

ستایش

سلام استاد وقت خوش.سوال من اینه که ما تا کی باید با این نگرش جلو بریم که شاید این آدمی که باهاش وارد رابطه شدیم و میخوایم بهترینه نیست و خدا شخص بهتری رو برامون در نظر داره.یعنی چی میشه که خواست خدا با خواست ما یک جایی یکی باشه؟ اون شخصی که الان وارد زندگی من شده همون شخصی باشه که خدا برای من میخواد .و نه تنها توی روابط بلکه همه ی زمینه ها سوالمه.؟سپاس از مطالب مفیدتون

Mina

سلام .ممنونم از مطالب و آموزشهای عالیتون.مدتی که مدیتیشن جذب جفت روحی و نیمه گمشده رو انجام میدم .توی این تمرین .۳ بار اتفاقی البته خودمم هم کشش درونی داشتم چهر ه ی جفت روحیم و نیمه ی گمشدم رو آقایی که جدیدا باهاشون وارد رابطه شدم رو دیدم و بعد از خارج شدن از حالت مدیتیشن فورا از اون آقا نشونه میبینم و به سمتم میان .باهام خوب و خوب تر میشن .پیام میدن.احتمالش هست ایشون همون جفت روحی یا نیمم باشه ؟و میتونم این تمرکز روی این آقا رو ادامه بدم یا خیر به هیچ نمیشه روی شخص خاصی تمرکز کرد؟(چون دقت کردم وقتی روی این آقا تمرکزم‌رو برمیدارم‌نشانه ای نه از این آقا و نه و از مرد دیگه ای نمیبینم ولی به محض تمرکز روی مردی که فعلا توی زندگیمن به سمتن میان همون آقا)

Anonymous

سلام
من خیلی مطالب خوندم و کلیپهای دیدم مربوط به زندگی گذشته ی انسان ها که ما بارها و بارها روز زمین متولد شدیم و روح ما درجسم های متفاوت روی زمین قدم میزاره.. آیا همچین چیزی واقعا وجود داره؟؟؟

R.k

سلام و خسته نباشی به گروه خود وخدا می خواستم بپرسم اگر در قانون جذب کسی نمردن رو باور کنه واین رو جذب کنه که هرگز نمیره آیا این اتفاق میفته ….مگه با قانون جذب به هر چی که میخوایم نمیرسیم

Neda

سلام استاد من مدتی رو خصوصیات همسر دلخواهم تمرکز دارم و نشانه پشت نشانه میبینم اول نشانه از اسم یک‌مرد و بعدا با دنبال کردن نشانه متوجه شدم که این اسم مرد؛اسم شخصی که خداوند برای من در نظر گرفته .و اتفاقا ۲ مرد وارد زندگیم شدن که هردو همون اسم رو دارن و یک شباهت هایی با هم دارن .ولی من به این شخص دوم خیلی حس و حال خوبی دارم .و اون اولی رو با اینکه میدونم شخص فوق العاده خوبیه و باارزش ولی نمیتونم اون احساس رو بگیرم .میخواستم بدونم من اینجا چکار کنم ؟و من مدام میگم خدایا کدوم یک از اینا.من اولی رو نمیخوام دومی رو میخوام ولی باز شک و تردید میاد سراغم.(هر دوی این اشخاص انسانهای خیلی خوب و باارزشی هستند)و اینکه شخص دوم هم بیشتر به سمتم میان راه حل چیه؟

Neda

ممنونم.ولی استاد من این شخص دوم رو واقعا ازشون خوشم اومد و دوسشون دارم وخیلی شباهت به خودم دارن .من اگر نخوام شخص دیگه و نفر سومی وارد رابطم بشن وهمین شخص دوم باشن نمیشه؟

Anonymous

سلام آقای تقوی زاده من مدت زیادی نیس با سایت شما خیلی اتفاقی آشنا شدم، سوالم اینه که وقتی من به یه شخصی حس خیلی خوبی دارم و یه الهام قوی درونم بهم میگه من به این شخص میرسم اما مثلا اوضاع یه جوره مبهم پیش میره و من نمیتونم بفهمم چی به چیه باید چیکار کنم؟ حسم خیلی قوی هست و نمیتونم نادیده بگیرم

یلدا

سلام استاد عزیز.سپاسگذارم از آموزش های زیباتون.استاد من انسان های خوبی رو دارم جذب میکنم اما مدام یک ترس از رها شدن و اینکه شخص مقابل من رو ترک کنه دارم.چطور این حالت رو از بین ببرم؟

آیدا

سپاسگذارم

یلدا

خیلی ممنونم از پاسختون استاد

یامور

سلام استاد عزیز.
یه سوال اصولی.
من بنا به مشکلاتی که دارم و مانع ازدواجمه، چندین سال بود که خودمو قانع میکردم که نباید به ازدواج فکر کنم یعنی داشتم خودمو به تنهایی عادت میدادم.چندماهیه که با قانون جذب و سایت شما آشنا شدم که میگه باید حستو خوب کنی و به خودت یقین بدی که خواستتو دریافت کردی.اگه این کارو کنم از کجا معلوم بهش برسم چون اگه نرسم شکست بزرگتری میخورم چون واقعا بنا به مشکلاتی ازدواج کمی سخته برام.عاجزانه میخوام جوابمو بدین

فاطمه

یک سوال داشتم از خدمتتون

من با قانون جذب به خیلی از اهدافم رسیدم

از نطر شغلی تونستم کار بگیرم

کارهای بزرگی ‌که فکرش رو نمی کردم

یا در روابطم با کسی که مد نظرم بود تو رابطه رفتم

اما حس لیاقت نسبت به اهدفم نداشتم

و بعد از مدتی از دستشون دادم

چطور میتونم حس لیاقت اهداف رو در درون خودم بوجود بیارم

Anonymous

سلام شب بخیر من جندتا سوال داشتم اول اینکه من یک باور دارم که خودم میدونم غلط هست وچون حدود سی سال هست این باور را دارم میخواستم بدونم با مشاوره تلفنی با اقای تقوی زاده میتونم این باور خودم را تغییر بدم؟ سوال دومم این است که اگر در دوره لذت از روابط شرکت کنم میتونم اعتماد به نفس واین باور غلط نسبت به خودم را که سالهاست همراه من است درمان کنم ؟ به نظر شما کدوم راه حل برای من مفید است ؟ مشاوره تلفنی یا شرکت در دوره؟ممنون میشم سوال من را به دست اقای تقوی برسونید .شب شما بخیر وشادی

/

trackback

[…] و زندگی شما تصمیم به ترک کردن شما می گیرد و به علت وابستگی موجود در شما حس بد تمام درون شما را پر می […]

سلام استاد مرسی از سخاوت و نشر علم شما خالصانه سپاسگزارم لطفا در مورد صدقه و خیرات و فاتحه برای اموات و دعای خیر اموات برای زندگان صحبت بفرمایید و آیا مردگان از حال و روز ما زندگان باخبرند ?

trackback

[…] تفاوت دوست داشتن حقیقی با وابستگی. ( اینجا ) […]

سلام من به نمایندگی دوستانم از شما خواهش میکنیم راجع اختلاف سنی برای ازدواج اطلاعات بدین من خودم دلم میخواد همسرم همسن و سال خودم باشه دو سال قبل این اتفاق افتاد و اون اقا از هر لحاظ دلخواهم بود ولی میخواست همسرش از خودش کوچکتر باشه وبادختری ۱۵ سال از خودش کوچکتر ازدواج کرد حالا من با فایل های شما اگاهی ام خیلی بیشتر از قبل شده و انجامشون میدم می خوام بدونم چکار کنم اتفاق قبل تکرار نشه از طرفی ما هم ارزوی مادر شدن داریم وگذشت زمان ما رو نگران میکنه ممنونیم از شما و خوبیهاتون

Melika

سلام خسته نباشید
میشه خواهش کنم در مورد رسیدن به عشق زندگیمون صحبت کنین در واقع منظور من مربوط میشه به عشق واقعی عشقی که اون آدمو واقعا دوسش داشته باشید و به موقعیتش دل نبسته باشید و از همه مهمتر این عشقی که شما رو به خداوند نزدیک و نزدیکتر میکنه
از کانال خیلی خیلی خوبتون ممنونم و از اقای تقوی زاده که با صحبت های خوب و زیباشون زندگی منو زیباتر کردن
خواهش میکنم جواب بدید مرسی

جهانگیر

عرض سلام و ادب خدمت شما آقای سعید تقوی زاده و سایر همکاران.
در ابتدا لازم میدونم که از شما بابت این آموزشها،اون هم به این شیوه که کاملا توضیح و تشریح میکنید کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.
سوالی دارم خدمت شما استاد عزیز
متأسفانه در بحث خود آگاهی و شناخت خود بعضی از افراد به جای رسیدن به دوست داشتن خود به خودخواهی میرسند.
لطفا توضیح دهید که مرز بین خودآگاهی و خودخواهی کجاست و ما باید چگونه متوجه آن شویم.
و تکلیف ما در مقابل شریک زندگی خود که احساس میکنیم به جای خودآگاهی به خودخواهی رسیده است چیست.
با تشکر فراوان.