تفاوت بزرگ بین عشق حقیقی و وابستگی

بسیاری از مردم دوست داشتن حقیقی و عشق را با وابستگی اشتباه می گیرند. و به همین دلیل بعد از کلی توجه و اعتماد به طرف مقابلشان در رابطه می بینند که دل او را زده اند و او آنها را ترک می کند. حالا سوال مهم این است که چرا وابستگی باعث دور شدن طرف مقابل ما از ما می شود؟ چرا با اینکه ما کلی به شخص مقابل خود ارزش می دهیم و هر کاری را که بخواهد برایش انجام می دهیم، او باز هم به راحتی از ما رد می شود؟ جواب این سوال مهم و زیبا در دانستن چند نکته مهم است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

شما فقط و فقط باید وابسته یک نفر بشوید

عشق

ما شروع می کنیم به ابراز عشق و علاقه به شخص مقابل خود، در حالیکه که فکر می کنیم او با دیدن عشق و علاقه ما به ما علاقمند شده و یک رابطه خوب شروع خواهد شد. در حالیکه ما قبل از نشان دادن دوست داشتن حقیقی خود به طرف مقابلمان در خود سابقه ای داریم که نشان می دهد دوست داشتن و عشق ما از چه نوعی است. و در واقع شخص مقابل ما از روی این سابقه که به او نشان می دهیم تصمیم می گیرد که با ما بماند یا نه.

حال سوال این است که این سابقه مربوط به رابطه ما با چه کسی است؟ و جواب رابطه خودمان با خودمان است. ما قبل از برقرار کردن رابطه با دیگران همیشه در رابطه ای با خود هستیم؛ هر چند که به خاطر نزدیکی زیاد به آن خیلی توجه نمی کنیم. ولی قانون این است که اگر ما اول به خود عشق و دوست داشتن حقیقی داشته باشیم دیگران هم به ما خواهند داشت. و اگر به دیگران وابستگی داشته باشیم بطوریکه روی خود پا بگذاریم آنها هم روی ما پا خواهند گذاشت.

دوست داشتن حقیقی و عشق چه تفاوتهایی با وابستگی دارند؟

دوست داشتن حقیقی

همانطور که در بخش قبل عنوان شد وابستگی زمانی اتفاق می افتد که ما اولویت اول خود را طرف مقابلمان بگذاریم و خودمان را بعد از او قرار دهیم. یعنی او را بیشتر از خودمان بخواهیم که باعث می شود برای رسیدن به او که هیچ وقت هم اتفاق نمی افتد خودمان را نابود کنیم. در حالیکه در دوست داشتن حقیقی و عشق ما اول خودمان را از توجه، اعتماد، علاقه و… به خود لبریز می کنیم و بعد به سراغ دیگران می رویم. یعنی ما به هیچ عنوان حاضر نمی شویم برای بدست آوردن دیگری خود را از دست بدهیم. از طرف دیگر آنقدری هم غرق در خود نمی شویم که اصلا کسی به غیر از خود را نبینیم. ما با حفظ و رعایت این تعادل مهم همیشه روابط خود را در مسیر درست حفظ می کنیم. و این یعنی نه از خود که همیشه با ما هست و خواهد بود غافل می شویم، چون این بزرگترین و مهم ترین ارزش برای ما در روابط است، و نه دوست داشتن و عشق دیگران به خودمان را نادیده می گیریم و بی پاسخ می گذاریم.

آیا اگر شما به کسی علاقه داشته باشید و او شما را نخواهد رنجیده می شوید؟

وابستگی

موضوع مهم بعدی در عشق و دوست داشتن حقیقی بحث آزادی است. همه ما می خواهیم زمانی کنار کسی در رابطه باشیم و بمانیم که خودمان آزادانه او را انتخاب کرده باشیم و بخاطر حس خوب و عشق با او باشیم و نه بخاطر فشار، محدودیت و یا یک عامل خارجی. حال سوال مهم این است که اگر ما آزادی را برای خود می خواهیم آیا نباید آن را برای کسی که دوستش داریم هم بخواهیم؟ آیا نباید او را آزاد بگذاریم تا ما را انتخاب کند؟ یا اگر نه به سمت کسی به غیر از ما برود در حالیکه ما اصلا ناراحت نمی شویم و او را انسان بدی نمی دانیم؟

یکی از اشتباهات ما زمانی که وابسته کسی می شویم این است که می خواهیم او را در قفس خود بیندازیم و آزادی را از او بگیریم. در حالیکه باید آنقدر با توجه به خودمان ارزش خود را بالا ببریم (بطور پیوسته و همیشگی) که او بخاطر زیبایی و ارزش ما خود به خود نتواند از ما جدا شود. و یا اگر در این حالت جدا شد مطمئن باشیم بخاطر این بوده که او درکی از این ویژگیهای مثبت ندارد؛ پس همان بهتر که زودتر از ما جدا شود.

الگو برداری از عشق و دوست داشتن حقیقی خداوند نسبت به بنده ها

ما از خداوند زیبا تر، عاشق تر، بزرگتر، و غنی تر نداریم و او بسیار به بنده هایش توجه و عشق دارد. ولی هرگز برای اینکه ما فقط با او در ارتباط باشیم و به او توجه کنیم ما را تحت فشار و محدودیت قرار نداده است. خداوند به ما آزادی و اختیار در انتخاب داده و این باعث می شود کسانی که انتخاب می کنند اول رابطه خوبی با خدا داشته باشند، با شناخت و انتخاب خودشان این کار را بکنند. نه اینکه از این بترسند که حتما باید این کار را بکنند و اگر نکنند خدا از آنها خشمگین خواهد شد. آنها می دانند که خداوند از همه چیز بی نیاز است. این نوع دوست داشتن حقیقی خداوند باعث شده است که عاشقان او، خدا را با هیچ چیز عوض نکنند. چون او ارزشمند ترین است. ما هم با الگو برداری از این نوع دوست داشتن در همین جهت حرکت خواهیم کرد.

از وابستگی تا رسیدن به عشق و دوست داشتن حقیقی

عشق

شاید شما دوست عزیز متوجه شده باشید که در رابطه خود بیشتر وابستگی داشتید تا عشق حقیقی. و اینجا تصمیم می گیرید که این مورد را اصلاح کنید. باید به شما بگوییم که علی رغم تصمیم عالی شما ممکن است در ظاهر نتیجه بدی بگیرید و چیزهایی را از دست بدهید. علت در این است که همیشه مشابه مشابه را جذب می کند. قبل از این آگاهی شما مشابه رابطه خود بودید و داشتید پیش می رفتید ولی با این اطلاعات و تصمیمی که گرفتید شما تغییر کرده اید و ممکن است طرف مقابل شما با شما تغییر نکند و بخاطر تفاوتی که ایجاد شده از هم جدا شوید.

البته این فقط ابتدا و ظاهر جریان است. او ممکن است به زودی تغییر کند و مثل شما شود و دوباره رابطه خود را با کیفیتی بسیار بالاتر از سر بگیرید. و شاید هم تغییر نکند ولی در آن صورت شما به سمت انسانهایی که مثل شما هستند هدایت خواهید شد و روابطی را شروع خواهید کرد که از هر نظر بهتر از قبل هستند. پس صبور باشید و با اطمینان ادامه دهید.

دوره آموزشی “دانش لذت از روابط”

در دوره آموزشی دانش لذت از روابط ( اینجا ) شما می توانید آموزشهایی بسیار گسترده تر و کاملتر از آنچه که اینجا مطرح شد دریافت کنید. و با اطمینان کامل و آگاهی در روابط خود به سمت موفیت پیش روید.

همچنین شما می توانید مبحث قبلی ما در دانلودهای رایگان در بحث روابط را از ( اینجا ) دنبال کنید.

لطفا ویدئوی آموزشی تفاوت وابستگی با دوست داشتن حقیقی را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۸ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب