پاسخ به اثبات عدم وجود خدا از استیون هاوکینگ

آقای استیون هاوکینگ صحبتهای مهم و ریشه ای در مورد عدم وجود خدا داشته است، که بسیاری از آنها از طرف خداپرستان بی جواب مانده و بخاطر همین مسئله، این چنین افرادی طرفداران زیادی پیدا کرده اند.  و آنها خود را آتئیست (atheist) می نامند که یعنی اعتقاد دارند هیچ خدایی وجود ندارد. ما قصد داریم در این بخش و قسمتهای مشابه، اثبات وجود خدا را با توضیح و مثال داشته باشیم تا حقیقت بیشتر و بیشتر برای کسانی که خواهان کشف آن هستند ( چه خدا پرست و چه آتئیست ) روشن شود.

تناقضی که استیون هاوکینگ از آن برای اثبات عدم وجود خدا استفاده می کند

استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ : دنیا چطور به وجود آمده است؟

پاپ : دنیا و هر آنچه که هست را خداوند به وجود آورده و خلق کرده است.

استیون هاوکینگ : خداوند را چه چیزی و یا چه کسی به وجود آورده است؟

پاپ : خداوند نیازی به خالق ندارد و از اول بوده است.

استیون هاوکینگ : پس نتیجه می گیریم چیزی در دنیا می تواند وجود داشته باشد که خالق ندارد. حالا برمی گردیم به سوال اول و شاهد یک تناقض هستیم.

این یکی از تناقضهایی است که خیلی ها از آن برای نشان دادن عدم وجود خدا استفاده می کنند؛ و ما قصد داریم توضیحاتی در مورد آن ارائه کنیم تا موضوع روشن شود.

جواب این تناقض را چطور می شود داد؟

برای اینکه بتوانیم به اثبات وجود خدا نزدیک شویم میبایست چند نکته مهم را بدانیم. اول اینکه ما هر چیزی که در دنیا اثباتش می کنیم یک چهارچوب و محدوده ای دارد. در واقع همان چهارچوب، مبنای اصلی برای اثبات ما می باشد. حالا سوال اول این است که شما قصد اثبات کدام خدا را دارید؟ خدایی که بزرگ و بی انتهاست یا خدایی که کوچک و محدود است و می شود اندازه آن را دانست و وجودش را با قوانین و معیارهایی که ما همیشه برای چیزهای گوناگون استفاده می کنیم اثبات کرد؟ سوال دوم این است که خدایی که شما می خواهید اثباتش کنید کجاست؟ آیا او موجودی است جدای از این عالم و در آسمانها و دوردستها زندگی می کند؟ و یا اینکه خدایی است حاضر در همه جا؟

اول باید بدانیم که خدا چیست و کجاست تا بتوانیم راه درست اثبات وجودش را پیدا کنیم

خداوند در هیچ جا هیچ محدودیتی ندارد، او در همه جا و همه چیز حاضر است. او هیچ شکلی ندارد، چون می تواند به هر شکل و اسمی باشد؛ و در واقع اگر ما به او اسم و شکلی خاص بدهیم او را محدود به چیزی کرده ایم. در واقع منظور این است که اگر ما فکر کنیم خدا فقط یک اسم خاص دارد، این اشتباه است. چون خداوند می تواند هم در آن اسم باشد و هم در بی نهایت اسم دیگر. فقط اوست که قدرت دارد و تمام قدرتهایی که ما می شناسیم همه انعکاس قدرت او هستند، او از همه چیز بی نیاز است و فقط متکی به خودش است. او عامل همه چیز است و هر آنچه که هست موجودیتش را از خداوند گرفته است.

پاسخ به تناقضی که استیون هاوکینگ مطرح کرده بود

یک قطره از اقیانوس که در درون اقیانوس است چطور می تواند اقیانوس را نشان دهد و اثباتش کند که هست؟
اثبات وجود خدا
آیا اینطور نیست که اگر نداند خودش از جنس آن اقیانوس است همه جا را خواهد گشت ولی آن اقیانوس را نخواهد دید و آن را پیدا نخواهد کرد؟ اگر خودش از جنس آب و اقیانوس نبود و از هم جدا بودند قطعا در نهایت اقیانوس را پیدا می کرد. ولی در این حالت، او در جستجوی اثبات چیزی است که خود در درون آن است. و معلوم است که در این حالت چیزی که دنبالش است جلوی چشمانش است ولی پنهان. اثبات وجود خدا هم دقیقا به همین صورت است. او همه جا هست و از رگ گردن هم به ما نزدیکتر است و حالا ما به دنبال این هستیم که او را در جایی جدا از خودمان، در یک غالب و محدودیتی مثل خودمان پیدا کنیم و اثبات کنیم.

آیا کسانی که اعتقاد به عدم وجود خدا دارند در اشتباه هستند و حقیقت را پنهان می کنند؟

راه رسیدن به خدای حقیقی از طریق خود است. و حالا این خود، می تواند هنوز به رشد لازم نرسیده باشد و نتواند خدا را ببیند. دقیقا مثل همان قطره ای که در اقیانوس به دنبال اقیانوس است. افرادی که می گویند خدا نیست و خدا وجود ندارد، الزاما دروغگو نیستند؛ آنها فقط هنوز به مرحله ای که بتوانند خدای حقیقی و یگانه را ببینند نرسیده اند. البته این امکان وجود دارد که عده ای از آنها حقیقت را ببینند ولی به دلایلی آن را پنهان کنند، که در این حالت آنها کافر هستند. ولی ما هرگز نمی توانیم بگوییم همه آنها به این صورت هستند. یادمان باشد که اثبات وجود خدا از درون خودمان است و اینطور نیست که یک نفر برای همه خدا را اثبات کند. چون هر کس باید مسیر مخصوص خودش را از خود شروع کند تا به خدا برسد.

خداوند در عین اینکه همه جا هست می تواند خودش را کاملا پنهان کند

وجود خدا

ما زمانی که می خواهیم خدا را ببینیم و یا مثلا به مسائلی مثل عدم وجود خدا و یا اثبات وجود خدا بپردازیم، باید بدانیم که خدا یک جسم محدود نیست که نتواند خودش را پنهان کند و مجبور باشد که دیده شود. او قادر به انجام هر کاری می باشد. یعنی می تواند پیش روی چشمان ما باشد ولی ما قادر به دیدنش نباشیم. او کاملا هوشمند است و چه خودش را نشان دهد و یا پنهان کند، دلیلی بسیار زیبا برای آن دارد؛ که دقیقا در راستای عدالت و آگاهی اوست. این یعنی اگر ما او را در جایی به نوعی دیدیم، نباید فکر کنیم که او همیشه به همان صورت در آنجا خواهد بود. و اگر هم جایی او را ندیدیم نباید فکر کنیم که حتما او نبوده. چون او همیشه بوده و ما نتوانستیم او را ببینیم، زیرا تا او خودش را نشان ندهد ما چیزی نخواهیم دید.

لطفا ویدئوی این قسمت را مشاهده کنید. بسیاری از نکات بخاطر گسترده بودنشان در ویدئوی زیر مطرح شده است.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۲۰ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

مطالب مرتبط:

چرا وجود خداوند اثبات شدنی نیست؟ ( برای دریافت پاسخ لطفا به مطالب مهم موجود در فایل زیر گوش کنید )

اگر خدا هست پس چرا همواره افراد برجسته ای وجودش را رد گرده اند؟ ( برای دریافت پاسخ لطفا به مطالب مهم موجود در فایل زیر گوش کنید )

پاسخ به چندین سوال و دلیل مهم از افرادی که وجود خدا را رد می کنند. ( لطفا ویدئوی زیر را تماشا کنید )