بیشتر مردم در حوزه موفقیت و رسیدن به اهداف می‌دانند چقدر نقش باورها و ذهنیت مثبت تعیین کننده است. در واقع باور موفقیت کلید اصلی برای داشتن و ساختن آرزوهای ماست. اما آیا می‌دانیم باور موفقیت چگونه ایجاد و یا ساخته می‌شود؟ آیا می‌دانیم باور چیست و چه اهمیتی دارد؟ آیا برای ما روشن شده است که باور چگونه شکل می‌گیرد؟ و…

داشتن پاسخ کامل این سوال‌ها برای فردی که آماده حرکت است باعث پیشرفت و موفقیت خواهد شد. بنابراین اگر آماده حرکت و گرفتن نتایج مثبت هستید باید بدانید باور موفقیت چگونه ایجاد و یا تقویت می‌شود. باید بدانید باور ساختن با آنچه که عموم فکر می‌کنند و انتظار دارند متفاوت است و همین دلیل محکمی است برای آنها که نتوانند نتایج مثبت پایدار برای خود ایجاد کنند. درادامه شما همراه عزیز خواهید دانست که باورهای مثبت شما چگونه و در چه فرآیندی ایجاد و تقویت می‌شوند.

باور موفقیت باور چیست ساختن باور باور مثبت

باور موفقیت با تکرار کافی ۳ مرحله ایجاد و تقویت می‌شود

مستقیم به سراغ ۳ مرحله‌ای می‌رویم که باور موفقیت ما را ایجاد و تقویت می‌کند سپس هرکدام را تشریح خواهیم کرد

  1. غذای مناسب ذهنی – آگاهی‌های لازم برای موفقیت
  2. استفاده کامل از انرژی غذای مناسب ذهنی گرفته شده در قسمت قبل
  3. صبر کافی (استراحت دادن) و مجدد برگشتن به قسمت اول و تکرار این چرخه

فرمول ساختن باور موفقیت دقیقا در این چرخه قرار دارد. بطوریکه رعایت صحیح این چرخه باعث بهتر و بیشتر شدن باورهای مثبت ما در جهت دستیابی به اهداف و آرزوهایمان خواهد شد. اما حتما سوال شما این است که درون این چرخه دقیقا چه اتفاقی می‌افتد که باورهای ما با آن تقویت می‌شوند؟ در ادامه توضیحات مهمی را با هم خواهیم داشت.

اهمیت بسیار بالای دریافت آگاهی یا غذای مناسب ذهنی

به طور کلی وجود همه ما بصورت یک سیستم برپایه تناسب بین ورودی و خروجی است. یعنی هرآنچه را ما وارد وجود خود کنیم (قانون توجه) متناسب با آن نتایجی را برای خود خلق خواهیم کرد. و این یعنی تا ورودی‌های ما تغییر نکنند هرگز نتایجمان یا همان خروجی‌ها تغییری نخواهند کرد. حال در هرحوزه‌ای از موفقیت که مد نظر ما باشد آگاهی وجود دارد. منظور ما از آگاهی آن بخشی از بی‌نهایت اطلاعاتی است که در دنیای بیرونی ما هر روز و هر ثانیه در حال چرخش است که به ما بیداری و قدرت می‌دهد. دقت داشته باشیم که هر اطلاعاتی آگاهی و خوراک مناسب ذهنی نیست چه بسا بسیار مواردی که توجه ما به آنها و دریافتشان باعث نتایج منفی در ما خواهد شد.

پس وظیفه ما در مرحله اول این است که آن دسته آگاهی متناسب با هدف خود را پیدا کنیم و مدام توجه خود را به عناوین مختلف به آن گره بزنیم که در این صورت ورودی ما بصورت مثبت و صحیح تغییر خواهد کرد. در همین راستا باید مراقب بود اطلاعات نامناسب و منفی وارد ذهن و توجه ما نشود زیراکه آنها به سرعت باعث پسرفت ما می‌شوند. حال شاید سوال شما این باشد که این آگاهی‌ها را باید از کجا یافت؟ در پاسخ به شما می‌گوییم این آگاهی‌ها مشخصه‌ای بارز دارند یعنی باعث آرامش قدرت و بیداری ما می‌شوند. پس هرجا از این جنس اطلاعات دیدید آنها را به شدت دنبال کنید. در ضمن آنها از هر طریق و مسیری می‌توانند وارد توجه و ذهن شما شوند پس محدودیتی برایشان قائل نشوید. درحالیکه طبیعیست این آگاهی‌ها درکتاب‌ها، افراد موفق، آموزش‌های رشد و توسعه فردی و….بیشتر باشند.

مرحله دوم استفاده کامل از انرژی گرفته شده در مرحله اول

استفاده مداوم از آگاهی‌های مناسب یا همان خوراک ذهنی موفقیت باعث ایجاد انرژی و سوختی برای حرکت در ما خواهد شد. که ما میبایست تمام آن را با سرعت مصرف کنیم. حال منظور ما از مصرف این انرژی چیست؟ آگاهی‌هایی که از مجاری مختلف کسب می‌کنید که به شما انگیزه و قدرت می‌دهند باید منجر به اقدامات عملی و تغییر در روتین زندگی شوند. زیرا در غیر اینصورت و انجام ندادن اقدامات عملی لازم که خود به خود به ما الهام می شوند باعث می‌شود ما خیلی زود آن اثر مثبت از خوراک ذهنی خود را از دست بدهیم و حتی به عقب برگردیم زیرا فردی که آگاهی کسب کرده ولی آن را به کار نبسته حتی حس بدتری از فردی دارد که بدون آگاهی مانده و نتیجه‌ای هم نگرفته. در واقع او از درد دانستن و نتیجه نگرفتن هم تحت فشار است.

پس مرحله دوم استفاده و به کار بستن آن خوراک ذهنیست که باید از یک جایی شروع شود و خود به خود در حوزه‌های مختلف گسترش یابد. اما آیا همین کار در ایجاد و تقویت باور موفقیت کافیست؟ آیا فقط دریافت اطلاعات مناسب و به کار بستن آنها چرخه را تکمیل می‌کند؟ پاسخ خیر است زیرا نیاز است مرحله سوم هم به درستی اجرا شود.

مرحله سوم استفاده از صبر و برگشت مجدد به مرحله اول

در ساختن و تقویت باور موفقیت ما میبایست صبور باشیم به اینگونه که بدانیم همه چیز براساس قانون تدریج و تکامل پیش می‌رود و این یعنی بعد از گذر کردن از مرحله اول و دوم انتظار نداشته باشیم باور موفقیت در ما با قدرت شکل گرفته باشد. اینجا لازم ست با حس خوب صبوری کرده و مجدد به مرحله اول باز گردیم و سپس مرحله دوم و به دنبال آن مجدد به صبوری و به نوعی استراحت برسیم و باز این چرخه را تکرار کنیم. توجه داشته باشیم در هر چرخه باور موفقیت ما به نسبت قبل قوی‌تر خواهد شد و پس از مدتی با تکرار کافی این چرخه آن باور مثبت توسط ضمیرناخودآگاه ما پذیرفته شده و بصورت خودکار در وجودمان همواره  فعال است و نتیجه می‌دهد.

مثالی بسیار منطبق و زیبا برای فهم این چرخه در حوزه ورزش و رشد عضلات وجود دارد به اینصورت که یک ورزشکار اول از همه تغذیه خود را متناسب با نتایجی که می‌خواهد تغییر می‌دهد یعنی غذاهایی سالم را بصورت پیوسته مصرف می‌کند و از طرف دیگر از غذاهای نامناسب به شدت دوری می‌کند. سپس هر روز به اندازه کافی ورزش می‌کند و به دنبال آن استراحت کافی به بدنش می‌دهد و همانند چرخه تقویت باور موفقیت این چرخه باعث تقویت عضلات یک ورزشکار خواهد شد. بنابراین قاعده رشد و پیشرفت برای همه ما یکسان است و فقط کافیست این چرخه را به درستی و به حدکافی تکرار کنیم تا نتایج آن قابل مشاهده شوند.

با تماشای ویدئوی زیر یا گوش دادن به فایل صوتی آن این مطلب برای شما بهتر روشن خواهد شد.

از ذهنیت شکست به ذهنیت موفقیت

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نانا
نانا
1 ماه قبل

کلا ذهنت رو خالی کنی
بری به طبیعت
گردش و تفریح
خرید
مدیتیشن کنی
خواسته‌هاتو از نزدیک بری ببینی مثلا خونه‌های خوشگل… ماشین‌های لاکچری
عکس اندام ورزیده و….
با خودت و افکارت نجنگی
با خودت به صلح برسی
و به خودت حق استراحت بدی

غزل
غزل
1 سال قبل

سلااااااام معلم عزیز و نازنینم.
بینهایت لذت بردم سپاسگزارم.
شما بهترین معلم زندگی هستید و من از داشتن چنین دوست گرانبهایی بینهایت شاد و خوشحالم🌹
فقط اینکه منظور شما از استراحت آیا سکوت و تسلیم بودنه؟ چون گفتید چرخه رو مدام تکرار کنیم و کار درست رو انجام بدیم و بعد استراحت کنیم و دوباره از نو در اینجا استراحت دقیقا یعنی چی؟
روحا و ذهنا چجوری میشه استراحت کرد؟
کسی که در چنین راهی میفته مدام در کلنجار و تکاپو هست از هر لحاظ توضیحش مفصله اما فکر کنم منظور شما این باشه که آرام باشیم متعادل و درست رفتار کنیم و به زندگی با شادی و آرامش و خاطری آسوده و اعتماد کامل به خداوند و احساس امنیت ادامه بدیم و بقیه ش رو هم بسپاریم به خداوند بزرگ و بخشنده و مهربان….
درسته؟ یا جور دیگری…
براتون بهترین ها و
زیباترین های جهانِ زیبایمان را آرزو دارم…
شاد و سرخوش و عاشق باشید
♥️👑♥️

Screenshot_20230517-191018_Instagram.jpg
3.6/5 - (7 امتیاز)