موضوع سرنوشت یک سوال بسیار مهم و کلیدی در ذهن انسان است. سوال مهم این است که آیا سرنوشت من به دست خودم و با انتخابهای خودم رقم می خورد و یا اینکه خدا آن را از قبل برایم تعیین کرده است و من هیچ چاره ای جز رسیدن به آن ندارم؟ و پاسخ این سوال بنیادین و مهم، تعیین کننده نتایج ما خواهد بود. چون اگر باور داشته باشید که خدا این کار را از قبل کرده و شما محکوم به همان سرنوشت هستید شما خود به خود به همان سمت و نتایج هم کشیده خواهید شد. که البته در اینجا منظور ما سرنوشت و سرانجامی هست که خودمان اصلا آن را نمی خواهیم ولی باور کرده ایم که محکوم به آن هستیم.

حالا دوباره به سوال اصلی برمی گردیم… آیا من خودم سرنوشتم را تعیین می کنم و یا اینکه خدا آن را از قبل برایم تعیین کرده است؟

سرنوشت

سرنوشت را خودم تعیین می کنم یا خدا؟

جواب این سوال این است که هر دو. شاید در ابتدا خنده دار یا مبهم باشد که چطور سرنوشت من هم به دست خودم تعیین می شود و هم به دست خداوند. ولی با شناخت بیشتر در این زمینه زیبایی بینظیر آن را خواهیم دید که چقدر همه قوانین و اصول در دنیای ما به حق و پر معنی هستند.

ابتدا اجازه دهید از اینجا شروع کنیم که تمام نتایج ما در زندگی، چه خوب و چه بد، صد در صد و کاملا به خود ما و انتخابهای لحظه به لحظه ما بستگی دارد. پس سرنوشت ما، که در واقع برآیند این نتایج است، هم کاملا به خود ما مرتبط است. بصورت خیلی ساده و طبق قانون جذب که می گوید مشابه مشابه را جذب می کند یعنی اگر من به دنبال خوبی بوده باشم به خوبی می رسم و اگر به دنبال بدی بوده باشم به بدی خواهم رسید. ولی از طرفی دیگر خداوند هم از قبل سرنوشت من را تعیین کرده است که فهم این بخش جواب بسیاری از سوالها را برطرف می کند.

خدا واقعا چیست؟ و چه معنایی درون آن است؟

به ریشه کلمه خدا لطفا دقت کنید. در یکی از حالات می گوید “خود آ “ یعنی به خود آ یا به خود بیا که نشان دهنده جایگاه خداوند درون خودمان است (در قران هم گفته شده خدا از رگ گردن هم به ما نزدیکتر است). در یکی از حالات دیگر بیانگر به خود متکی بودن است؛ چون خودی است که تکیه به “آ” ی خود دارد و نیازمند چیزی از بیرون خود نیست. و در حالت سوم کلمه خدا بیانگر “خودی” بودن است یعنی به هیچ عنوان غریبه نیست و کاملا خودی خودی است. حالا اگر کمی با دقت به این سه معنی دقت کنید ارتباط خیلی قوی و محکمی بین آنها می بینید که ارتباط بسیار زیبایی با موضوع سرنوشت ما دارد.

آیا خدایی که کاملا خودی بوده و هست سرنوشت ما را چیزی جدای از آنچه که خودمان می خواهیم انتخاب می کند؟ مسلما نه… چون اگر او این کار را بکند دیگر به هیچ عنوان نمی تواند نزدیک به ما و خودی باشد. و شما اینجا متوجه دلیل ناراحتی و حس بد افرادی می شوید که می فهمند سرنوشتشان را خدا از قبل انتخاب کرده است. چون آنها خداوند را به هیچ عنوان از خود نمی دانند و به اشتباه بر این باور هستند که خدا موجودی است جدای از آنها که با قدرتی بسیار بصورت سلیقه ای برای هر کس سرنوشتی انتخاب کرده است که حال به این دسته سرنوشت بدی داده شده است. در حالیکه نتایج بد آنها هرگز ربطی به تعیین سرنوشت آنها توسط خدا ندارد. بلکه مرتبط با دیدگاه غلط آنهاست که به دنبال آن خودشان نتایج بد را می پذیرند و باور می کنند. که در مباحث قبلی توضیح دادیم هرآنچه که باور شود واقعی هم خواهد شد.

 یکی از همین دیدگاه های غلط پذیرش این موضوع است که خدایی غیر خودی آنها را محکوم به سرنوشتی کرده که خودشان آن را نمی خواهند.

آیا هرآنچه که من در هر زمان و در هر لحظه می خواهم همان خواست خداوند است؟

در قسمت بالا وقتی از این صحبت کردیم که خداوند خودی است و برای ما چیزی مخالف آنچه خودمان می خواهیم نمی خواهد این برداشت ممکن است پیش بیاید که پس من هر چه که می خواهم خدا هم همان را می خواهد. که اینجا باید بگوییم اینطور نیست و دوباره شناخت خداوند به ما کمک می کند این موضوع زیبا را هم درک کنیم.

می توانیم اینطور بگوییم و مثال بزنیم که خداوند آن نسخه ای از خود ماست که صاحب همه چیز است. یعنی صاحب قدرت بی انتها، زیبایی، کمال، ثروت، حق و عدالت، جاودانگی، حکمت، بی نیازی، عشق و… که با کمی دقت متوجه می شویم تمام خواسته ها و آرزوهای ما هم در درونشان این صفات هستند و در واقع ما به دنبال آرزوهای خود می رویم. چون به صورت ذاتی کشش و جذب به این ویژگیها داریم.

در واقع هدف اصلی ما و آنجایی که تمام آرزوها و اهداف ما وجود دارد نزدیکی و رسیدن به خداست. مثل حالتی که شما مثلا شخصی با ۵۰ سال سن هستید صاحب قدرت و ثروت و صاحب فرزندی می شوید که دقیقا خودتان هستید در ۵۰ سال قبلتان. یعنی از شما دو نسخه وجود دارد که یکی پنجاه ساله قوی و ثروتمند و دیگری کوچک و ضعیف. آن فرزند خواسته ای که دارد رسیدن به قدرت و ثروت است و شما هم راهنمای او هستید و به او راه را نشان می دهید. در واقع شما سرنوشت آن فرزند هستید. و آنچه که برای او خواسته اید همانی است که خودش قلبا می خواهد. ولی موضوع اینجاست که در بسیاری از مواقع آن فرزند بخاطر داشتن دید بسیار محدودتری نسبت به شما و همچنین قدرت اختیار و انتخاب می تواند به مسیرهای دیگری برود که از دید شما که خود بزرگتر او هستید اشتباه هستند ولی از دید خودش در آن لحظه کاملا درست به نظر می رسند. و این همان جایی است که ما احساس می کنیم در بعضی مواقع که نیرویی بزرگتر از ما در درونمان برای رفتن به بعضی از مسیرها مقاومت ایجاد می کند و اجازه نمی دهد. و از آن طرف ما را به راه دیگری می کشاند و سوق می دهد که بعدا متوجه می شویم خواسته قلبی ما هم همانجا بوده.

آیا من محکوم به سرنوشتی هستم که خدا برایم تعیین کرده است؟

سرنوشت

جواب این است که “هرگز”. ما با قدرت اختیار و انتخاب خود می توانیم به سمت هر آنچه که می خواهیم حرکت کنیم و آن را هم بدست آوریم. ولی از آنجائیکه هدف اصلی فقط و فقط رسیدن و نزدیکی به خداست چون فقط آنجاست که تمام آرزوهای ما به حقیقت می پیوندد، اگر ما به کمتر از آن رسیده باشیم قطعا پشیمان خواهیم شد. چون متوجه می شویم که گنجایش بیشتر از آن چیزی که بدست آورده ایم را داشته ایم.

لطفا برای درک بهتر موضوع به فایل صوتی سرنوشت گوش دهید:

اشتراک
اظلاع از
guest
16 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
علی
علی
3 months ago

سلام ببخشید در بخش معنی کلمه خدا ببخشبد حرف شما شبیه به کفر نمیشود یعنی ما خداییم؟

Sara
Sara
8 months ago

سلام و خسته نباشید
سوال من اینه که آیا من میتونم با تصویر سازی ذهنی برای پدر خودم قانون جذب رو انجام بدم؟؟ ما نیاز به یک ماشین داریم که پدرم اگه بخواد میتونه بخره ولی انگار موقعیتش جور در نمیاد و خودش هم زیاد به قانون جذب اعتقاد نداره
آیا کاری از دست من بر میاد؟؟؟؟

Najib
Najib
1 year ago

سلام عرضی ادب ما همی حرف های کی میزنن از کدام منبه موصق است

شروین
شروین
1 year ago

سلام یه سوال داشتم
من ویدو در یوتیوب دیدم در مورد جذب شخص خاص که خوشمون اومده ازش
در اخر میشه اون شخص رو جذب کرد یا م
نه من نفهمیدم
میشه جذب کرد شخص رو یا نه؟

Asghar
Asghar
1 year ago

سلام خسته نباشید اگه امکان داره در مورد هواپونوپونو توضیح بدید ممنون از سایت خوبتون ❤❤

درسا
درسا
1 year ago

سلام وقتتون بخیر، خیلی ممنون بابت مطالب بسیار ارزشمندتون ، میشه لطفا در ارتباط با باور از جنس عالم غیب که در انتهای ویدیو باور ، اشاره کردید توضیحی لطف بفرمائید ، ممنونم از پاسخگویی تون .

زهرا
زهرا
1 year ago

سلام و درود خدمت شما
مدتیه سوالی ذهنمو درگیر کرده و هر چی تحقیق میکنم و از اساتید مختلف جذب میپرسم جواب مناسبی نمیدن ممنون میشم کامل پاسخ بدید …سپاسگزارم از سایت بسیار خوبتون
چرا اگر ما باید مسئولیت تمام رفتارامونو به عهده بگیریم و این که هر چی میبینیم فرکانس خودمونو جهانه درونمونه که بازتابش در بیرون نشون داده میشه در عمق ضمیر ناخوداگاهمونه
پس واقعا این که پیامبران انقدر دشمن داشتن و انسان های حسودی که پر از تنفر هم بودن وازارشون میدادن به روش های مختلفو حتی قصد جونشونو داشتن بخاطر این بوده که اونا مشکل از خودشون بوده و این ادما رو جذب کردن؟

زهرا
زهرا
1 year ago

سلام و درود خدمت شما…سوالی ذهنمو مدتیه درگیر کردم هر چه قدر تحقیق کردم جوابشو پیدا نکردم امیدوارم پاسخ بدید بسیار ممنون از سایت خوبتون
چرا اگر ما باید مسئولیت تمام رفتارامونو به عهده بگیریم و این که هر چی میبینیم فرکانس خودمونو جهانه درونمونه که بازتابش در بیرون نشون داده میشه در عمق ضمیر ناخوداگاهمونه
پس واقعا این که پیامبران انقدر دشمن داشتن و انسان های حسودی که پر از تنفر هم بودن و قصد جونشونو داشتن بخاطر این بوده که اونا مشکل از خودشون بوده و این ادما رو جذب کردن؟

شیما
شیما
Reply to  زهرا
11 months ago

سلام. ایاامکان خریدمجموعه انسانهای نزدیک به خدا وجودداره؟؟ من توقسمت محصولات سایت پیدانمیکنم این مجموعه رو؟

مریم
مریم
1 year ago

با سلام و تشکر بی پایان از آموزشهای شما .
ضمن سپاس از آقای تقوی زاده که دریچه جدیدی روبروی من باز کردند و یکی از نتایج آموزشهاشون برای من ، مسوولیت پذیری خودم در بروز خیروشر در زندگی خودم هست به این معنا که من با اموزشهای شما یادگرفتم که جهان هستی قانونمند هست.
خود من هستم که باعث سعادت یا شقاوت خودم میشم و ثمره این اندیشه این هست که موقع بروز سختی و مشکل، از خداوند و زمین و زمان دلگیر نمیشم. این رو مدیون شما میدونم.
اما در عین حال یک سوالی چندروزه که منو درگیر خودش کرده.
پس تکلیف تست و امتحان الهی چی میشه. من از کودکی یادگرفتم که گاهی بی دلیل و بدون اینکه من کار اشتباهی کرده باشم، دچار سختی میشم و چه بسا که این آزمون الهی باشه . البته این دیدگاه سبب میشد که گاهی از دست خداهم ناراحت بشم ، یا غر بزنم بسه دیگه همش امتحان امتحان …. ولی با آموزشهای شما الان همش برای موفقیت یا شکستهام دنبال دلیل علمی در غالب قوانین الهی میگردم. و اینجاست که گیر افتادم. یعنی همه چیز قانونمنده و تابع دودوتا چهارتا ست. پس سختی های گاه و بیگاه و بدون گناه کردن و اشتباه کردن من چی میشه؟
ممنون میشه که فلسفه امتحان الهی رو باتوجه به آموزشهای قانونمندی کامل دنیا ، توضیح بدین.
با کمال احترام و سپاس.

Hadi
Hadi
1 year ago

آیا خداوند در زمان خلقت انسان میداند که این موجود قرار است چه کارهایی انجام دهد یا خیر؟
اگر بگوییم میداند و خلق میکند پس نباید در آخر بازخواست کند و اگر بگوییم نمیداند که علم خداوند زیر سوال میرود.
در اینجا اگر میداند و خلق میکند اختیار انسان جبر مطلق است چون از قبل برنامه ریزی شده

سپیده
سپیده
1 year ago

ضمن عرض سلام و تشکر فراوان بخاطر مطالب فوق العاده تون
یه سوال داشتم ممنون میشم جوابش رو بفرمایید و منو از سردرگمی دربیارید.

همانطور که فرمودید، ما با توجه خودمون ، شرایط و اتفاقات رو به زندگیمون جذب می‌کنیم و در واقع سرنوشت و زندگی دقیقا حاصل افکار و اعمال خودمون هست.
پس مساله “خیر و مصلحت” در قانون جذب کجا قرار می‌گیره. اگه ما از صفر تا صد زندگیمون ارتعاشات خودمون هست، پس اینکه گاهی نرسیدن به یک خواسته رو میگن “مصلحت نبوده که به اون خواسته برسی” از کجا میاد؟ اگه کسی ارتعاش مثبت فرستاده و نهایت تلاشش رو هم کرده در هر موردی پس باید به اونجایی که میخواد برسه.
البته قبول دارم که ممکنه ظاهر اتفاق منفی و باطنش مثبت باشه ولی کلا آیا جایگاه خیر و مصلحت و حکمت اتفاقات، خارج از قانون جذب و ارتعاشات فردی هست؟ یعنی یه چیز پیش بینی نشده هست یا قابل کنترله؟
ممنونم از پاسختون