دیدن خدا چرا امکان پذیر نیست و خدا چرا خودش را نشان نمی دهد که خیال همه از وجودش راحت شود؟

دیدن خدا موضوع بسیار مهمی است که عده ای از آن برای رد خدا استفاده می کنند. خیلی ها به دنبال این هستند تا با دیدن باور کنند. و این موضوع پایه و اساس علم است که حتما میبایست به نوعی مشاهده اتفاق بیفتد تا آن مورد خاص پذیرفته شود. در غیر اینصورت آن موضوع خرافه و غیر واقعی است.

حالا سوال مهم اینجا این است که طبق اصول علمی که بسیار هم برای بشر سودمند بوده است و خدمات زیادی داشته است چون ما خداوند را نمی توانیم ببینیم پس می توان نتیجه گرفت خدایی وجود ندارد و رد خدا با این دلیل درست است؟ حال آنکه این تمام ماجرا نیست و با شناخت بیشتر خداوند که یگانه پیدای پنهان است ما به پاسخ زیبای این سوال خواهیم رسید و خود را با این آگاهی نزدیکتر به خداوند خواهیم یافت.

دیدن خدا

اول از همه باید بدانیم چه خدایی را می خواهیم ببینیم که با ندیدنش به رد خدا برسیم

مردمانی هستند که واقعا بی نهایت را درک نمی کنند. آنها همه چیز را با دنیای کوچک و محدود خود قیاس می کنند. در حالیکه نمی شود یک لیوان آب را در اقیانوس قرار داد و از داخل آن لیوان محدود اقیانوس را دید و تجربه کرد.

دیدن خدا

در موضوع دیدن خدا هم دقیقا یکی از دلایل محکم همین است. خدایی که به هر صورتی به چیزی یا جایی محدود شود دیگر بی نیاز، آگاه و دانای مطلق، حاضر در همه جا و متکی به خود نمی تواند باشد.

حالا در نظر بگیرید که ما چه چیزهایی را می توانیم ببینیم؟ مگر غیر از این است که تمام آنچه که برای ما قابل دیدن است باید در محدوده توانایی دید ما باشد؟ و دید ما بینهایت نیست و محدوده دارد. بنابراین یک محدود نمی تواند نامحدود را ببیند ولی آن نامحدود همیشه محدود را در خود دارد و آن را می بیند.

اگر خدا عدالت و علم نداشت قابل دیدن بود

اگر خدای یکتا عدل و علم نداشت ما می توانستیم او را مثل خورشید ( به عنوان مثال ) ببینیم. ولی این صفات خداوند اجازه این اتفاق را نمی دهد. و سوال مهم دیگر اینجا پدید می آید که عدالت و علم خدا چه ارتباطی با دیده شدن او دارد؟

همه ما خواهان بهترینها برای خود هستیم و هرگز هم به صورت ذاتی از این مسئله عبور نخواهیم کرد و از آن دست نخواهیم کشید. و از طرف دیگر ما می دانیم نظم جهان این اجازه را نمی دهد که هرج و مرج ایجاد شود. یعنی هر کس در جایگاهی است و خواهد بود که دقیقا گنجایش، لیاقت و فهمش آن قدر است. حالا به این توجه کنید که همه خواهان بهشت هستند ( جایی که هر آنچه را می خواهند می بینند و هر آنچه که می بینند را می خواهند ) ولی کسی وارد این بهشت می شود که گنجایش و فهمش را از قبل در خودش ایجاد کرده باشد. این یعنی رسیدن به حقانیت وجود خداوند از روی تحقیق و تفکر درونی، و نه بخاطر ترس یا تقلید از دیگران.

حالا اگر مثلا خداوند مثل خورشید قابل دیدن باشد آیا اینطور نخواهد شد که عده ای از روی ترس از خدا و نه از روی درک و فهم به کلام خدا عمل می کنند، در حالیکه باطن آنها چیز دیگری است؟ کاملا واضح است که در این حالت حق به حق دار نخواهد رسید و ظاهر همه یکسان خواهد بود و کسی هم با خدا مخالفتی نخواهد کرد و همه ادعای لیاقت بهشت را خواهند داشت. علم و عدالت بی حد خداوند بخاطر این حالت اجازه آشکار بودنش برای همگان را نمی دهد.

آیا دیدن خدا کلا منتفی است و هیچ کس هرگز او را ندیده و نخواهد دید؟

جواب این سوال مهم بله و مثبت است. خداوند را هرگز نمی توان به صورت یک شیء دید زیرا این ما هستیم که درون او محدود شده ایم. ولی نشانه ها و آیات خداوند در همه جا و تا بینهایت حضور دارند. و کسانی که در عمق این مسائل دقت می کنند سر نخ ها را پیدا می کنند و به قدری این کار را تکرار می کنند و از آن لذت می برند که اعلام می کنند ما همه جا خدا را می بینیم. او از هر چیزی به ما نزدیکتر است و…..

دیدن خدا

بنابراین متوجه می شویم که خداوند در عین پیدا بودنش برای خیلی ها کاملا پنهان است. و اینکه چه کسی خدا را باور دارد و اینکه چه کسی ندارد یک موضوع کاملا درونی است. آنهایی که با نشانه های فراوان از طریق توجه و تفکر خود خدای حقیقی را پیدا کرده اند و او را می شناسند هرگز به دنبال تحمیل دیگران برای دیدن خدا نیستند. آنها می دانند که هرکس باید به درجه ای از گنجایش و لیاقت برسد که بتواند خدا را باور و حس کند. بنابراین آنها هم با دادن نشانه ها و دعوت به تفکر باعث می شوند که این افراد خودشان خدا را درک کنند و به نوعی او را ببینند.

ما به او محتاج هستیم و او به ما مشتاق ( خداوند بی نیاز مطلق است )

یکی از دلایل مهم برای نمایش و نشان دادن در واقع اثبات موضوعی خاص است که با این نمایش نشان داده می شود. مثلا زمانی که کسی نیاز به تایید دیگران برای زیبایی خود دارد مدام خود را به نوعی زیبا می کند و در معرض دید قرار می دهد تا نیازش برطرف شود. حالا به این نگاه کنیم که خدایی که ما می شناسیم از همه چیز بی نیاز است. و اینجا این موضوع مهم خودش را نشان می دهد که وقتی او علم، عشق، زیبایی، قدرت و ثروت مطلق است نیازی به خودنمایی به آن صورتی که ما فکر می کنیم ندارد. و آن کسانی که او را می فهمند در جستجوی او می روند و به اندازه درک و گنجایش خود او را پیدا می کنند. و دیدن خدا برایشان به نوعی محقق می شود.

آیا می شود با ندیدن خدا به رد خدا و یا اثبات عدم وجود خدا رسید؟

رد خدا

کسانی وجود دارند که به رد خدا رسیده اند و یا اثبات می کنند که خدایی وجود ندارد ( که در واقع ادعای آنها نسبی است و با وسیع تر شدن دیدشان نظر خود را عوض خواهند کرد ). و ما بعضی از موارد گفته شده توسط آنان را برای روشن شدن عمق موضوع قبلا روشن کرده ایم و باز هم این کار را ادامه خواهیم داد. ( پاسخ به استیون هاوکینگ در مورد تناقض وجود خدا ). ولی نکته مهم این است که نمی توان به این افراد گمراه گفت.

اول اینکه خیلی از آنان که تسلیم حق و حقیقت هستند از همین تفکر و باور رد خدا اتفاقا به شناخت خدا می رسند. یعنی از نقض یک اصل و قانون می شود به درستی و بودنش پی برد زمانی که ما می بینیم با آن نقض خیلی از مسائل مهم هم زیر سوال می روند و خراب می شوند.
دوم اینکه در این بینهایت هستی هر کدام از ما در جایگاهی هستیم. و تمام آنچه که ما می بینیم و می خواهیم و یا باور داریم متناسب با آن جایگاه است. و این یعنی کسانی می توانند در جایگاهی باشند که هیچ خدایی را نبینند و بسیار هم مطمئن و قاطع باشند و در آن جایگاه حق با آنهاست. ولی فراموش نکنیم از آن مرحله بالاتر هم هست و همه چیز در حال تغییر.

اثبات وجود خدا و یا اثبات عدم وجود خدا یک موضوع شخصی و تحقیقی برای هر شخص در درون خودش است. یعنی اگر شما خدا را پیدا کردید نمی توانید آن را به من نشان دهید و یا برعکس خدای من را با اثبات عدم وجود خدا ی خود نابود کنید. آن چیزی که بوده همچنان هم هست و ما فقط مسئول درک خودمان از آن بینهایت ابدی هستیم.

لطفا ویدئوی آموزشی دیدن خدا را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۱۱ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

مطالب مرتبط:

  •  پاسخ به تناقض مطرح شده در مورد نبودن خداوند از استیون هاوکینگ، چرا خداوند اثبات شدنی نیست، پاسخ به سوالها و مخالفتهای کسانی که به خداوند اعتقادی ندارند و چرا افراد برجسته ای وجود خدا را رد کرده اند. ( اینجا )
  • چطور دعا کنیم که خداوند پاسخ دعای ما را بدهد؟ ( اینجا )
  • از کجا بدانیم خدای حقیقی و یگانه را پرستش می کنیم یا یک بت را؟ ( اینجا )
اعلان
به من اعلان کن
guest
3 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] چرا خداوند دیده نمی شود ( اینجا ) […]

افشین هوشمند ناصری

با سلام من مدتی هست ۱ساله که شمارو دنبال میکنم حالا یه سوال برای داداشم پیش اومده که از منم بزرگتره خلاصه بگم که اصلا خدا چرا مارو آفریده آخرش چی بشه