وحی چیست سوال بسیار مهمی است زیرا خود وحی جایگاه ویژه‌ای در زندگی همه ما انسان‌ها دارد. از شکل‌گیری ادیان گرفته تا اکتشافات بزرگ بشری و حتی شرارت‌های انسانی همگی بر اثر وحی اتفاق افتاده و همچنان هم می‌افتند. در واقع وحی به معنای القا و رسیدن یک پیام به طریقی متفاوت و پنهان (از درون) است. و این پیام‌های وحیانی هستند که تحول‌های اساسی زندگی ما را شکل می‌دهند. از همین جهت شناخت حقیقت وحی بسیار مهم است و لازم است بشناسیم این پیام‌ها از کجا و چگونه به انسان منتقل می‌شوند که در این بخش این موضوع را باز خواهیم کرد و از منظر قانون زیبای جذب مفاهیم آن را خواهیم شناخت.

وحی چیست مفهوم وحی حقیقت وحی

پاسخ به سوال وحی چیست از منظر قانون جذب

طبق قانون جذب مشابه مشابه خود را جذب می‌کند و این یعنی هر انسان (خود کوچک) متناسب با جنسی که دارد شبیهش را از منبع (خود بزرگ – خدا) جذب می‌کند. در حقیقت ما انسان‌ها یا همان خودهای کوچک ذره‌هایی (بنده‌هایی) در خداوند که یک عظمت بیکران است هستیم که همه آگاهی‌ها در آن موجود است. و از آنجایی‌که اتصال ما به منبع کاملا درونی و ذاتیست انتقال پیام از خداوند به ما بصورت وحیانی و یا الهام است. یعنی دیده نمی‌شود این پیام از کجا آمد و یا از چه طریق رسید بلکه فقط متوجه می‌شویم یک پیامی به ما رسید که در واقع همان وحی است.
طبق قوانین کیهانی ما همواره مطابق با جنس افکاری که داریم افکار ایده‌ها و آگاهی‌های مشابه را جذب می‌کنیم (از خود بزرگ به خود کوچک)  که وحی هم دقیقا در همین راستا قرار دارد منتهی ما معمولا به جذب افکار و ایده‌های کوچک‌تر خیلی توجهی نمی‌کنیم و آنها را عادی می‌انگاریم درحالیکه ایده‌ها و الهام‌ها و پیام‌های بزرگ‌تر که به پیامبران و یا عرفا رسیده است را متفاوت تلقی می‌کنیم درحالیکه از نظر جنس آنچه به یک شاعر، یک عارف، یک پیامبر و یا یک انسان عادی از درون می‌رسد هیچ تفاوتی وجود ندارد و فقط رتبه‌ها متفاوتند.

پس بطور خلاصه ما (همه انسان‌ها و موجودات) در یک منبع عظیم و بیکرانی از همه‌چیز هستیم که هرکس متناسب با خودش از آن دریافت دارد که بخش مهمی از این دریافت‌ها را آن‌چه ما با نام وحی می‌شناسیم تشکیل می‌دهد. دقیقا همانند اینترنت جهانی و دسترسی همه ما به آن که هر فرد متناسب با جستجویی که می‌کند مطالبی را در آن مشاهده می‌کند. بنابراین تا به اینجا پاسخی نسبی به سوال وحی چیست داشتیم اما در ادامه موضوع نزول وحی را بررسی خواهیم کرد.

نزول وحی دقیقا به چه معناست؟

هر وقت صحبت از وحی شده است ما آن را با نازل شدن شنیده‌ایم. در نگاه اول اینطور برداشت می‌کنیم که وحی حتما از آسمان‌ها آمده است زیرا نازل شدن یعنی از بالا به پایین آمدن اما با گذشت این همه سال و پیشرفت قابل توجه علم و تکنولوژی هرگز در آسمان‌ها منبعی از آگاهی (خدا) و یا اثر و نشانه‌ای پیدا نشد که برای ما موید این باشد که نزول وحی مساوی با رسیدن پیام از آسمان به زمین است. زیرا در واقع نزول وحی اشاره به آمدن پیام از رتبه بالاتر (خود بزرگ یا همان خدا) به فرد یا همان خود کوچک‌تر و سطحی دارد. برخلاف تصور عموم وحی از آسمان به زمین نیامده است (البته نه به این معنا که خداوند در آسمان‌ها نیست و نمی‌تواند از آنجا وحی کند زیراکه خداوند در برگیرنده همه‌جا و همه‌چیز است) درباره مبحث مهم خود بزرگ و خود کوچک در بخش کشف خدا در درون توضیح داده‌ایم که با مراجعه به آن بهتر می‌توانید مفهوم وحی چیست را درک کنید.

فراموش نکنیم هرآنچه ما داریم و یا خواهانش هستیم در اوج خودش در خداوند یا همان منبعی که از آن حرف می‌زنیم موجود است. و اصلا فرقی نمی‌کند خوب باشد یا بد بنابراین هرکس هرآنچه بخواهد را براساس قانون تناسب و جذب از این منبع دریافت خواهد کرد و به همین دلیل خداوند در قرآن می‌فرماید: کُلًّا نُمِدُّ هَٰؤُلَاءِ وَهَٰؤُلَاءِ مِنْ عَطَاءِ رَبِّکَ ۚ وَمَا کَانَ عَطَاءُ رَبِّکَ مَحْظُورًا (آیه ۲۰ سوره اسرا) و ما به هر دو فرقه (از دنیا طلبان و آخرت طلبان) به لطف پروردگارت مدد خواهیم داد، که لطف و عطای پروردگار تو از هیچ‌کس دریغ نخواهد شد. که دقیقا موید همین مفهوم است که خداوند دقیقا قانون‌مند به هرکس هرآنچه هم‌جنسش هست را در غالب هدایت و یا همان وحی می‌رساند و این یک باور غلط است که فکر کنیم فقط پیامبران و بندگان برگزیده خدا وحی را دریافت می‌کنند زیرا حتی آنچه ما با نام شیاطین می‌شناسیم هم در همین قاعده جا دارند.

وحی چیست مفهوم وحی حقیقت وحی

دریافت وحی چگونه حالتی و یا نشانه‌هایی دارد؟

فرض بگیرید شما مدتی عینک دودی به چشم داشتید، وقتی که به یکباره این عینک را برمی‌دارید چه اتفاقی می‌افتد؟ گویی وارد دنیای جدیدی شدید زیرا یک پرده سیاهی از جلوی چشمان شما کنار رفت و رنگ‌ها را متفاوت دیدید. در این لحظه شما یک تحول را تجربه می‌کنید اما خیلی زود متوجه می‌شوید آنچه که مشاهده می‌کنید همانی بوده که از اول هم بوده بنابراین برایتان آشنا و عادیست. درباره وحی هم همینگونه است یعنی رسیدن آگاهی از آنچه از قبل وجود داشته همانند نوری است که آنچه قبلا تاریک بوده را روشن می‌کند بنابراین در ابتدا اتفاقی عجیب و حیرت‌آور است اما بعد کم‌کم یا حتی سریعا (به نسبت شخص و پیامی که به او رسیده) همه‌چیز عادی، روشن و بدیهی می‌شود. (البته برای فردی که به او وحی شده)

وحی می‌تواند در هر حالتی به انسان برسد اما در بعضی مواقع دریافت آن بیشتر دیده می‌شود مثل زمانی که در سکوت و به دور از هیاهو هستیم مثل زمانی که در شادی و یا غم شدید هستیم و زمانی که به شدت بر روی موضوعی با جان و دل متمرکز شده‌ایم. در یافت وحی هم می‌تواند در شخصیت و هم در جسم فرد دریافت کننده تغییراتی را ایجاد کند مثل تپش قلب، سرخ شدن سر و صورت و … که البته همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم همه اینها موقت و زودگذر هستند.

چرا در رابطه مسائل مهم انسان‌ها و هستی به عده‌ای برگزیده به اسم پیامبران وحی می‌شود

بعضی از افراد فکر می‌کنند خداوند مثل ما انسان‌ها با توجه به علاقه خودش افرادی را به عنوان پیامبر انتخاب کرده و وحی را بر آنها نازل کرده است. درحالیکه اگر بشناسیم خداوند سرتاسر عدل و نظم است متوجه خواهیم شد که این باور نمی‌تواند درست باشد و باید در این افراد ویژگی‌هایی بوده باشد که آنها را لایق دریافت حقایقی بزرگ‌تر کرده است. که همین موضوع با وجود قانون جذب هم تایید می‌شود زیرا فرد نمی‌تواند وحیی را دریافت کند که با او هم‌جنس نیست و فقط از آنچه هم‌جنس خودش است بیشتر به او الهام و یا وحی خواهد شد و در واقع قانونمندی سیستم الهی اینگونه نیست که پیام‌ها بصورت بی‌قاعده و براساس شانس به انسان‌ها برسد.

پیامبران الهی به علت مهربانی، بخشندگی، صداقت و امانت داری، دلسوزی برای دیگران، خودباوری و شجاعت، هوشیاری و هوشمندی، حق پرستی و … صاحب این‌گونه حقایق بزرگ در وحی شده‌اند. که اگر دقت کنیم این ویژگی‌ها همگی از صفات خداوند هستند و چون این افراد خود از این جنس بوده‌اند ادامه و بیشتر این صفات بصورت وحی توسط خداوند یا همان خود بزرگ به آنها می‌رسیده است. هر فردی جنسی اینچنین داشته باشد قطعا به او هم پیام‌هایی همانند آنچه به پیامبران می‌رسیده خواهد رسید.

لطفا برای درک بهتر این مطلب فایل تصویری وحی چیست را تماشا و یا به صوت آن گوش دهید

پاسخ به تناقضات مطرح شده در موضوع وحی پیامبر

مبحث وحی بخش دوم

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز شما به این مطلب