موفقیت و باور؛ شما چه تعریف و شناختی از این دو دارید؟

همه انسانها به دنبال موفقیت هستند ولی عده کمی هستند که معنای واقعی موفقیت را می دانند و آن را به درستی دنبال می کنند. و یا از طرفی دیگر بسیاری می دانند که با داشتن باور می شود هر کاری را کرد. ولی آنها دوباره شناخت کافی از معنی باور ندارند و به همین علت چیزی را به جای باور در خود ایجاد می کنند که معنی باور آن نیست. بخاطر همین هم نتیجه مطلوب را نمی گیرند.

ما در این بخش قرار است تا حدودی این دو مفهوم مهم و اساسی را برای شما تشریح کنیم تا به دنبال موفقیت و باوری بروید که نتیجه دلخواه شما در آن است.

معنی باور و مفهوم موفقیت در چیست؟

برای اینکه بتوانیم معنی باور را بهتر درک کنیم به این نگاه می کنیم که مثلا چرا یک مهندس با اطمینان و خودباوری یک پروژه را قبول می کند؟ آیا این اطمینان در او در همان لحظه ایجاد شده؟ آیا او فقط در آن لحظه با یک انتخاب توانسته به خودباوری برسد که می تواند آن پروژه را انجام دهد؟ پرواضح است که اطمینان او از گذشته او سرچشمه گرفته است. زمانی که او بارها و بارها آموزش دیده، کار اساتید خود را از نزدیک مشاهده کرده و خودش هم بارها این کار و مشابهش را انجام داده است. حال این سابقه به او خودباوری می دهد و او بدون شک و تردید قدم در انجام آن کار می گذارد.

موفقیت

معنی باور هم بسیار با این مثال هماهنگ و نزدیک است. شما نمی توانید سابقه خود را که در آن بارها و بارها مخالف آنچه که برای موفقیت نیاز دارید را دیده و شنیده اید را به یکباره حذف کنید و بگویید من باور رسیدن به خواسته خود را دارم. شما باید برای مدتی بر روی خود کار کنید؛ به درون خود نظم و هماهنگی بدهید تا به توافق درونی برسید که همان ریشه اصلی کلمه موفقیت است. سپس در این حالت، شما واقعا حرکت خواهید کرد و به خواسته خود خواهید رسید. در حالیکه قبل از آن بخاطر نداشتن توافق درونی و خودباوری نمی توانستید حرکت کنید.

موفقیت به معنی توافق و هماهنگی درونی

همانطور که در بالا اشاره شد موفقیت به معنی توافق و هماهنگی درونی است. و نتیجه این حالت وجود خودباوری است که شما مطمئن هستید به نتیجه می رسید. چون همه وجود خودتان با شما هماهنگ است و شک و تردیدی در شما نیست. و شما برای رسیدن به این مرحله مدتی را روی خود کار کرده اید و همچنین خود را مدام به خوبی رهبری می کنید تا این توافق شکسته نشود که شما شکست بخورید. در واقع ما اینجا متوجه می شویم که شکست و موفقیت کاملا یک حالت درونی است. و چیزهایی که مردم در ظاهر زندگی می بینند و اسم آن را موفقیت و شکست می گذارند محصول این حالات درونی است.

و اما سوال مهم این است که چرا همه این توافق درونی را ندارند و نمی توانند ان را ایجاد کنند؟ آیا واقعا کار سختی است؟ در پاسخ باید بگوییم برای موفقیت ، شما باید بتوانید خود را خوب رهبری کنید. هر کدام از ما دارای سطوح مختلفی هستیم. بخاطر همین هم هست که همیشه یکسان نیستیم. مثلا در بعضی از روزها و بعضی از ساعات حس و حال بهتری داریم و در بعضی دیگر نه.

برای اینکه ما بتوانیم حرکت کنیم و به خواسته خود برسیم باید همه قسمتهای وجودی ما یا اکثریت آنها با تصمیم ما موافق باشند. در غیر اینصورت مخالفت آنها جلوی حرکت ما را می گیرد.

چه عواملی بر هم زننده توافق درونی ما برای رسیدن به موفقیت است؟

همانطور که قبلا گفته شد ما دارای بخشهای متفاوتی هستیم. در نظر بگیرید که گویی از شما چندین نسخه دیگر در خودتان وجود دارد که همگی دور یک میز بزرگ تصمیم گیری نشسته اند و باید برای حرکت همگی با هم به توافق برسید. هر کدام از این افراد نماینده بخشی از شما هستند. نماینده گذشته شما، نماینده حال و نماینده آینده شما.

معنی باور

در زمان حال، شما در زندگی چیزی را می بینید که به شدت خواستار رسیدن به آن هستید ولی در گذشته، شما به مخالف آن توجه کرده اید و آن را باور کرده اید. مثلا شما به عنوان یک خانم خواستار ازدواج هستید ولی این باور که مرد متعهد در این دوران پیدا نمی شود در شما نفوذ کرده است. بنابراین شما برای ازدواج در خود توافق ندارید. و یا اینکه مثلا شما برای معلم بودن آفریده شده اید (آینده شما) ولی در حال حاضر می خواهید یک تاجر باشید. باز هم اینجا عدم هماهنگی و توافق درونی شما برایتان مشکل ساز خواهد بود.

برای رسیدن به خودباوری و موفقیت چه راهی را باید طی کنیم؟

خودباوری

شما باید با حوصله و آرامش در درون خود مثل یک رهبر قدرتمند و مهربان توافق را ایجاد کنید. یعنی مخالفتهای درونی و شک و تردیدها را بشنوید و ببینید و با آنها جنگ نداشته باشید. سپس به دنبال حل کردن آنها باشید. خیلی از این مخالفتها با بالا رفتن آگاهی شما ناپدید خواهند شد. چون باورهای غلط و اشتباه ما همگی ریشه در کمبود آگاهی ما دارند. مثلا زمانی که شما از بی پولی رنج می برید و فکر می کنید پول کم است در واقع دید و آگاهی کم شما اجازه دیدن اقیانوس عظیم ثروت را در اطرافتان نمی دهد. وقتی این اقیانوس بزرگ را دیدید دیگر آن باور غلط گذشته با جذب پول و ثروت توسط شما مخالفتی نمی کند.

خیلی از این مخالفتهای درونی شما بخاطر اشتباهات قبلی خودتان است. مثلا تصمیمی گرفتید و قولی به خودتان دادید که آن را عملی نکردید و حالا وقتی شما تصمیم به حرکت کردن می گیرید آن قسمت از وجود شما با شما همراهی نمی کند. باید از خودتان معذرت خواهی کنید تا توافق را در این قسمت بدست آورید.

در بعضی مواقع دیگر شما باید با وجود مخالفت درونی کاری را که می دانید درست است انجام دهید تا به نتیجه مثبت آن برسید. سپس با دیدن آن نتیجه مثبت، قسمتهای بیشتری در شما شروع به هماهنگ شدن با شما می کنند که این معنی باور ساختن و باور بدست آوردن است.

لطفا ویدئوی آموزشی معنی باور و موفقیت را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۱۱ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

مطالب مرتبط:

باورهای ما خالق شرایط بیرونی ما ( اینجا )