هرگاه می‌خواهیم راجع به موفقیت صحبت کنیم چاره‌ای نداریم جز اینکه مبحث تمرکز را در اولویت قرار دهیم و هرگز نمی‌توان موفقیت را در هیچ حوزهٰ‌ای بدون تمرکز دید. بنابراین لازم است حفظ تمرکز را مورد توجه قرار دهیم که چگونه می‌توانیم ذهن خود را روی هدف خود نگه داریم تا بتوانیم به آن تحقق واقعیت ببخشیم. در این بخش به دو مورد اساسی در بحث حفظ تمرکز خواهیم پرداخت که بصورت اساسی برایمان روشن کننده چگونگی بهبود قدرت تمرکز است.

حفظ تمرکز قدرت تمرکز

اولویت ذهن در اختصاص دادن توجه و تمرکز

ذهن ما به دو دسته محرک‌ها پاسخ می‌دهد و توجه خود را به آنها اختصاص می‌دهد. این دو عبارتند از دریافت لذت و دوری از خطر و درد. اگر در اطراف ما موضوعی باشد که برای ما با لذت بردن ارتباط داشته باشد چه بخواهیم و چه نخواهیم بصورت خود به خود توجه ما به سمت آن موضوع خواهد رفت. و از سویی دیگر اگر موردی در اطراف ما باشد که برایمان خطر داشته باشد باز هم خود به خود توجه ما به سمت آن خواهد رفت به گونه‌ای که بخواهیم آن را شناسایی کنیم و بتوانیم از آن دوری کنیم. بنابراین برای رسیدن به موفقیت که لازمه آن حفظ تمرکز است می‌بایست فقط هدف را دید به گونه‌ای که مهم فقط آن هدف و موفقیت باشد زیرا اگر در شرایطی باشیم که لذت‌های دیگری برایمان وجود داشته باشند خود به خود تمرکز ما به سمت آنها خواهد رفت و در واقع از مسیر صحیح ذنبال کردن هدف خود منحرف می‌شویم.

در حقیقت برای حفظ تمرکز برای موفقیت می‌بایست برای خود کاملا روشن کرد که هیچ لذتی بالاتر از لذت رسیدن به هدف مدنظر نیست و تمامی لذت‌های دیگر لذت‌هایی کوچک‌تر و موقت هستند که دادن توجه به آنها فقط باعث از بین رفتن هدف اصلی که همان لذت بزرگ‌تر است می‌شود. پس برای حفظ تمرکز در این حوزه لازم است آگاهانه از محیط این گونه لذت‌های کوچک دوری کرد و در صورت درگیر شدن به آنها توجه خود را از روی آنها سریعا برداشت و بر روی هدف خود گذاشت. با تکرار این موضوع کم‌کم ذهن ما می‌فهمد لذت اصلی در رسیدن به هدف تعیین شده است و در آن حوزه تمرکزش بالا می‌رود.

حفظ تمرکز با داشتن ایمان کافی

موضوع مهم بعدی در حفظ تمرکز بحث دور بودن از خطر است زیرا در صورت پیش آمدن خطر، خود به خود توجه ما به سمت آن خواهد رفت و باعث خراب شدن تمرکزمان از روی هدف می‌شود و اگر دقت کنید در دنیای پر استرس امروزی حجم زیادی از توجه و تمرکز ما بر روی خطرات و استرس‌های گوناگون اطرافمان است. طبیعیست هنگامی که نگرانی‌های بسیاری در ذهن ما هست نمی‌توانیم تمرکز خود را بر روی هدف مورد نظر خود حفظ کنیم که بتوانیم آن را محقق کنیم. اینجاست که داشتن ایمانی حقیقی یک ضرورت است زیرا فردی که ایمان دارد در واقع یک مومن است و امنیت را یافته است که در مبحث ایمان درباره‌اش توضیح داده‌ایم. در حقیقت هنگامی که ایمانی کافی داریم از چیزی نمی‌ترسیم و هنگامی که نمی‌ترسیم تمرکز و توجه خود را به آن موارد به ظاهر ترسناک نمی‌دهیم و همین به حفظ تمرکز ما کمک فوق‌العاده‌ای می‌کند و باعث موفق شدن ما می‌شود.

حتما این جمله درست را شنیده‌اید که موفقیت پشت ترس قرار گرفته است که کاملا با مفهوم مورد بحث ما انطباق و هماهنگی دارد زیراکه انسانی که درگیر ترسش است هرگز نمی‌تواند تمرکز کافی برای تحقق خواسته‌اش خرج کند زیرا ترس‌های او پیش‌تر تمرکز و توجه او را مصرف کرده‌ و می کنند. بنابراین لازم است در خود ایمانی بسازیم که محافظ ما در مقابل ترس‌ها و نگرانی‌ها باشد و در ادامه شاهد حفظ تمرکز خود بر روی هدف و محقق شدنش باشیم.

نقش مهم تکرار و تمرین در تقویت تمرکز

بعد از حل شدن دو فاکتور مهم بالا موضوع مهم بعدی در حفظ تمرکز، تکرار و تمرین است. زیرا با تمرین پیوسته ذهن ما درمی‌یابد که کدام موضوع مهم است که باید بر رویش متمرکز و منسجم باقی بماند. فراموش نکنیم که هرآنچه بر روی آن متمرکز بمانیم رشد می‌کند و این یعنی فقط و فقط اصلاح تمرکز ما در هر حوزه‌ای برایمان نتایج دلخواه را با قطعیت به دنبال خواهد داشت.
هنگامی که از اصلاح تمرکز خود بر روی آنچه هدف در نظر گرفته‌ایم خسته نمی‌شویم در حال قدرت بخشیدن بصورت تصاعدی بر روی تمرکز و قدرت ذهنمان هستیم و کسانی که می‌توانند در این مرحله ثابت قدم باشند همان‌هایی هستند که موفقیت‌های بزرگ را خلق می‌کنند. پس لازم است با حوصله و سماجت بارها و بارها تمرکز منحرف شده خود را به سمت هدفی که داریم بازگردانیم و هرگز از این کار دست نکشیم زیرا بالاخره تمرکز ما روی آن هدف پایدار خواهد شد و آنجاست که جادوی واقعی این قدرت درونی را در عمل خواهیم دید که چگونه درهای بسته را برایمان باز خواهد کرد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Star68
29 روز قبل

سلام مثل اینکه تغییراتی در روش دانلود فایلها دادید چطور میتونم دانلود کنم؟

Star68
29 روز قبل

سلام خدمت استاد گرامی متاسفانه فایل صوتی دانلود نمیشود
با سپاس

5/5 - (1 امتیاز)