عدم اعتماد به نفس ، یا خود ناباوری ، یا شک به توانایی‌های خود، مسئله‌ای است که همه‌ی انسان‌ها در طول زندگی خود آن را تجربه کرده و می‌کنند. ما ربات نیستیم و گاهی اوقات دچار خود ناباوری می‌شویم. این کاملاً طبیعی است.

ذهن انسان، یک مکانیسم برای زنده نگاه داشتن انسان بوده و براساس ترس بنا شده است. به همین خاطر، مانند یک بادیگارد، همیشه فقط دنبال مشکل می‌گردد. ولی کاری که ما باید انجام دهیم این است که یک وجه دیگر از این بادیگارد را نشان دهیم. این بادیگارد نباید زندگی ما را کنترل کند. نباید اجازه دهیم این مکانیسم محافظتی که براساس ترس بنا شده و امیگدال (به انگلیسی: amigdala) یا بادامه مغز نام دارد زندگی ما را کنترل کند.

این مکانیسم همیشه وجود دارد. ولی سوال این است که آیا ما مجبوریم همیشه آن را باور کنیم و اجازه بدهیم زندگی‌مان را کنترل کند؟

اگر کنترل زندگی‌تان دست آن باشد، همیشه در ترس و عدم اعتماد به نفس زندگی خواهید کرد. پس باید بتوانید با آن مبارزه کرده و بر آن غلبه کنید.

راه‌های غلبه بر عدم اعتماد به نفس

برای غلبه بر این مکانیسم محافظتی و این صدای درون که سعی می‌کند به شما عدم اعتماد به نفس تزریق کرده و شما را از انجام کاری منصرف کند چندین راه وجود دارد.

راه اول غلبه بر عدم اعتماد به نفس

راه اول این است که وقتی این مکانیسم در شما فعال شد و شک و تردید و ترس را داشت به شما القا می‌کرد، به او بگویید:

ممنون که این موضوع را با من در میان گذاشتی.

شک و تردید و ترس به سراغ همه‌ی انسان‌ها می‌آید. فقط تفاوت انسان‌های موفق و ناموفق این است که افراد موفق قادرند به آن صدایی که آن‌ها را به شک می‌اندازد گوش دهند. بعد به آن صدا بگویند: ممنون که این موضوع را با من در میان گذاشتی و به من هشدار دادی. من تمام این مشکلاتی که ممکن است برای من پیش آیند را می‌نویسم و یک طرح می‌ریزم که اطمینان حاصل کنم می‌توانم به تمام این مشکلات غلبه کنم.

عدم اعتماد به نفس ، تی هارو اکر

راه دوم: به شک، شک کن

راه دوم این است: به شک، شک کن.

شکسپیر می‌گوید: شک‌های ما، خیانت‌کارهای ما هستند. وقتی به شک شک می‌کنید، درواقع دارید یک خیانت‌‌کار را علیه یک خیانت‌کار می‌فرستید. پس هرموقع که به چیزی شک کردید و این شک شما را دچار عدم اعتماد به نفس کرد، کافی است به آن شک شک کنید.

برای توضیحات بیشتر، لطفاً ویدیوی زیر را که صحبت‌های تی هارو اکر است مشاهد کنید. این کلیپ همراه با زیرنویس فارسی است.

دانلود این فیلم - حجم: ۷۱ Mb

ممکن است به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments