ظلم و ستمظلم و ستم پدیده ای است که ما همیشه آن را در اطراف خود دیده ایم. و همیشه افرادی در جایگاه ظالم بوده اند و عده ای هم در جایگاه مظلوم. و خب طبیعی است که هیچ کس نمی خواهد شاهد ظلم و ستم باشد و همه خواهان عدالت هستند. ولی ظلم و ستم طبق قوانین و وجود علتها اتفاق می افتد و به خواستن و یا نخواستن ما ارتباطی ندارد. بنابراین تا مادامی که آن علت و یا علتها پابرجا هستند ظلم و ستم هم پابرجا و ماندگار خواهد بود. و فقط با شناخت این قوانین و تغییر در جهت حرکت خودمان می توانیم از آنها عبور کنیم و دیگر شاهدشان نباشیم.

یک سوال بسیار مهم و کلیدی: به نظر شما باید با ظالم برخورد شود و یا با مظلوم ؟

ظلم و ستم در فضایی که مظلوم برای رشد آن ایجاد می کند ظاهر می شود

در سوال کلیدی بالا پاسخ اکثر مردم این است که قطعا باید فقط با ظالم برخورد کرد. و با مظلوم هیچ کاری نباید داشت زیرا که او خود ضعیف و ستم دیده است. و ما همگی نتیجه این نوع نگرش و طرز فکر را در جامعه خودمان دیده ایم. نتیجه چیزی جز گسترش ظلم و ستم و افزایش تعداد مظلوم ها نبوده و نیست. و با کمی تفکر متوجه می شویم که اگر تمام تمرکز ما در برخورد با ظالمان باشد هرگز به نتیجه نمی رسیم و حتی آنها را قدرتمند تر می کنیم که دیگر حتی زور ما به آنها نرسد. و حالا سوال مهم دیگری خودش را نمایان می کند که پس چه کار باید بکنیم تا ظلم و ستم کمتر و کمتر شود؟

برخورد با ظلم پذیری و مظلوم و تغییر آنها بطوریکه فضای ظلم و ستم را تولید نکنند

همانطور که قبلا در مورد بیماریها و سلامتی توضیح دادیم، هر اتفاق و پدیده ای در دنیای ما بخاطر وجود محیط و شرایط مناسب آن است. در این مبحث مهم هم دقیقا  علت همینجاست که اگر شما در جایی تعداد زیادی انسان ضعیف داشته باشید برای آنها قطعا ظالمانی به وجود خواهند آمد. یعنی خود مظلوم ها تولید کننده و جذب کننده ظلم و ستم  به سمت خود هستند. و ما اگر بخواهیم با ظالمها بجنگیم این محیط و شرایط مسموم دوباره بیشتر تولید ظالمان جدید خواهد کرد. پس در واقع راه صحیح در برخورد با از بین بردن ضعف و ناتوانی در مظلوم است. که در این حالت وقتی او دیگر شخصی ضعیف نباشد ظالمی هم وجود نخواهد داشت که بتواند به او ظلم و ستم کند.

اگر تمرکز ما بیشتر بر روی این باشد که افراد ضعیف به آگاهی و قدرت برسند که این خود از دو صورت امکان می پذیرد:

  1. دادن آموزش و کمک به آنها برای حرکت و پیشرفت.
  2. رها کردن آن عده ای از آنها که میخواهند ضعیف بمانند برای اینکه با سیاهی و تلخی بیشتر از این حالت رو به رو شوند و این باعث شود که بخواهند تغییر کنند و آنگاه ما به آنها برای تغییر کمک کنیم.

مظلوم

کسی که همیشه مظلوم و ضعیف است قطعا خودش مقصر است و ظلم و ستم برای او عدالت است

افرادی را می بینیم که مدتهای زیادی است که آنها ضعیف هستند و در حق آنها ظلم و ستم می شود. و عده ای هم دلشان برای آنها می سوزد و می خواهند ظالمانی که به آنها ظلم و ستم می کنند را نابود کنند( که البته این کار و این دلسوزی کاملا اشتباه است). در حالیکه نمی دانند خود این افراد تولید کننده این شرایط برای خودشان هستند و حق آنها ماندن در همان شرایط دشوار است.

موضوع از این قرار است که همه ما همیشه دو انتخاب و دو راه پیش روی خود داریم. یکی ما را آگاهتر و قوی تر می کند که باید آن را طلب کنیم و به سمتش حرکت کنیم. و دیگری ما را ضعیفتر کرده و در جهل نگه می دارد که برای آن نیازی به حرکت ما نیست. و ما اگر راکد بمانیم خود به خود این شرایط برای ما اتفاق می افتد و ما را به پایین می کشاند.

آن دسته از انسانهایی که مدت زیادی است در ضعف و کمبود هستند و به آنها ظلم و ستم می شود، فقط و فقط به این دلیل است که این شرایط را سپری می کنند که نمی خواهند از آن وضعیت خارج شوند. یا اینکه جرات ندارند و برای خود بهانه می آورند و دیگران را مقصر وضعیت بد خود می دانند و آنها را محکوم می کنند. و می بینیم که در حال ظلم کردن به خودشان هستند.

چطور یک مظلوم می تواند خودش ظالم باشد؟

در بخش بالا دیدیم که افراد مظلوم در حال ظلم کردن به خودشان با ماندن در شرایط ظلم و ستم هستند. آنها معمولا ترسو هستند و برای خودشان ارزش و لیاقتی قائل نیستند که این بسیار واضح است که نوعی ظلم و ستم به خود است. و در جای دیگر اگر شما بتوانید برای مدتی به آنها نزدیک شوید و زندگی آنها را بهتر مشاهده کنید خواهید دید که خود این افراد به ظاهر مظلوم هم در حال ظلم کردن به دیگری ( که معمولا ضعیف تر از خودشان هستند) می باشند. که این موضوع بسیار جالب است و شما را واقعا متعجب می کند که دنیای ما چقدر دقیق عمل می کند و چه عدالت زیبایی حکم فرماست.

هر برخوردی که ما با افراد پایین تر از خود داشته باشیم افراد بالاتر از ما هم با خود ما خواهند داشت.

بنابراین اگر کسی را دیدید که سالیان سال مورد ظلم و ستم قرار گرفته بدانید که در آن روی سکه خود او یک ظالم است که این شرایط را جذب کرده. فراموش نکنیم که همیشه مشابه مشابه را جذب می کند.

آیا ما مسئول نیستیم بابت کمک به دیگران؟

کمک به دیگران

یکی دیگر از مسائل مهم بعد از ظلم و ستم ، کمک به دیگران است. از آنجاییکه قبلا اشاره شد هر موضوعی با ظاهر یکسان دو باطن کاملا متفاوت دارد. در مورد مسئله کمک به دیگران هم موضوع دقیقا همین است که یک نوع کاملا مثبت و سازنده است و دیگری کاملا منفی و مخرب ولی هر دو در ظاهر کمک به دیگران هستند.

نکات مهمی که باید در مورد کمک به دیگران در نظر داشته باشیم:

  • اولین نفری که باید به او کمک کنیم همیشه و همیشه خودمان هستیم.
  • اگر خودمان ضعیف باشیم و بخواهیم به دیگری کمک کنیم نه تنها او را از وضعیت بد نجات نمی دهیم بلکه خودمان هم گرفتار خواهیم شد.
  • افرادی که خواست و جوششی برای تغییر و حرکت از خود ندارند به هیچ عنوان مستحق کمک ما نیستند. آنها باید در شرایط بد باقی بمانند تا خودشان به فکر تغییر بیفتند و در آن زمان در صورت برخورد ما با آنها و وجود توانایی وظیفه ما کمک کردن به آنها است.
  • کمک به کسانی که نمی خواهند خودشان را تغییر دهند و فقط از دیگران توقع دستگیری دارند هم خیانت به  خود آنهاست، چون آنها را به همان شرایط بد عادت می دهد، و هم خیانت به کسی که می خواهد تغییر کند و نیازمند کمک ماست.
  • همه انسانها در وجودشان قدرتی عظیم موجود است. چون همه مخلوق خدایی بی انتها و قدرتمند هستیم و اگر شما به کسی کمک می کنید چون او را ضعیف می دانید سخت در اشتباه هستید. شما باید بدانید هم خودتان و هم کسی که به او کمک می کنید قدرتمند هستید و کمک شما در جهت این است که او از قدرت ذاتی خودش آگاه شود و به یاد بیاوردش.
  • کمک به دیگران اول از خود شما و اطرافیان نزدیک شروع می شود و در صورت عدم نیاز این قسمتها به دورترها می رسد.
  • توجه و تفکر به افراد ضعیف و مظلوم بطوریکه احساس ضعف را به شما بدهد هیچ کمکی به آنها نمی کند. بلکه خود شما را هم ضعیف می کند. فراموش نکنید که شما اگر قدرتمند باشید و قدرتمند بمانید می توانید کمک موثری داشته باشید.

لطفا ویدئوی آموزشی مظلومهای همیشگی ظالمان همیشگی هستند را تماشا کنید:

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۱۲ مگا بایت

تماشای این ویدیو در یوتوب

اعلان
به من اعلان کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments