آیا قانون جذب با تمرکز بر جذب مادیات، سعادت آخرت ما را نابود می کند؟

از قانون زیبا و قدرتمند الهی جذب انتقاد های متفاوتی شده است. ما تا به حال به دو مورد پاسخ داده ایم. یکی تقابل تلاش و کوشش با قانون جذب بود و دیگری زمانی که چند نفر یک خواسته را بخواهند. و حالا عده ای ایراد قانون جذب را خراب کردن سعادت آخرت می دانند و می گویند قانون جذب با تمرکز بر جذب مادیات و لذتهای دنیوی سعادت آخرت شما را از بین می برد. ما قصد داریم در این بخش به توضیح و تفسیر این نکته مهم بپردازیم و ببینیم که آیا واقعا این ایراد قانون جذب است؟ آیا واقعا قانون جذب یک دروغ است؟ یا اینکه می شود با شناخت و استفاده صحیح از آن، هم به سعادت دنیا رسید و هم سعادت آخرت ؟

سعادت آخرت

آیا این ایراد قانون جذب از ریشه همین قانون است یا اینکه از برداشت اشتباه ما؟

قبل از اینکه به سراغ مبحث اصلی خود برویم باید ببینیم آیا قانون جذب ما را فقط به سمت جذب مادیات و لذتهای دنیا می کشاند؟ جواب این است که هرگز اینطور نبوده و نیست. اگر عده ای در آموزشهای خود به اسم قانون جذب و برای گرفتن توجه مخاطب فقط از مادیات گفته اند ربطی به خود این قانون ندارد. قانون جذب خیلی ساده به ما این را می گوید که شما به هر جنس افکاری به صورت پیوسته توجه کنید مشابه همان را که با حس ایجاد شده برابر است به صورت اتفاقات در دنیای بیرون جذب خواهید کرد.

ما اینجا میبینیم که ایراد قانون جذب مطرح نیست و همیشه زندگی همه به همین صورت بوده و هست. پس بهتر است در ابتدا بدانیم این مطلب به قانون جذب مرتبط نیست. هرچند که باید قبول کنیم عده زیادی با آموزشهای غلط خود به این صورت اشتباه قانون جذب را معرفی کرده اند. و حالا بحث اصلی، خود را به این صورت نمایان می کند که آیا واقعا به دنبال لذتهای دنیا بودن انسان را از سعادت آخرت خود دور می کند؟ آیا ما میبایست در این دنیا به خود سختی بدهیم تا به سعادت آخرت خود برسیم؟

ایراد قانون جذب در خراب کردن سعادت آخرت نیست، بلکه ایراد از نشناختن مسیر درست این سعادت است

اجازه دهید برای اینکه بهتر به این ایراد قانون جذب که عده ای آن را عامل خراب کردن سعادت آخرت می دانند به این صورت نگاه کنیم که واقعا مسیر این سعادت از کجاست و چگونه همسو با قوانین الهی می شود به بهشت رسید؟  اول از اینجا شروع می کنیم که بهشت جایگاه چه شرایطی است؟ آیا غیر از این است که بهشت جایگاه همه آن چیزی است که ما می خواهیم و جایگاه بی نهایت آنها و خداوند از آن نعمتهای بیکران بهشت، مشابه هایی را در مقیاسی کمتر و کوچکتر در دنیا قرار داده است؟ آیا واقعا چیزی جز این است؟

حالا فرض بگیرید جایگاه بهشت مثل رسیدن به درجه دکتری باشد و این دنیا مثل کلاس اول ابتدایی. آیا شما از کلاس اول صرف نظر می کنید بخاطر اینکه درجه دکتری را می خواهید؟ کسی تا به حال بدون گذراندن کلاس های اول و دوم و… به دکتری رسیده است؟ مشخص است که اینطور نیست و نبوده. حالا چطور است که عده ای لذت دنیا را بد و حرام می دانند ولی ادعا دارند در مسیر بهشتی هستند که جایگاه بسیار بزرگتری از همه این لذتهاست؟

سعادت آخرت ما از سعادت این دنیا می گذرد و هرگز کسی با پشت کردن به نعمتهای خدا و بد دانستن آنها در این دنیا، به نعمتهای او در بهشت نخواهد رسید

اگر کسی در این دنیا لذت و ثروت را بد بداند و به آنها پشت کند حتما طبق قوانین به لذت و ثروت بیشتر نخواهد رسید. و همان لذت و ثروت محدودی هم که دارد را آرام آرام از دست خواهد داد. مثال زیبای این قانون در کشور خودمان ایران به خوبی مشهود است. ما مردم ایران در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ منابع زندگی می کنیم ولی چون باوری غلط در ذهن عموم مردم وجود دارد که می گوید ثروت و لذت، انسان را از خدا دور می کند و سعادت آخرت را از بین می برد بیشتر مردم ما در کمبود زندگی می کنند. بنابراین اینکه ما بخواهیم در دنیا با سختی زندگی کنیم تا آخرتی پر از لذت داشته باشیم کاملا اشتباه است. یادمان باشد لذت و خوشی، لذت بیشتر را می کشاند و غم و کمبود، غمها و کمبودهای بیشتر را.

پس ما باید فقط به دنبال لذتهای دنیا برویم؟ و مدام آن را طلب کنیم و بیشتر جمع کنیم؟

آن قسمتی که منتقدان، ایراد قانون جذب می دانند این بخش است که واقعا فقط دنیا را خواستن قطعا سعادت آخرت را از بین می برد. ولی آنها منظور و مفهوم واقعی را خوب منتقل نکردند که ما قصد داریم آن را برایتان روشن کنیم. در مثالی که قبل تر زده شد گفتیم کسی که به درجه دکتری می خواهد برسد نمی تواند بگوید من از کلاس اول ابتدایی دست می کشم چون هدفم دکتری است. از طرفی دیگر اگر هم وارد کلاس اول بشود ولی خیلی از آنجا خوشش بیاید و وابسته آنجا شود طوریکه دیگر ادامه ندهد قطعا به دکتری نخواهد رسید.

حالا بیایید با این مثال به لذتهای این دنیا و آخرت نگاه کنیم. کسانی که در مسیر درست سعادت آخرت و بهشت هستند به خوبی می دانند لذتها و نعمتهای خداوند واقعا بی انتهاست. بنابراین همیشه نگاهشان به آن جایگاه ابدی است که خود را به آنجا برسانند. حالا با این آگاهی و شناخت، آنها نه به لذتهای دنیا پشت می کنند و آنها را بر خود حرام می کنند و نه به آنها وابسته می شوند. آنها حاضر هستند با این آگاهی در زمان خودش از تمام ثروت و لذتی که فراهم کرده اند رد شوند. چون گنجایش بیشترها را پیدا کرده اند و آنها را می خواهند و می دانند اگر از لذتهای دنیا که حالا دیگر برایشان کوچک شده نگذرند به سعادت آخرت خود که خیلی بزرگتر است نخواهند رسید.

مسیر درست سعادت آخرت و رسیدن به بهشت کدام است؟

سعادت آخرت

راه اصلی رسیدن به سعادت آخرت استفاده از نعمتها و لذتهای دنیا، آنها را طلب کردن، به آنها رسیدن، شکرگزار بودن بابت آنها و همچنین داشتن این شناخت و آگاهی است که بدانیم خداوند بی انتهاست و نعمتهای او هم انتهایی ندارد. پس هرگز وابستگی و توقف در حرکت ما به سمت سعادت آخرت نباید باشد. از طرفی دیگر لذت و نعمتی که حقی از دیگران ضایع کند و باعث زیان زدن به آنان شود طوریکه اگر ما جای آنان بودیم هرگز نمی توانستیم با آن کنار بیاییم هم به بیراهه خواهد بود و به سعادت آخرت ختم نمی شود.

پاسخ به دیگر انتقادات قانون جذب در مطالب زیر داده شده است:

  1. رد قانون جذب با در نظر گرفتن دو هدف مخالف برای دو شخص مختلف و یا در حالتی که دو یا چند نفر یک خواسته مشترک دارند.
  2. موفقیت در زندگی با تلاش و کوشش یا با قانون جذب؟

لطفا ویدئوی آموزشی پاسخ به ایراد قانون جذب در مورد نکوهش دنیا طلبی را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۲۴ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب