اول از همه این که چرا باید خداشناسی را دنبال کنیم؟ و جواب خلاصه این است که خداوند تمام آن چیزی است که ما می خواهیم و به دنبالش هستیم. به امید خدا در آینده راجع به همین موضوع هم در بخشهای دانلودهای رایگان توضیحاتی خواهیم داد، ولی در این بخش می خواهیم به این موضوع بپردازیم که خداشناسی از کجا شروع می شود و چطور می شود صفات خداوند را دانست و آنها را شناخت.

در همین راستا اجازه دهید به این موضوع توجه کنیم که شناخت بین دو نفر چگونه اتفاق می افتد؟ آیا غیر از این است که اگر دو نفر با هم هیچ ارتباطی نداشته باشند هیچ شناختی هم از یکدیگر در کار نخواهد بود؟ مسلما دو نفر زمانی می توانند همدیگر را بشناسند که ارتباط بین آنها باشد و در بهترین حالت رو در روی هم با یکدیگر صحبت کنند و مدت زمان زیادی از آشنایی آنها گذشته باشد.

برای شناخت خداوند باید با او ارتباط داشت

خداشناسی

دقیقا همانند مثال بالا ما نمی توانیم خداوند را بشناسیم در حالی که با او هیچ ارتباطی نداریم و فقط یک اسم از او می دانیم. شناخت ما از زمانی شروع می شود که می خواهیم با او ارتباط برقرار کنیم و با بیشتر شدن این ارتباط و در واقع نزدیکتر شدن ما به خداوند شناخت ما هم افزایش پیدا می کند.

برای ارتباط با خداوند باید بدانیم دنبال چه خدایی هستیم و صفات خداوند را بشناسیم

اگر شما جمعیتی از افراد مختلف را در پیش روی خود داشته باشید و در بین این جمعیت ندانید دنبال چه کسی هستید مسلما او را پیدا نخواهید کرد و هیچ ارتباطی هم با او برقرار نخواهد شد. ولی اگر بدانید دنبال چه کسی هستید و او چه ویژگیهایی دارد قطعا او را پیدا خواهید کرد. مثلا جنسیت او، سن او، اسم او، خصوصیات ظاهری او و…. در واقع با صدا کردن او با این ویژگیهایش یا گرفتن سراغش از دیگران او را پیدا خواهید کرد.

حال در دنیای بی کران ما هم به همین صورت است. خدای یکتا ویژگیهای مخصوص خودش را دارد که ما اگر به این صفات خداوند توجه کنیم و آنها را دنبال کنیم قطعا به خود او خواهیم رسید و ارتباط و شناخت بین ما بیشتر و بیشتر می شود. زیرا که خداوند هوشمندی و آگاهی مطلق است. و اگر ما به او توجه کنیم و او را صدا بزنیم حتما پاسخ خواهد داد.

آشنایی با بعضی از صفات خداوند جهت شناخت خداوند

  • بی انتها بودن و بزرگی خداوند : یکی از صفات مهم خداوند عظمت بی انتهای اوست. خداوند هیچ نقطه شروع و پایانی ندارد و تا بی انتها بودن و هستی است.
  • زیبایی خداوند : یکی دیگر از صفات خداوند که رفتن به دنبالش منجر به شناخت او می شود زیبایی است. به دنبال زیبایی رفتن، تایید و تحسین آن و ایجاد آن در زندگی خودمان و دیگران راهی است که به سمت خداوند می رود.
  • علم و آگاهی بی انتهای خداوند : دوباره مثل حالت قبل اینجا هم به دنبال علم و آگاهی رفتن و بیشتر کردن آن در اطرافمان راه شناخت خداوند و رسیدن به اوست.
  • قدرت خداوند : زمانی که شما قدرت را می خواهید و آن را طلب می کنید و هر روز قوی تر می شوید و به دیگران هم قدرت می دهید قطعا در حال شناخت بیشتر خداوند هستید.
  • ثروت بی انتهای خداوند : زمانی که می دانیم فقط او غنی است و ما ثروت را دنبال می کنیم در واقع به او نزدیکتر می شویم.
  • جاودانگی : یکی دیگر از صفات خداوند جاودانگی اوست. پس زمانی که ما می دانیم او هرگز نمی میرد و او را با این ویژگی دنبال می کنیم به خود او خواهیم رسید و خودمان هم جاودانگی را در زندگی خود خواهیم دید.

دیگر صفات خداوند برای نزدیکتر شدن به او و برقراری ارتباط جهت خداشناسی

  • حق و عدالت خداوند : خداوند سرتاسر حق، عدالت و تعادل است. زمانی که ما این ویژگیها را دنبال می کنیم در واقع در حال صدا کردن خداوند و دنبال کردن او هستیم که او همیشه به ما پاسخ می دهد.
  • متکی به خود بودن : خداوند فقط و فقط به خودش متکی است و ما هم زمانی که فقط به خودمان (که البته منظور از این خود همانی است که جایگاه خداوند است) متکی می شویم و این ویژگی را دنبال می کنیم او را پیدا خواهیم کرد.
  • بخشش و بخشندگی : خداوند بی نهایت بخشنده است. هم بخشش از روی بخشیدن گناه و تقصیر و هم بخشیدن چیزی که دوست داریم به ما. دوباره دنبال کردن این ویژگی باعث توجه خداوند به ما می شود و بین ما ارتباط بیشتری ایجاد می کند.

اینها بعضی از صفات خداوند بودند که کسانی که به خدا نزدیک می شوند این ویژگیها را در خود هم می بینند. ما مشابه این حالت را در بین دوستان نزدیک هم خواهید دید. آنهایی که به هم خیلی نزدیک هستند شباهتهایی هم با هم پیدا می کنند. مثلا میزان درآمد، نوع پوشش، تکه کلامها و….

بنابراین برای خداشناسی باید با او ارتباط داشت و با دنبال کردن این صفات، قطعا خداوند را بهتر خواهیم شناخت. حالا اجازه دهید به دو حالت و ویژگی مهم دیگر هم اشاره کنیم.

نزدیکی خود به خدا و تسلیم بودن در برابر خدای یکتا

صفات خداوند

خداوند در همه جا حاضر و ناظر است. در دنیای خود ما هم او همه جا هست و هر جایی که در دنیای درونمان و یا دنیای بیرونمان بخواهیم برویم او هست. یعنی همیشه و همه جا هم ما هستیم و هم خداوند. پس خود ما بسیار به خدا نزدیک است و بخاطر همین هم هست که خداوند گفته است که من از رگ گردن به شما نزدیکتر هستم. و همینطور شباهت بسیار زیاد دو کلمه خود و خدا.

از طرف دیگر ما در مسیر خداشناسی در جایی متوجه خواهیم شد که او فقط می داند و ما هیچ نمی دانیم. او فقط هست و ما بدون او نیستیم. او فقط زیباست و ما بدون او هیچ زیبایی نداریم و…. در این مرحله ما با این شناخت کاملا در برابر او تسلیم می شویم و این تسلیم شدن آگاهانه نزدیکی و شناخت را بین ما و خداوند بسیار بسیار زیاد و سریع می کند. و این همان معنی اصلی مسلمان و اسلام است.

علاقمندان به این مباحث می توانند از بخشهای مشابه دیگر هم استفاده کنند:

پاسخ به تناقض مطرح شده در مورد عدم وجود خداوند از استیون هاوکینگ ( اینجا )

راه شناخت خدای حقیقی از بت ها ( اینجا )

چرا دعای ما مستجاب نمی شود ( اینجا )

چرا خداوند دیده نمی شود ( اینجا )

لطفا ویدئوی آموزشی راه خداشناسی را مشاهده کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۱۰ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

اعلان
به من اعلان کن
guest
13 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مرجان

سلام وقت بخیر؛مطالبتون عالی هستند؛ استاد ما میدونیم بالاترین سطح احساسی و فرکانسی احساس شکرگزاری اما شکرگزاری که عمیق باشه همراه با احساس عمیق باشه ؛و من الان زمانی که شکرگزاری میکنم عمیق نیست و تمام تلاشمو میکنم تا همراه با احساس باشه اما نمیشه،چکار باید بکنیم تا واقعا به اون حس عمیق شکرگزاری برسیم و شکرگزاری ما فقط زبانی نباشه و همراه با احساس باشه؟

طیبه

سلام وخسته نباشید خدمت شماوهمکارانتان چرا ترس از غیرخدا گناه محسوب میشود وراهای فرار از این قضیه چیست

مرضیه

باسلام وعرض ادب فکر کردن به ورزش با دمبل و ماهیچه اوردن واقعا تاچه مرزی صحت داره مثلا ممکنه ادم بافکر کردن به خوردن گردو امگا۳ جذب بدنش بشه…؟ یا با فکرکردن به خوردن مرگ موش مسموم بشه… دیدن این کلیپ منو واقعا گیج کرد…

مرضیه

چرا خداون قدرت ذهن را اشکارا دراختیار انسان قرار نداده تا نسبت به ومود ان از همان ابتدا اگاه باشیم

trackback

[…] شناخت خداوند با دنبال کردن صفات او ( اینجا ) […]

trackback

[…] حق و حقیقت هستند از همین تفکر و باور رد خدا اتفاقا به شناخت خدا می رسند. یعنی از نقض یک اصل و قانون می شود به درستی و […]

زهرا

اگر خداوند سراسر عدالت است
پس به دنیا آمدن کودک ناقص
آمدن زلزله،و کلی از پدیده های طبیعی این موضوع را نقص میکند

مالک

سلام، من ی سوال دارم از خدمت شما، ب دنیا اومدن ما انتخاب کی هست؟آیا انتخاب ما هست چرا یادمون نمیاد؟آیا انتخاب خدا هست، این انتخاب یکطرفه نیست؟؟؟ اصلا چرا حق انتخاب داریم یا نه؟ در مورد ب دنیا اومدن!!! ممنون از لطف شما و سپاسگزارم،ممنون میشم اگه کمک کنید.

‌فاطمه دهقانی

سلام بله ما آزادی عمل داریم و قبل از اینکه پا به این دنیا بذاریم خودمون انتخاب کردیم که به این دنیا بیایم یا نه و حتی نوع زندگی و پدر و مادرمون رو هم خودمون انتخاب کردیم و حتی کل زندگیمون رو هم مثل یه فیلم دیدم و بنظرت اگه ما همه ی اینارو یادمون میومد پس زندگی چه معنایی داشت؟حتی هیچ هیجانی هم نداشت به این خاطره که ما چیزی یادمون نمیاد چون اومدیم به این دنیا که زندگی کنیم و امتحان پس بدیم پس اگه همه رو یادمون بود امتحانارو به راحتی از قبل میدونستیم و قبول میشدیم و به نوعی تقلب محسوب میشد!!!

Anonymous

با سلام…..هدف از آفرینش انسان چیست ؟ ایا به این دنیا امدیم تا سختی بکشیم؟ پیری و مرگ برای چیست؟ چرا از پیری میترسیم؟

آذر

من میخوام بدونم که اصلا خدا چیه؟ خدا کیه؟از وقتی خودم و شناختم این سوال و داشتم ولی تا الان جوابش و پیدا نکردم