هورمون‌های استرس ، سیستم ایمنی را از کار می‌اندازند تا انرژی را ذخیره کنند تا انسان بتواند از خطر فرار کند.

این هورمون‌ها در این کار آن‌قدر قدرت‌مند هستند که حتی در پیوند اعضا از این قابلیت آن‌ها استفاده می‌شود. توضیح این‌که وقتی پزشکان می‌خواهند یک عضو را به بدن یک بیمار پیوند بزنند، سیستم ایمنی بدن بیمار آن عضو را نمی‌پذیرد. چراکه این عضو یک بافت خارجی است. و سیستم ایمنی بدن دریافت‌کننده، آن را پس می‌زند. درنتیجه در هنگام پیوند، باید سیستم ایمنی بدن به نحوی از کار بی‌افتد. پزشکان برای از کار انداختن سیستم ایمنی بیمار، به او هورمون‌های استرس تزریق می‌کنند.

استرس چه‌طور سیستم ایمنی را مختل می‌کند؟

شما باید حواس‌تان به افکارتان باشد. چون در لحظه‌ای که دارید به یک موضوع استرس زا فکر می‌کنید، به‌دنبال آن ترس خواهد آمد. این ترس‌ ها عامل اصلی مختل کردن سیستم ایمنی هستند.

تغییر سرنوشت سلول‌ها با تصور انسان

سرنوشت سلول‌های بدن را مواد شیمیایی موجود در خون تعیین می‌کنند. مغز انسان مانند یک شیمی‌دان، مواد شیمیایی مختلف را وارد خون می‌کند. و سلول‌های بدن به این مواد شیمیایی پاسخ می‌دهند.

حال سوال اساسی این است که مغز باید چه موادی را وارد خون کند؟ چون همان‌طور که گفتیم، تغییر این مواد سرنوشت سلول‌ها را تغییر می‌دهد.

پاسخ این است: هر تصویری که آن را در ذهن خود داشته باشید، مغز شما آن را به‌صورت مواد شیمیایی ترجمه می‌کند. و این مواد شیمیایی وارد خون می‌شوند. و بدن شما به این مواد شیمیایی پاسخ می‌دهد.

این تصویر می‌تواند تصویر سلامتی باشد و یا استرس و ترس. مواد شیمیایی این تصویرها با هم متفاوت هستند.

وقتی عاشق هستید،‌ مغز شما مواد شیمیایی متناسب با این عشق آزاد می‌کند. موادی مثل دوپامین و لذت. به‌همین دلیل است که عشق،‌ لذت به همراه دارد. مغز یک انسان عاشق همچنین مواد دیگری مانند اکسی توسین و‌ هورمون رشد آزاد می‌کند. مواد شیمیایی که بدن در این‌صورت  فراهم می‌کند سلامتی خیلی زیاد را در پی خواهند داشت. پس برای تقویت سیستم ایمنی ، باید با استفاده از تصویرسازی ذهنی تصاویر عشق، شادی، موفقیت و امثالهم را در ذهن خود داشته باشید.

در هنگام استرس و ترس،‌ چه موادی آزاد می‌شوند که باعث اختلال در سیستم ایمنی می‌شوند؟

حالا مواد شیمیایی ای که در هنگام استرس و ترس آزاد می‌شوند چه هستند؟ همان‌طور که گفتیم، این مواد باعث اختلال در سیستم ایمنی می‌شوند و سیستم ایمنی بدن را از کار می‌اندازند.

تصویر ترس در ذهن انسان، باعث آزاد شدن هورمون‌های استرس، کورتیزول و موادی از این دست می‌شوند. و همچنین عامل‌هایی به اسم سیتوکین ها که سیستم ایمنی را از کار می‌اندازند.

این بخشی از صحبت‌های دکتر بروس لیپتون درباره‌ی استرس و سیستم ایمنی بود. در کلیپ زیر که ار حساب آپاراتت خودوخدا است می‌توانید به صحبت‌های کامل ایشان گوش کنید. همراه با زیرنویس فارسی اختصاصی توسط گروه آموزشی خود و خدا.

دانلود این فیلم - حجم: ۸۰ Mb
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

3.3/5 - (3 امتیاز)