ابراز علاقه در روابط مخصوصا در ابتدای آشنایی نقشی تعیین کننده در آن رابطه و کیفیتش دارد. بسیاری خود را قادر نمی‌بینند که بتوانند به راحتی و با اعتماد به نفس علاقه خود را ابراز کنند. آنها در شک و ابهام باقی می‌مانند و همواره پیش خود فکر می‌کنند که ای کاش موقعیتی پیش می‌آمد تا می‌توانستم به راحتی با او صحبت کنم و نظرش را درباره خودم بپرسم. اما این اتفاق در بیشتر اوقات نمی‌افتد و اینگونه افراد روابط موفقی را تجربه نمی‌کنند. در این بخش قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و ببینیم چطور می‌شود در ابراز علاقه موفق و قدرتمند بود.

ابراز علاقه

چرا در ابراز علاقه تعلل می‌کنیم و برایمان سخت است

این سوال فقط یک جواب دارد و آن هم این است که ترس به ما حاکم است. هنگامی که ترس برما حاکم شد کارهای درست برایمان بسیار سخت می‌شوند و به علت فریبی که خورده‌ایم (زیرا ترس‌ها از جنس دروغ هستند) خودمان کار اشتباه را انجام می‌دهیم و نتایج منفی را به بار می‌آوریم. درحقیقت ترس باعث می‌شود ما برخلاف حقیقت زندگی حرکت کنیم و خواسته‌هایمان که در مسیر سالم زندگی به خودی خود برایمان به وجود می‌آیند در اینصورت از ما دور و دورتر شوند.

بنابراین باید این ترس را شناخت و از آن خارج شد. حال سوال این است ترس در ابراز علاقه چگونه ما را فریب داده است؟ چه مواردی در ذهن ما اشتباه گرفته شده‌اند که می‌ترسیم علاقه خود را بروز دهیم؟ در بخش زیر به چند مورد اشاره می‌کنیم و در ادامه راه حل آنها را با رجوع به حقیقت زندگی بررسی می‌کنیم.

  • ترس از جواب رد شنیدن
  • ترس از مورد علاقه متقابل واقع نشدن
  • ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن
  • ترس از انتخاب اشتباه و پشیمانی بعد از آن

آگاهی‌هایی که ما را از ترس در نشان دادن علاقه می‌رهاند

آیا اگر ما در وجود خود علاقه‌ای قلبی احساس می‌کنیم باید با عدم اطمینان با آن پیش رویم زیرا ممکن است آن علاقه پاسخی برایش در دنیای بیرون نباشد؟ این سوال بسیار مهم است زیرا ترس‌ها در همین ناآگاهی ما رشد می‌کنند. بسیاری براین باور هستند و در واقع فریب خورده‌اند که فکر می‌کنند شاید پاسخی برای خواسته‌های آنها وجود ندارد. اما جهان ما به قدری زیبا و دقیق خلق شده که دقیقا برای هر نیازی پاسخی کامل وجود دارد. و این یعنی اگر من و شما در روابط احساس نیاز می‌کنیم خلقت کامل جهان پاسخ این نیاز ما را هم همراهمان در این جهان قرار داده است به گونه‌ای که آنچه ما می‌خواهیم و می‌طلبیمش آن هم متقابلا ما را می‌خواهد.

این دقیقا بخشی ازحقیقت زندگیست که بسیار هم زیبا و قوت‌بخش است. حال اگر ما به فردی ابرازعلاقه کنیم و او پاسخی منفی دهد چه معنایی می‌دهد؟ ما در او چیزی دیده‌ایم که جذبش شدیم اما او به ما حسی نداشت و این یعنی او آن شخص مورد نظر ما نیست زیرا شخص مورد نظر ما یا به اصطلاح نیمه گمشده‌امان هم برایمان بسیار جذاب است و هم او هم متقابلا ما را می‌خواهد. به زبان ساده یعنی این فرد فقط چون شباهتی با هدف اصلی ما دارد ما جذبش شدیم. درحالیکه این نشانه راهنمای ما برای ادامه مسیر و رسیدن به همان مطلوب نهایی و اصلی است.

حال اگر این موضوع را ندانیم فکر می‌کنیم عشق و حس قلبی ما به ما دروغ گفته است زیرا فرد بیرونی به ما حس خوبی نداشت و همین برایمان تولید ترس می‌کند درحالیکه این ترس کاملا برپایه دروغ است زیرا اگر فردی قاطعانه و با حال خوب ادامه دهد و این پاسخ‌های منفی را به عنوان اشتباه بودن راهش در نظر نگیرد قطعا فردی از هر لحاظ مناسب را بعد از این افراد ملاقات خواهد کرد.

اما قسمت دیگری از این حقیقت این است که همه انسان‌ها از یک خانواده بزرگ و واحد هستند. و در این خانواده هیچ‌فردی نمی‌تواند به دیگری حس بدی داشته باشد. اما چرا ما در این جهان می‌بینیم که افراد به یکدیگر حس بدی دارند؟ پاسخ به سادگی این است که آنها از اصل و حقیقت غافل هستند و هنوز چشمانشان در اینباره باز نشده. حال اگر فردی این حقیقت را بداند در ابراز علاقه کردن به علت ترس از مسخره شدن درنگ نمی‌کند. چون اگر فردی او را به تمسخر بگیرد یعنی او در خواب و غافل است و در واقع مشکل از اوست و نه فردی که ابراز علاقه می‌کند.

از سویی دیگر هم یک فرد آگاه به خوبی می‌داند نظر و عقیده دیگران تا زمانی که در ذهن ما پذیرفته نشده هیچ تاثیری در زندگی ما نخواهد داشت. بنابراین اجازه نمی‌دهد نظری منفی از دیگران که هیچ مبنای محکمی هم ندارد او را بترساند و به همان علت کار صحیح را انجام ندهد.

اگر قدرتمندانه ابراز علاقه کنیم چه خواهد شد؟

اگر کاملا بدون ترس و با راحتی کامل ابراز علاقه کنیم اولا بسیار جذاب و با ارزش خود را نشان خواهیم داد و بعد هم اینکه فارغ از اینکه طرف مقابل چه پاسخ و واکنشی نشان می‌دهد ما همواره نتیجه مثبت خواهیم گرفت. به اینصورت که اگر او فرد مناسب ما باشد از این ابراز علاقه استقبال خواهد کرد و یک رابطه شیرین شروع خواهد شد. اگر فرد مناسب ما نباشد و به ابراز علاقه ما پاسخ مثبت ندهد یعنی او یک نشانه است برای نزدیک شدن به فرد اصلی که در اینصورت جواب منفی او را به عنوان نقصی در خود تلقی نخواهیم کرد و با خوشحالی ادامه می‌دهیم. و درنهایت اگر او پاسخ زیبایی ندهد و به نوعی ما را در حد خود نبیند یعنی او از حقیقت زندگی که همه ما از یک خانواده هستیم غافل است و اوست که در آینده پشیمان خواهد شد.

بجای زندگی در ترس کافیست ارزش ذاتی خود را به یاد بیاوریم و بدانیم بصورت ذاتی بین انسان‌ها عشق و علاقه وجود دارد. بنابراین نشان دادن و یا ابراز کردن آن کاملا طبیعی و زیباست و هرگز یک انسان آگاه به ابراز علاقه پاسخی منفی نخواهد داد. او اگر علاقه متقابل در خود احساس نکند با کمال میل از اینکه شما به آنان ابراز علاقه کرده‌اید سپاس‌گزاری می‌کنند و با کمال محبت شما را به سمت فرد نهایی که البته هنوز مشخص نشده هدایت می‌کند تا ادامه دهید و با او آشنا شوید. بنابراین اگر فردی به ابراز علاقه شما چنین پاسخی نداد بدانید او هم هنوز بیدار نشده و پاسخ منفی او را بحساب اشتباه خود در ابراز علاقه نگذارید.

دانلود فایل تصویری بالا ۱۲۵Mb
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

امتیاز شما به این مطلب