بارها بر سر دو راهی مانده‌ایم و از خود سوال پرسیده‌ایم که کدام راه صحیح است اما دو ندای متفاوت به ما رسیده که نتوانستیم تشخیص دهیم کدام الهام الهی است و کدام وسوسه شیطان. در این شرایط انتخاب اشتباه و گوش کردن به ندای شیطان قطعا نتایج منفی به بار خواهد آورد و طبیعیست که بخواهیم همواره الهام الهی و راهی که خدا (منبع متعالی) به ما نشان می‌دهد را دنبال کنیم. اما آیا می‌توان این دو را از هم تشخیص داد و هر بار انتخاب درستی داشت؟ ما در این بخش به این سوال قدیمی پاسخ‌های زیبایی خواهیم داد …

الهام الهی وسوسه شیطان ندای خدا ندای شیطان ندای درون

جنس الهام الهی با وسوسه شیطان کاملا متضاد و مخالف است

آن ندایی که از بالا یا خداوند به ما می‌رسد که در واقع نتیجه‌اش رشد کردن و بالا رفتن ما خواهد بود جنسی متعالی در خود دارد. یعنی جنس آن از آرامش، صبر، قدرت، ثروت، احساس قلبی خوب، رهایی، زیبایی، اطمینان و عشق است درحالیکه وسوسه شیطان کاملا متضاد است یعنی جنسی از خشم، کینه، ترس، ناامیدی، زشتی، عجله، اسارت، احساس قلبی بد و … در خود دارد. بنابراین اگر در احساس ندایی که به ما رسیده کمی تامل کنیم و فارغ از ظاهر منطقی آن احساس درونش را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که منبع آن از بالا یعنی خداوند است یا از پستی که همان شیطان می‌نامیمش.

در حقیقت لازم است برای تشخیص ندای خداوند یا همان الهام الهی به قلب خود رجوع کنیم. آیا راهی که پیش روی ما قرار داده شده با عمق قلب ما سازگار است؟ اگر هماهنگی و سازگاری وجود داشت یعنی الهام خداوند را دریافت کرده‌ایم و اگر این سازگاری وجود نداشت یعنی آن ندایی وسوسه‌انگیز است که فقط ظاهری موجه از خود ایجاد کرده اما باطن باطل آن با قلب ما نمی‌تواند سازگار شود. پس در نتیجه طبق قانون جذب که نشان می‌داد متفاوت‌ها یکدیگر را دفع می‌کنند، ما در هر زمان یا می‌توانیم تحت تاثیر الهام الهی باشیم یا وسوسه شیطان و هرگز این دو همزمان با یکدیگر در یکجا نخواهند بود زیرا ماهیتی متضاد و متفاوت دارند.

نقش آگاهی در انتخاب درست بر سر دو راهی‌ها

فراموش نکنیم که هدف ما در این زندگی در واقع پرورش یافتن است و پروردگار همین کار را با ما می‌کند. هنگامی که یک دو راهی برای ما ایجاد می‌شود که نمی‌دانیم از کدام راه باید پیش رویم در واقع ما آگاهی کافی در آن موضوع به دست نیاورده‌ایم که شک و تردید به ما غالب شده است. حال سوال این است که آیا میبایست از انتخاب اشتباه و یا گوش کردن به وسوسه شیطان ترسید؟ اگر اینطور است پس چرا انسان جایزالخطا معرفی شده؟ آیا امکان داشت انسان بدون خطا کردن و به دنبال آن یادگیری تا این حد امروز به رشد و پیشرفت دست پیدا کند؟

مسلما این‌گونه نبوده و نیست که لازم باشد انسان از اشتباه کردن بترسد و خود ترس برایش ضررهای بیشتری ایجاد کند. زیراکه وقتی هدف یادگیری، پرورش و آموزش است لازم است انسان اشتباه کند و بعد نتیجه‌اش را به چشم خود ببیند و بعد با فهم کافی که در او ایجاد می‌شود همواره درست را انتخاب کند. یعنی در حقیقت تا انسان به آگاهی کافی نرسیده باشد اشتباهش تکرار خواهد شد و در آن درس مردودی نصیبش خواهد بود. حال از خود سوال بپرسیم که آیا شیطان می‌تواند کسی را که آگاه و بیدار است وسوسه کند؟ پاسخ مسلما خیر است و سوال بعدی اینکه آیا ترس از وسوسه شیطان بیهوده نیست؟ جواب مثبت است زیرا وسوسه‌های شیطان با نگرش صحیح ما همان دریچه ورود آگاهی برایمان خواهد شد.

الهام الهی وسوسه شیطان ندای خدا ندای شیطان ندای درون

جهان سرتاسر براساس خیر بوده و همینطور هم پیش می‌رود

اگر فکر کنیم نیرویی مجزا و مخرب به نام شیطان وجود دارد که می‌خواهد ما را نابود کند قطعا در ترس زندگی خواهیم کرد و همه می‌دانیم وقتی غالب احساس ما ترس است هرگز نمی‌توانیم به سمت شرایط و نتایج مثبت پیش رویم. پس این تفکر به علت جنس احساسی که درونش دارد نمی‌تواند درست باشد. اما اگر موضوع را اینگونه ببینیم که تمام هستی از خیر تشکیل شده و همان چیزی که ما شیطان می‌نامیمش هم در همین راستا فعالیت می‌کند آنگاه احساس ما کاملا تحول مثبت پیدا خواهد کرد اینگونه که شیطان فقط و فقط در زمانی می‌تواند نفوذ کند که ما برایش فضایی خالی داریم و این فضای خالی یعنی ما درس و آگاهی لازم خود را از پروردگارمان نگرفته‌ایم یا فراموشش کرده‌ایم.

مثال معلمی که در تمام طول سال با آرامش و مهربانی به شاگردانش درس می‌دهد اما در زمان امتحان هیچ سوالی را پاسخ نمی‌دهد و عمدا سوالات انحرافی و سخت طراحی می‌کند. در حقیقت سوالات سخت و انحرافی فقط برای کسانی اینگونه است که درس خود را به خوبی نگرفته‌اند وگرنه برای دانش‌آموزی که خوب به درس‌ها توجه کرده امتحان کاملا لذت‌بخش است درحالیکه برای دیگران تجربه‌ای سخت و ترسناک. از سویی دیگر باید بدانیم هدف آن معلم آزار دادن دانش‌آموزانش نیست بلکه می‌خواهد مطمئن شود که آنها درس را بخوبی فراگرفته‌اند و به همین علت بعد از امتخان تمام سوالاتی که خودش طراح آن بوده را پاسخ می‌دهد تا همه بتوانند درس را فرابگیرند.

این دقیقا همان کاریست که پروردگار جهان با ما می‌کند. در همه اوقات خداوند به ما از طرق مختلف آگاهی می‌دهد. اما امتحان‌هایی هم وجود دارد که جزیی از این دریافت آگاهی و پرورش هستند. اگر ما در آن امتحان مردود شویم مجددا درس را خواهیم گرفت و در امتحان بعدی با موفقیت ظاهر خواهیم شد و آن مرحله با موفقیت به پایان می‌رسد. اما اگر به درسی که بعد از امتحان داده می‌شود توجهی نکنیم دفعه بعد هم در امتحان مردود میشویم و مجبوریم بهای بیشتری برای یادگیری خود بپردازیم. از طرفی هم هرگز پروردگار عالم در درس دادن به ما ارفاق نخواهد کرد و تا درسمان را نگرفته‌ایم اجازه ورود به مرحله بعدی را نخواهد داد.

حال اگر بدانیم وسوسه شیطان در راستای خیر الهی برای پرورش ماست از آن نمی‌ترسیم و اگر انتخابی اشتباه کردیم با تمام وجود و آماده به سراغ دریافت درسمان می‌آییم زیراکه همواره بعد از هر انتخاب اشتباه پروردگار جهان آگاهی و درس لازم را به ما خواهد داد و اینگونه است که خیریت را در وسوسه‌های شیطان هم خواهیم دید که البته با حضور محکم آگاهی شیطان و وسوسه‌ای هم وجود نخواهد داشت.

آیا می‌ترسید از اینکه فرصت کافی برای یادگیری نداشته باشید؟

طبق مفاهیم بالا شاید شما اینطور برداشت کنید که خب اگر بخواهیم با حوصله و آرامش پیش رویم تا هم در الهام الهی خیر ببینیم و هم در وسوسه شیطان به علت اشتباهات زیادمان فرصتمان تمام خواهد شد یا اینکه موقعیت‌های خوبی را از دست خواهیم داد که غیرقابل برگشت هستند … پس ما حق داریم از اشتباه کردن بترسیم و استرس داشته باشیم.

این همان موضوعیست که در تفاوت جنس الهام الهی با وسوسه شیطان به آن اشاره کردیم. دراینجا منطق این نوع نگاه به ظاهر موجه است اما حس درون آن ترس، استرس و کمبود است که نشان می‌دهد این نگرش یا این ندا از آن منبع متعالی یا خداوند به سمت ما نمی‌آید. اما برای رهایی از این نگرش اشتباه باید چه آگاهیی را داشت؟ جواب خیلی واضح و روشن است: خدایی که بی‌نهایت است و تمام نمی‌شود. ( زیرا اگر خدای ما محدود و کوچک باشد درگیر این نوع نگاه می شویم) این یعنی در هستی هیچ‌چیز هرگز تمام نمی‌شود و تا بحال هم نشده بلکه فقط لباس ظاهری خود را عوض می‌کند. بنابراین وقتی اساس هستس تمام نشدنیست باید با خیال راحت پیش رفت تا درس‌های لازم را به خوبی و در آرامش گرفت.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
مریم
3 ماه قبل

چقدر مطالب و اموزش‌های شما عالیه.سپاس از خدا و شما استاد عزیز

Star68
5 ماه قبل

سلام خدمت استاد گرامی
این فایل عالی بود اصلا یه زمین لرزه ی ۱۰ ریشتری تو ذهنم ایجاد کرد .انگار از خواب بیدار شدم!!! چقدر ما خوشبختیم چقدر خداوند ما رو دوست داره!!!
بینهایت از مطالب فوق العاده با ارزش شما سپاسگزارم بسیار لذت بردم باید بارها این فایل رو گوش کنم
با این نگرش جدید چی میتونه جلوی خوشبختی ما رو بگیره!؟🌹🌹🌹

3.9/5 - (7 امتیاز)