چرا خدا نور آسمان‌ها و زمین است؟ آیا خدا همان نور است؟ آیا خداوند همانند نور روشن کننده همه‌چیز است؟ آیا خدا همانند نور از منبعی تابیده می‌شود؟ و… این سوال‌های زیبا جواب‌هایی زیباتر دارند تا برایمان حقایقی مهم از خداوند و خودمان روشن شود. در حقیقت اینکه خدا نور آسمان‌ها و زمین است تشبیهی پر از مفهوم است که باعث می‌شود هم خودشناسی و هم خداشناسی محقق گردد و همانطور که همگی می‌دانیم این دو در بهبود کیفیت زندگی ما نقش اساسی را دارا هستند.

خدا نور آسمان‌ها و زمین خدا نور است نور بودن خدا

ارتباط بین نور، علم و آگاهی

برای پی بردن به چرایی اینکه خدا نور آسمان‌ها و زمین است بهتر است اول به سراغ شباهت و ارتباط نور و علم برویم. کلمات معلم، تعلیم، معلومات، عالم و خود علم ریشه در نور آگاهی دارند. در واقع علم یعنی روشن شدن چیزی که از قبل بوده است و وقتی جایی معلومات هست یعنی روشنی نسبت به موضوعاتی وجود دارد. معلم فردیست که نور علم را بر شاگردان خود میتاباند تا آنها از این نور بهرمند شده و موضوع برایشان روشن شود. پس در واقع حق و حقیقت بصورت فرم‌های مختلف آگاهی و هوشمندی از قبل کل هستی را در برگرفته و با حضور علم یا همان نور برای ما به عنوان ناظر و موجوداتی که فعلا در آگاهی پایینتری قرار داریم وضوح و درک حاصل خواهد شد.

درک و توجه به این موضوع که از قبل همه‌چیز بوده و هست و فقط با حضور نور می‌توان از وجود آنها آگاه شد بسیار حائز اهمیت هست. زیرا تا به حال نور علم فقط بخشی از هستی را برای ما روشن کرده و هنوز بخش‌های بسیار زیادی مانده‌اند که نور یا همان علم به آنها نرسیده که ما انسان‌ها آگاهی درباره‌اشان داشته باشیم. حال به سراغ این می‌رویم که خدا نور آسمان‌ها و زمین یعنی چه؟

تنها منبع علم یا همان خدا نور آسمان‌ها و زمین

در بخش‌های دیگر شاخه خداشناسی وب‌سایت خود و خدا درباره اینکه جهان باید براساس یگانگی باشد صحبت کرده‌ایم و مواردی را هم با استدلال به اثبات رسانده‌ایم و حال با توضیحات بخش بالا به اینجا باید برسیم که فقط یک منبع علم و آگاهی باید موجود باشد که خداوند می‌نامیمش و اصطلاحا تمام مجاری مختلفی که از آنها علم و آگاهی منتقل می‌شود در واقع دستان مختلف همان خدا هستند. هنگامی که این باور مهم را پذیرفتیم که خداوند منبع بیکران علم و آگاهیست و حتی ذره‌ای علم جدای از او نبوده و نیست آنگاه با توجه به اینکه علم و نور ریشه مشترک دارند برایمان روشن خواهد شد که چرا خدا نور آسمان‌ها و زمین است.

در واقع پاسخ سوال‌هایی همانند چرا خدا نور است؟ نور بودن خدا یعنی چه و چیستی نور خدا برایمان روشن خواهد شد زیرا خداوند همان علم است و علم در حضور نور روشن و منتقل می‌شود و این یعنی هرجا فردی چیزی یادگرفته و به علمی دست یافته در واقع در حضور نوری بوده که خداوند می‌نامیمش. و هرجا انسان‌ها کمتر معلومات می‌گیرند در واقع به این علت است که از نور یا معادل آن خداوند دورتر هستند زیراکه بدون نور هیچ علم و آگاهی منتقل نخواهد شد. در ضمن لازم است توجه داشته باشیم که نوری که ما در دنیای فیزیکی خود با آن سروکار داریم زیرمجموعه کوچکی از نوریست که خداوند را به آن تشبیه می‌کنیم و نباید فراموش کرد که هیچ‌چیز دقیقا مثل خداوند نیست زیرا او نامحدود است و هرچیز دیگر محدود.

خدا نور آسمان‌ها و زمین خدا نور است نور بودن خدا

تاریکی دلیل ترس و نگرانی و در مقابل نور که دلیل آرامش و اطمینان است

حتما شنیده‌اید که خداوند باعث آرامش و اطمینان می‌شود درحالیکه دوری از خدا ترس‌ها و نگرانی‌ها را به همراه خواهد داشت. در واقع هرچقدر از خدا دورتر به همان میزان ترس‌ها هم بیشتر. حال به جای خداوند نور را قرار می‌دهیم و می‌بینیم کاملا انطباق ایجاد می‌شود. مثالی که میتوان از آن استفاده کرد حضور ما در یک اتاق تاریک است که ناخودآگاه باعث ترس در ما می‌شود زیرا نمی‌توانیم ببینیم در آن اتاق چه هست و چه نیست اما به محض روشن کردن لامپ ترس‌ها ناپدید خواهند شد.

دقیقا حضور خداوند به عنوان نور و علم هم به همین صورت است. زمانی‌که ما نمی‌دانیم جهان براساس عدالت دقیق خداوند پیش می‌رود، زمانی‌که نمی‌دانیم روزی ما همواره از جانب او می‌آید، زمانی‌که فراموش کرده‌ایم موجودیت ازلی و ابدی ما از اوست، زمانی‌که نمی‌دانیم برای هر مسئله‌ای راه حلی در آگاهی بیکران او وجود دارد و زمانی‌که فراموش کردیم که هدایت فقط از آن اوست ترس‌ها برما حاکم خواهند بود. اما خدا نور آسمان‌‌ها و زمین آن علم و آگاهی هست که به ما یاداوری می‌کند آنچه‌که هست به چه صورت است و همین باعث آرامش و قدرت گرفتن ما می‌شود. و هرچه بیشتر به او نزدیک باشیم آگاهی بیشتری از او به ما خواهد رسید و ما هم روشن‌تر خواهیم بود.

آنچه از ابتدا بوده و هست براساس خیر و زیبایی خلق شده

یکی دیگر از حقایقی که درباره خودمان، خداوند و جهان هستی وجود دارد این است که هرآنچه بوده و هست خیر مطلق است. به اینصورت که باید از خود بپرسیم چرا در حضور نور خداوند ما آرامش می‌گیریم؟ آیا اگر آنچه به واسطه این نور قادر به دیدنش می‌شدیم زیبا و خیر نبود ما باز هم آرام می‌شدیم؟ یا اینکه این نور برما زیبایی و خیری را آشکار می‌کند که نتیجه طبیعی آن ناپدید شدن باطل‌ها و از بین رفتن ترس‌هاست؟

پرواضح است که اگر در جایی شر و زشتی وجود داشته باشد و ما به واسطه حضور نور آنها را ببینیم قطعا حال بدتری خواهیم داشت نسبت به زمانیکه نوری نبود و اصلا نمی‌دانستیم چه خبر است. پس بخش دیگری از حق و حقیت اینگونه با این استدلال برایمان روشن میشود که اگر خدا نور آسمانها و زمین است و نزدیکی به او باعث آرامش می‌شود پس میبایست آنچه از قبل بوده خیر و زیبا باشد همانی که به هنگام دوری از خدا ما به آن علم نداشتیم و باعث ترس ما می‌شد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Raaa
Raaa
1 سال قبل

سلام بر استاد گلم استاد من وارد یه سایتی شدم حس میکنم که این راه خداست که من تو این مسیر قرار داده و یه حکمتی توش هست یه کسی هست که برای رسیدن به هدفش خیلی سختی کشیده و تازه تو دوره جذب عشق نیز شرکت کرده و موفق شده و کلی ساب تو سایت تهیه کرده استاد من همه نظراتو نگاه کردم همه نتیجه گرفتندمن هم برای افزایش وزنم ساب دانلود کردم استاد باورتون نمیشه واقعا جواب داد من چاق شدم این بار میخواهم برای کسی که دوسش دارم ساب دانلود کنم اما نمیدونم که کدوم ساب بهم میخوره استاد من میتونم از ساب بازگشت عشق و جذب عشق مورد علاقه که مخصوص کات شده هاست استفاده کنم و یا باید از ساب جذب همسر دلخواه استفاده کنم استاد سابهاش خیلی زیاده استاد من میخواهم که این فرد تو مسیر راهم قرار بگیره و بهم پیشنهاد ازدواج بده ممنون میشم که راهنماییم کنید

Raaa
Raaa
1 سال قبل

سلام بر استاد گلم استاد نمیدونم چرا کامنتهام بالا نمیاد

کامران حمیدی‌فر
کامران حمیدی‌فر
1 سال قبل

با سلام و تشکر فراوان از وب‌سایت پرمحتواتون. حقیقتا بهترین مطالب رو انتخاب می‌کنید و به بهترین شکل به مخاطب منتقل می‌کنید. ما همواره منتظر مطالب تازه شما هستیم مخصوصا شاخه خداشناسی که نظام باورهای ما رو نسبت به خدا کاملا اصلاح و به روز می‌کنه.

5/5 - (1 امتیاز)