رهبری کردن خود، بزرگ‌ترین چالش هر انسانی است. چون انسان می‌تواند به دیگران توصیه‌هایی بکند و ساعت‌ها برای آن‌ها سخنرانی کند. ولی چالش اصلی این است که آیا او می‌تواند همان توصیه‌ها را در زندگی خود هم به‌کار بگیرد؟ همواره صحبت کردن از عمل کردن آسان‌تر است. و این جایی است که انضباط شخصی وارد عمل می‌شود.

اگر می‌خواهید بدانید انضباط شخصی چیست و با مزیت های آن آشنا شوید تا انتها با ما همراه باشید.

مزیت اول: انضباط شخصی حرکت در سربالایی را امکان‌پذیر می‌سازد

انضباط شخصی حرکت در سربالایی است

باید بدانید که هرچیز ارزش‌مندی سربالایی است. هیچ چیز باارزشی در زندگی وجود ندارد که سریع و آسان به‌دست بیاید. باید هرروز برای آن بجنگید و مسیر سربالایی را طی کنید.

حالا مشکل این است که ما طبق عادت، تمایل به حرکت در سرازیری داریم و از حرکت در سربالایی دوری می‌کنیم. اگر شما عادت‌های سرازیری و آرزوهای سربالایی دارید با مشکل مواجه خواهید بود.

کلید حل این مشکل، انضباط شخصی است. فقط با استفاده از آن است که می‌توان در جهت سربالایی حرکت کرد. به‌عبارت دیگر، داشتن موفقیت مستمر بدون انضباط شخصی در زندگی غیرممکن است.

چالشی که همه‌ی ما با آن مواجه هستیم این است که ما مشکلی با سه یا چهار روز سربالایی رفتن نداریم. به‌شرطی‌که بتوانیم بعضی روزها هم در سرازیری حرکت کنیم. یعنی بعد از مدتی کار کردن، خسته می‌شویم و می‌گوییم: من لیاقت کمی استراحت را دارم. و با این جمله، حرکت در سرازیری را شروع می‌کنیم.

مسئله‌ای که باید آن را درک کنید این است که چهار روز سربالایی رفتن، با یک روز سرازیری رفتن از بین می‌رود. و شما برمی‌گردید سر خانه‌ی اول و از این‌که موفق نیستید تعجب می‌کنید. علت آن این است که سرازیری رفتن از سربالایی رفتن سریع‌تر و آسان‌تر است.

بنابراین ما روزهای زیادی را سربالایی می‌رویم. ولی چند روز سرازیری می‌رویم و همان چند روز سرازیری، تمام آن روزهای سربالایی را خنثی می‌کنند. درصورتی‌که برای رسیدن به موفیت باید هرروز در سربالایی حرکت کنید.

انضباط شخصی یک پل است، نه تونل

انضباط شخصی مانند پلی است که قصد و نیت‌های خوب را به اعمال خوب وصل می‌کند. نیت‌های خوب در یک سمت آب قرار دارند و اعمال خوب در سمت دیگر آب. و این انضباط شخصی است که نیت‌های خوب را می‌گیرد و آن‌ها را به اعمال خوب تبدیل می‌کند.

انضباط شخصی

حالا در این‌جا مسئله‌ی مهمی که وجود دارد این است که ما درمورد آن چه دیدی داریم؟ آیا به آن به‌عنوان یک پل نگاه می‌کنیم یا یک تونل؟

توضیح این‌که اگر شما فکر کنید انضباط شخصی یک پل است، این یعنی این‌که مسیر سربالایی برای شما راحت می‌شود و در طول مسیر دچار رنج و عذاب نمی‌شوید. چون همیشه جایی که قرار است به آن برسید را می‌بینید و مسیر را با لذت و شوروشوق طی می‌کنید. و موفقیت ها یکی پس از دیگری در زندگی‌تان ظاهر می‌شوند.

ولی اگر به نظرتان انضباط شخصی یک تونل باشد، مسیر را به‌سختی طی می‌کنید. و فقط منتظر هستید در انتهای تونل نوری ببینید و شرایط‌تان عوض شود. دراین‌صورت دیر یا زود خسته می‌شوید و آن کار را رها می‌کنید.

مزیت دوم: رسیدن به موفقیتِ پایدار و نه یک موفقیتِ موقتی و گذرا

بیشتر مردم برای حل مشکلات خود دنبال راه‌حل فوری هستند. آن‌ها می‌خواهند سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای موفقیت، ثروتمند شدن و رسیدن به خواسته‌های خود را پیدا کنند.

ولی باید بدانید که همچین راهی وجود ندارد. تمام مسیر سربالایی است. و انضباط شخصی مانند یک وسیله‌ی نقلیه، شما را به آن‌جا می‌برد و به موفقیت می‌رساند. موفقیتی که پایدار است، نه گذرا.

مزیت سوم: انضباط شخصی، عادت‌های شما را تبدیل به خدمت‌کارتان می‌کند

انضباط شخصی باعث می‌شود عادت‌هایتان به شما خدمت کنند، نه این‌که شما به آن‌ها خدمت کنید.

مزیت چهارم: انضباط شخصی به‌آسانی در شوروشوق‌تان رشد می‌کند

انضباط شخصی به سوخت نیاز دارد. و این سوخت از طریق انجام کاری که دوست دارید و آن را خوب انجام می‌دهید تامین می‌شود.

قدرت اراده و چرایی انجام یک کار به یکدیگر مرتبط هستند. و این ارتباط خیلی ساده است. وقتی برای انجام یک کار هدف دارید، اراده هم دارید. چون این چیزی است که عاشق‌اش هستید و به آن اهمیت می‌دهید. این انضباط شخصی را برای شما آسان‌تر می‌کند.

اگر انضباط شخصی ندارید یعنی نمی‌دانید در زندگی چه می‌خواهید. و وقتی نمی‌دانید در زندگی چه می‌خواهید هیچ انضباط شخصی برای رسیدن به آن‌جا نخواهید داشت.

مزیت پنجم: انضباط شخصی، شما را پیگیر می‌کند و پیگیری تشدید می‌شود

پیگیری، پیش‌نیاز تعالی است. شما فقط در کاری عالی می‌شوید که در انجام آن پیگیر باشید. اگر در چیزی پیگیر نباشید و بگیر و ببند داشته باشید هرگز در آن به تعالی نمی‌رسید.

پیگیری، ارزش‌های شما را تقویت می‌کند. وقتی در یک کار پیگیر هستید و مردم می‌بینند که دارید آن کار را به‌خوبی انجام می‌دهید به شما اعتماد می‌کنند. و این برای شما اعتبار می‌آورد.

پیگیری تشدید می‌شود. وقتی یک کار را بارها و بارها انجام می‌دهید به‌مرور در آن کار بهتر می‌شوید. پس نباید چند مرتبه‌ی ابتدایی انجام یک کار را ملاک قضاوت خود درمورد این‌که در آن کار خوب هستید یا نه قرار دهید.

انضباط شخصی باعث می‌شود که هرروز به حساب بیاید. و روزها روی هم جمع و تشدید شوند.

در ویدیوی زیر که از حساب آپارات خود و خدا است می‌توانید صحبت‌های جان مکسول درباره‌ی انضباط شخصی را همراه با زیرنویس فارسی تماشا کنید.

دانلود این فیلم - حجم: ۱۹۰ Mb
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فاطمه
فاطمه
10 روز قبل

بسیار عالی بود و اموزنده و جدید بود

4/5 - (8 امتیاز)