برای بسیاری رسیدن به تناسب اندام یک آرزوی دست‌نیافتنی شده است درحالیکه با فهم نقش ذهن در لاغری می‌توانیم پیچیدگی‌های این مسیر را به سادگی برای خود روشن کنیم و به هدفی که داریم با قاطعیت برسیم. در واقع با شناخت دنیای درونی و محرک‌هایی که باعث انجام اعمالی در ما می‌شوند که نتیجه آنها به اضافه وزن می‌انجامد، ما می‌توانیم روند چاقی را معکوس و به وزن و تناسب اندام مورد علاقه خود نزدیک و نزدیک‌تر شویم. در این بخش تا حدودی این مبحث زیبا را باز خواهیم کرد.

آیا همه عوامل در چاق شدن به زیاد غذا خوردن برمی‌گردد؟

در باور عمومی هرکس که اضافه وزن دارد حتما بیش از اندازه و نیازش غذا خورده است که به این وضعیت رسیده است که البته این باور کاملا درست است اما کامل نیست به این گونه که ما بگوییم پس حتما کم غذا خوردن او را به تناسب اندام خواهد رساند. در واقع باید دید چه عاملی در او باعث شده بیش از نیاز غذا بخورد درحالیکه بدن او به آن غذا نیازی نداشته است و آنها را به صورت چربی انباشته کرده است؟ اینجاست که نقش ذهن در لاغری و رسیدن به تناسب اندام خود را نمایان می‌کند.

در حقیقت باید کمی دنیای ذهنی را شناخت تا فهمید چرا ما درحالیکه نیاز به غذا نداریم تحریک می‌شویم که غذا بخوریم و آن غذای اضافه را بصورت باری اضافه در خود ذخیره کنیم و هنگامی که این علت و دست پنهان را شناسایی کردیم و آن را به درستی برطرف کردیم خواهیم دید که تا چه اندازه کاهش وزن اضافه و رسیدن به تناسب اندام امری راحت و ساده است. در واقع اصلا نیازی نیست از راه‌های پرهزینه و دشوار که درصد موفقیتشان هم پایین است عبور کنیم تا به هدف خود برسیم و فقط کافیست از درون خود آگاه شویم تا بتوانیم علت اصلی را اصلاح کنیم.

نقش ذهن در لاغری با فهم برنامه اصلی ذهن

برای درک مفهوم نقش ذهن در لاغری باید ابتدا برنامه اصلی ذهن خود را بشناسیم. ذهن ما یک هدف اصلی را همواره دنبال می‌کند که حفظ بقاست. در این راستا ذهن می‌کوشد از درد و رنج دوری و به سمت لذت‌ها حرکت کند. یعنی بطور طبیعی و ناخودآگاه ذهن ما لذت را انتخاب می‌کند و از درد و رنج گریزان است و اگر درد و رنجی وجود داشته باشد می‌کوشد با اولین و در دسترس‌ترین امکان آن را از بین ببرد. حال نکته اینجاست که می‌دانیم در تلاطم همیشگی زندگی نمی‌توان اطمینان داشت که همواره شرایط خوب خواهد ماند و همه ما با شرایط نامطلوب که هرکدام درجاتی از درد و رنج را در خود دارد روبه‌رو می‌شویم و اینجاست که ذهن ما به دنبال راحت‌ترین راه برای رهایی از آن درد و رنج است به گونه‌ای که شاید خود ما هم از آن آگاه نباشیم.

درد و رنج به دو صورت می‌تواند از بین برود که یکی برطرف شدن علت آن درد است و دیگری آمدن لذتی به میدان که باعث خنثی شدن آن درد شود. هنگامی که مثلا ما انگیزه خود برای کارها را از دست داده‌ایم و از بی‌حوصلگی رنج می‌بریم یک راه این است که با جستجو و با صرف انرژی انگیزه خود را مجدد بیابیم و از آن درد بی‌حوصلگی خارج شویم و یک راه دیگر هم این است که به یک لذت پناه ببریم تا درد ما کاهش یابد و اینجاست جایی که بسیاری از انسان‌ها می‌توانند آلوده به مواد مخدر، مشروبات الکلی و پرخوری شوند.

چرا بیش از اندازه غذا می‌خوریم و چاق می‌شویم؟

از آنجاییکه غذا خوردن همواره در ذهن ما با لذت بردن پیوند داشته است بطور ناخودآگاه هنگامی که در درد و رنجی هستیم به غذا خوردن پناه می‌بریم تا با لذت آن درد خود را تسکین دهیم درحالیکه اصلا گرسنه نبودیم و به آن غذا هم نیازی نداشتیم. و یا چون به اندازه کافی از مجاری مختلف در زندگی خود لذت وارد تجربیات ما نمی‌شود می‌خواهیم با غذا خوردن افراطی آن خلا ایجاد شده را پر کنیم و لذت کافی خود را دریافت کنیم.

بنابراین دست پنهان پشت پرده در اضافه وزن پیدا کردن، در بسیاری از اوقات ذهنی است که به هر طریق می‌خواهد از درد و رنج دور شده و خود را به لذت برساند و اگر ما آگاهانه آن را در مسیر سالم و درست خود کنترل و هدایت کنیم به راحتی و سادگی این مشکل حل خواهد شد. در حقیقت ما میبایست با آگاه شدن از خود، تسلط و کنترل کافی برخود پیدا کنیم که این امر شاهراه همه موفقیت‌هاست.

لطفا برای درک بهتر ویدئوی نقش ذهن در لاغری را تماشا و یا به صوت آن گوش دهید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

2.3/5 - (3 امتیاز)