عدالت خدا و همیشه حق به حق دار رسیدن دنیای ما

آیا شما معتقد هستید در دنیای ما عدالت وجود دارد؟ آیا شما می دانید که همیشه حق به حق دار رسیده و می رسد؟ یا اینکه شما با قدرت به این اعتقاد دارید که اصلا عدالتی نیست  و حق عده زیادی در حال پایمال شدن است و عدالت خدا فقط یک حرف است؟

قبل از رسیدن به اصل ماجرا باید بدانیم که باور شما در مورد بودن یا نبودن عدالت بسیار در نتایج و تصمیم های زندگی شما موثر است. بطوریکه با تغییر این باور نتایج هم بطور کلی تغییر می کنند.

و اما حالا با هم به بعضی از دلایل نگاه کنیم که عده ای آنها را مصداق بارز نبود عدالت خدا می دانند.

  • چرا کودکانی از همان ابتدا با معلولیت به دنیا می آیند؟ عدالت خدا و معلولیت چگونه با هم سازگاری دارند؟
  • چرا سازوکار دنیا طوری است که بسیاری از حیوانات برای زنده ماندن نیازمند شکار بقیه حیوانات هستند؟
  • چرا عده ای از همان ابتدا در خانواده هایی ثروتمند متولد می شوند و بدون هیچ تلاشی از اکثریت جلو هستند؟

عدالت

بی عدالتی را می بینیم چون عدالت را با دید وسیع باید دید

تمام مشکلات ما از آنجایی سرچشمه می گیرد که ما ملاک را همین دید محدود خود قرار می دهیم. و طبیعی است در این دید ناقص در بسیاری از اوقات بی عدالتی وجود دارد. در حالیکه با گسترش دید خود و افزایش آگاهی خواهیم دید که عدالت خدا در همه جا به زیبایی و قدرت بوده هست و خواهد بود. مثلا ما به اشتباه فکر می کنیم همه چیز همان طوری است که ما مشاهده اش می کنیم. یعنی اگر خانه من ۵۰ متر است و یکی از اقوام من خانه ۲۰۰ متری دارد فکر می کنم که او حتما هر روز چندین برابر من بیشتر از خانه اش لذت می برد. در حالیکه در اغلب اوقات این فقط یک تصور غلط است و برای او بودن در آن خانه کاملا عادی است و اگر به یک خانه ۵۰۰ متری برسد واقعا لذت خواهد برد. در حالیکه او مدت زیادی است که خانه اش را بزرگتر نکرده است. ولی من با مقایسه بیجای خودم فکر می کنم که این بی عدالتی است.

ملاک در حرکت و جهت آن است، نه در ظاهر و جایگاه فعلی زندگی

در دنیای ما بی نهایت مدار و جایگاههای مختلف از پایین تا بالا وجود دارد. که هر کدام از ما در جایی هستیم. چون ابتدا و انتهایی نیست پس بالا و پایین این جایگاهها و مدارها معنی ندارد و کاملا نسبی است. ولی آنچه که مهم است حرکت ما و جهت آن است که تولید عشق و لذت برایمان می کند.

هر کدام از ما در هر جا و مداری که باشیم بعد از مدتی به آن کاملا عادت می کنیم و دیگر لذتی از آن نمی بریم. هر چند که از دید دیگران آن موقعیت بسیار خوب و بالا باشد. و زمانی لذت و خوشحالی برای ما ایجاد می شود که به مدار و موقعیتی بالاتر و بهتر برسیم. اگر هم از آن مدار تنزل کنیم سختی و عذاب خواهیم کشید. هر چند جایی که به آن رسیدیم آرزوی خیلی ها باشد و آنها به اشتباه از دید خودشان فکر کنند که ما در حال لذت بردن از آن هستیم.

از طرف دیگر اگر ما در جایگاه بسیار پایینی باشیم و از آنجا به موقعیتی بالاتر صعود کنیم که آن هم از دید دیگران خیلی پایین است، ما لذت خواهیم برد و این برای ما بسیار نتیجه خوبی است. که اینجا باید متوجه باشیم که ملاک اصلا ظاهر زندگی نیست بلکه جهت حرکتمان تعیین کننده است. حرکت برای همه یک انتخاب و خواست درونی است و همه با انجامش به نتیجه مثبت آن می رسند که این دقیقا عدالت خدا است.

پس با در نظر گرفتن نسبی بودن ظاهر زندگی به این توجه کنید که آیا هر کس از هر جایی به جلو حرکت کند دنیا به او پاسخ متناسب خواهد داد یا خیر؟ و این را مبنای بودن و یا نبودن عدالت قرار دهید.

دید محدود ما چگونه عدالت خدا را برایمان پنهان می کند؟

یکی از دوستان شریف شما در یک اتفاق بسیار بسیار ناجوانمردانه تمام دارایی خود را از دست می دهد. و به ناحق محکوم می شود. در اینجا قطعا درباره او به معنی کامل بی عدالتی شده ولی این پایان ماجرا نیست. او چند سال بعد بسیار ثروتمند و موفق می شود و وقتی دلیل این موفقیت را از او می خواهند او با کمال تعجب به همان اتفاق ناگوار چند سال قبل اشاره می کند. و می گوید همان اتفاق من را محکم کرد و باعث شد با قدرت حق خودم را از زندگی بگیرم. حالا با پدیدار شدن این قسمت آیا در حق او بی عدالتی شده بود؟ اگر آن اتفاق ناگوار که از دید بعضی بی عدالتی بود در آن زمان برایش پیش نمی آمد او یک انسان معمولی باقی می ماند؛ در حالیکه  او اکنون یک انسان بسیار موفق است.

عدالت خدا

درباره حیوانات و شکار شدن آنها باز به همین صورت است. ما به اشتباه فکر می کنیم اگر جسم خودمان و یا حیوان جانداری اینجا بی جان شد دیگر همه چیز تمام است. در حالیکه جان اصلی از جاودانگی است و این فقط بخشی از داستان است. مثل خواب شب ما و بیدار شدنمان در فردای آن. ما باید بدانیم که از جنس انرژی، جنب و جوش و حرکت هستیم ( اطلاعات بیشتر و کاملتر در این زمینه در دوره آموزشی استفاده از قدرت). این انرژی و جنب و جوش هرگز از بین نمی رود و فقط از فرمی به فرم دیگر تغییر شکل می دهد. پس شکار شدن یک حیوان توسط یک حیوان دیگر به معنی نابودی برایش نیست. و زندگی برایش همچنان ادامه دارد. و همان حیوان شکارچی هم از این مرحله عبور خواهد کرد.

قبل و بعد از یک اتفاق را برای نتیجه گیری بهتر در مورد آن ببینیم

ما زمانی فکر می کنیم عدالت نیست که ابتدا و انتهای یک ماجرا را خیلی بسته می بینیم. اگر ببینیم حیوانات پس از شکار شدن در اینجا باز هم در مرحله ای دیگر زندگی دارند، یک اتفاق به ظاهر بد در آینده باعث یک تحول مثبت بزرگ می شود. خیلی از به ظاهر بی عدالتی ها در آینده با پیدایش مسائل بزرگتر بسیار خنده دار و کوچک می شوند. بعضی از بی عدالتی هایی که ما در مورد خودمان و یا دیگران می بینیم بخاطر خطاهایمان در گذشته و یا جاهای دیگر است که ما نمی توانیم در آن لحظه آنها را به یاد بیاوریم، که اگر آنها را به یاد آوریم آنگاه عدالت خدا را کامل و بی نقص خواهیم دید. فقط کافی است دید خود را وسیع تر کنیم تا همیشه حضور آن را ببینیم.

اهمیت بالای دانستن وجود همیشگی عدالت خدا در سرتاسر دنیا

عدالت خدا

اگر ما به این معتقد باشیم که عدالتی نیست قطعا ضرر خواهیم کرد. اولین دلیل این است که ممکن است ما در یک مسیر اشتباه باشیم ولی از آن نتایج مثبت بگیریم. و به خودمان بگوییم که عدالتی در کار نیست پس بهتر است همین مسیر را ادامه دهم و لذت بیشتری را ببرم. مثل کسی که برای لذت زودگذر خود از مواد مخدر استفاده می کند و ضرر بسیار زیادی را در آینده متحمل می شود.

حالت دوم اینکه باور به این که عدالتی نیست باعث می شود ما کار خود را ناقص و ضعیف انجام دهیم. چون معتقد هستیم حق ما که به ما نخواهد رسد پس چه لزومی دارد با قدرت و دقیق کار درست را انجام دهم؟ سپس همین عمل ما نتیجه ای بد برایمان ایجاد می کند که ما آن را به حساب وجود بی عدالتی می گذاریم. در حالیکه قبلا خودمان آن را تولید کرده بودیم. و حالا که مدتی گذشته است و نتیجه کارمان با کمی تغییر شکل به خودمان برگشته است دلیل نتیجه بد خود را در بی عدالتی دنیا می دانیم.

انسانهایی که باور دارند همیشه حق به حق دار رسیده و می رسد این عامل مخرب را که خودشان و عادتها و باورهای غلط در آنها وجود دارد را به خوبی شناسایی می کنند. و اگر جایی به ظاهر حقی از آنها خورده شود اصلا ناراحت و غمگین نمی شوند. چون یا در صورت توانشان حق خود را می گیرند یا اینکه می دانند از راهی دیگر حق آنها به آنها خواهد رسید.

لطفا ویدئوی آموزشی عدالت خدا را تماشا کنید.

دانلود فایل صوتی این فیلم

حجم فایل: ۱۰ مگا بایت

تماشای این فیلم در یوتوب

مطالب مرتبط:

چرا داشتن غم و اندوه در هر شرایطی گناه است. ( اینجا )

پاسخ سوال های زیر در مبحث عدالت خداوند.

  • عدالت خداوند در مورد کودکی که در جنگ متولد می شود و پدر و مادر خود را از دست می دهد کجاست؟
  • معلولی که از همان ابتدا زندگی خود را با سختی شروع می کند و تا آخر هم برایش سخت تر خواهد شد کجای عدالت خدا قرار دارد؟
  • چرا کسانی که ظلم می کنند شادتر و موفق تر می شوند و مظلومین ضعیف تر؟