آیا شما معتقد هستید در دنیای ما عدالت وجود دارد؟ آیا شما می دانید که همیشه حق به حق دار رسیده و می رسد؟ یا اینکه شما با قدرت به این اعتقاد دارید که اصلا عدالتی نیست  و حق عده زیادی در حال پایمال شدن است و عدالت خدا فقط یک حرف است؟

قبل از رسیدن به اصل ماجرا باید بدانیم که باور شما در مورد بودن یا نبودن عدالت بسیار در نتایج و تصمیم های زندگی شما موثر است. بطوریکه با تغییر این باور نتایج هم بطور کلی تغییر می کنند.

و اما حالا با هم به بعضی از دلایل نگاه کنیم که عده ای آنها را مصداق بارز نبود عدالت خدا می دانند.

  • چرا کودکانی از همان ابتدا با معلولیت به دنیا می آیند؟ عدالت خدا و معلولیت چگونه با هم سازگاری دارند؟
  • چرا سازوکار دنیا طوری است که بسیاری از حیوانات برای زنده ماندن نیازمند شکار بقیه حیوانات هستند؟
  • چرا عده ای از همان ابتدا در خانواده هایی ثروتمند متولد می شوند و بدون هیچ تلاشی از اکثریت جلو هستند؟

عدالت

بی عدالتی را می بینیم چون عدالت را با دید وسیع باید دید

تمام مشکلات ما از آنجایی سرچشمه می گیرد که ما ملاک را همین دید محدود خود قرار می دهیم. و طبیعی است در این دید ناقص در بسیاری از اوقات بی عدالتی وجود دارد. در حالیکه با گسترش دید خود و افزایش آگاهی خواهیم دید که عدالت خدا در همه جا به زیبایی و قدرت بوده هست و خواهد بود. مثلا ما به اشتباه فکر می کنیم همه چیز همان طوری است که ما مشاهده اش می کنیم. یعنی اگر خانه من ۵۰ متر است و یکی از اقوام من خانه ۲۰۰ متری دارد فکر می کنم که او حتما هر روز چندین برابر من بیشتر از خانه اش لذت می برد. در حالیکه در اغلب اوقات این فقط یک تصور غلط است و برای او بودن در آن خانه کاملا عادی است و اگر به یک خانه ۵۰۰ متری برسد واقعا لذت خواهد برد. در حالیکه او مدت زیادی است که خانه اش را بزرگتر نکرده است. ولی من با مقایسه بیجای خودم فکر می کنم که این بی عدالتی است.

ملاک در حرکت و جهت آن است، نه در ظاهر و جایگاه فعلی زندگی

در دنیای ما بی نهایت مدار و جایگاههای مختلف از پایین تا بالا وجود دارد. که هر کدام از ما در جایی هستیم. چون ابتدا و انتهایی نیست پس بالا و پایین این جایگاهها و مدارها معنی ندارد و کاملا نسبی است. ولی آنچه که مهم است حرکت ما و جهت آن است که تولید عشق و لذت برایمان می کند.

هر کدام از ما در هر جا و مداری که باشیم بعد از مدتی به آن کاملا عادت می کنیم و دیگر لذتی از آن نمی بریم. هر چند که از دید دیگران آن موقعیت بسیار خوب و بالا باشد. و زمانی لذت و خوشحالی برای ما ایجاد می شود که به مدار و موقعیتی بالاتر و بهتر برسیم. اگر هم از آن مدار تنزل کنیم سختی و عذاب خواهیم کشید. هر چند جایی که به آن رسیدیم آرزوی خیلی ها باشد و آنها به اشتباه از دید خودشان فکر کنند که ما در حال لذت بردن از آن هستیم.

از طرف دیگر اگر ما در جایگاه بسیار پایینی باشیم و از آنجا به موقعیتی بالاتر صعود کنیم که آن هم از دید دیگران خیلی پایین است، ما لذت خواهیم برد و این برای ما بسیار نتیجه خوبی است. که اینجا باید متوجه باشیم که ملاک اصلا ظاهر زندگی نیست بلکه جهت حرکتمان تعیین کننده است. حرکت برای همه یک انتخاب و خواست درونی است و همه با انجامش به نتیجه مثبت آن می رسند که این دقیقا عدالت خدا است.

پس با در نظر گرفتن نسبی بودن ظاهر زندگی به این توجه کنید که آیا هر کس از هر جایی به جلو حرکت کند دنیا به او پاسخ متناسب خواهد داد یا خیر؟ و این را مبنای بودن و یا نبودن عدالت قرار دهید.

دید محدود ما چگونه عدالت خدا را برایمان پنهان می کند؟

یکی از دوستان شریف شما در یک اتفاق بسیار بسیار ناجوانمردانه تمام دارایی خود را از دست می دهد. و به ناحق محکوم می شود. در اینجا قطعا درباره او به معنی کامل بی عدالتی شده ولی این پایان ماجرا نیست. او چند سال بعد بسیار ثروتمند و موفق می شود و وقتی دلیل این موفقیت را از او می خواهند او با کمال تعجب به همان اتفاق ناگوار چند سال قبل اشاره می کند. و می گوید همان اتفاق من را محکم کرد و باعث شد با قدرت حق خودم را از زندگی بگیرم. حالا با پدیدار شدن این قسمت آیا در حق او بی عدالتی شده بود؟ اگر آن اتفاق ناگوار که از دید بعضی بی عدالتی بود در آن زمان برایش پیش نمی آمد او یک انسان معمولی باقی می ماند؛ در حالیکه  او اکنون یک انسان بسیار موفق است.

عدالت خدا

درباره حیوانات و شکار شدن آنها باز به همین صورت است. ما به اشتباه فکر می کنیم اگر جسم خودمان و یا حیوان جانداری اینجا بی جان شد دیگر همه چیز تمام است. در حالیکه جان اصلی از جاودانگی است و این فقط بخشی از داستان است. مثل خواب شب ما و بیدار شدنمان در فردای آن. ما باید بدانیم که از جنس انرژی، جنب و جوش و حرکت هستیم ( اطلاعات بیشتر و کاملتر در این زمینه در دوره آموزشی استفاده از قدرت). این انرژی و جنب و جوش هرگز از بین نمی رود و فقط از فرمی به فرم دیگر تغییر شکل می دهد. پس شکار شدن یک حیوان توسط یک حیوان دیگر به معنی نابودی برایش نیست. و زندگی برایش همچنان ادامه دارد. و همان حیوان شکارچی هم از این مرحله عبور خواهد کرد.

قبل و بعد از یک اتفاق را برای نتیجه گیری بهتر در مورد آن ببینیم

ما زمانی فکر می کنیم عدالت نیست که ابتدا و انتهای یک ماجرا را خیلی بسته می بینیم. اگر ببینیم حیوانات پس از شکار شدن در اینجا باز هم در مرحله ای دیگر زندگی دارند، یک اتفاق به ظاهر بد در آینده باعث یک تحول مثبت بزرگ می شود. خیلی از به ظاهر بی عدالتی ها در آینده با پیدایش مسائل بزرگتر بسیار خنده دار و کوچک می شوند. بعضی از بی عدالتی هایی که ما در مورد خودمان و یا دیگران می بینیم بخاطر خطاهایمان در گذشته و یا جاهای دیگر است که ما نمی توانیم در آن لحظه آنها را به یاد بیاوریم، که اگر آنها را به یاد آوریم آنگاه عدالت خدا را کامل و بی نقص خواهیم دید. فقط کافی است دید خود را وسیع تر کنیم تا همیشه حضور آن را ببینیم.

اهمیت بالای دانستن وجود همیشگی عدالت خدا در سرتاسر دنیا

عدالت خدا

اگر ما به این معتقد باشیم که عدالتی نیست قطعا ضرر خواهیم کرد. اولین دلیل این است که ممکن است ما در یک مسیر اشتباه باشیم ولی از آن نتایج مثبت بگیریم. و به خودمان بگوییم که عدالتی در کار نیست پس بهتر است همین مسیر را ادامه دهم و لذت بیشتری را ببرم. مثل کسی که برای لذت زودگذر خود از مواد مخدر استفاده می کند و ضرر بسیار زیادی را در آینده متحمل می شود.

حالت دوم اینکه باور به این که عدالتی نیست باعث می شود ما کار خود را ناقص و ضعیف انجام دهیم. چون معتقد هستیم حق ما که به ما نخواهد رسد پس چه لزومی دارد با قدرت و دقیق کار درست را انجام دهم؟ سپس همین عمل ما نتیجه ای بد برایمان ایجاد می کند که ما آن را به حساب وجود بی عدالتی می گذاریم. در حالیکه قبلا خودمان آن را تولید کرده بودیم. و حالا که مدتی گذشته است و نتیجه کارمان با کمی تغییر شکل به خودمان برگشته است دلیل نتیجه بد خود را در بی عدالتی دنیا می دانیم.

انسانهایی که باور دارند همیشه حق به حق دار رسیده و می رسد این عامل مخرب را که خودشان و عادتها و باورهای غلط در آنها وجود دارد را به خوبی شناسایی می کنند. و اگر جایی به ظاهر حقی از آنها خورده شود اصلا ناراحت و غمگین نمی شوند. چون یا در صورت توانشان حق خود را می گیرند یا اینکه می دانند از راهی دیگر حق آنها به آنها خواهد رسید.

لطفا ویدئوی آموزشی عدالت خدا را تماشا کنید.

تماشای این فیلم در یوتوب

مطالب مرتبط:

چرا داشتن غم و اندوه در هر شرایطی گناه است. ( اینجا )

پاسخ سوال های زیر در مبحث عدالت خداوند.

  • عدالت خداوند در مورد کودکی که در جنگ متولد می شود و پدر و مادر خود را از دست می دهد کجاست؟
  • معلولی که از همان ابتدا زندگی خود را با سختی شروع می کند و تا آخر هم برایش سخت تر خواهد شد کجای عدالت خدا قرار دارد؟
  • چرا کسانی که ظلم می کنند شادتر و موفق تر می شوند و مظلومین ضعیف تر؟
اشتراک
اظلاع از
guest
14 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
امیرحسین حبیبی نیا
امیرحسین حبیبی نیا
9 months ago

سلام استاد خستہ نباشید یک سوال ازتون دارم آیا چیزی به نام تناسخ وجود دارہ؟

میترا
میترا
10 months ago

سلام استاد گرامی .سپاسگذارم از آموزش های عالی تون.استاد شخصی را میشناسم که توی زندگیش آدم ظلم و ستمگری بوده و هست ،از دیدن موفقیت دیگران خوشحال نمیشه کارش سنگ انداختن جلوی پای دیگران .این شخص جدیدا از قوانین اطلاع پیدا کرده و مسیر حس خوب رو دنبال میکنه تا به خواسته هاش برسه .ما میدونیم قوانین میگه حس درونی خوب شرایط خوب بیرونی رو رقم‌میزنه ولی این آدم خودش شخص بدخواه و ظلمی بود تکلیفه اون انرژی منفی که به سمت انسان دیگه فرستاده چی میشه ؟اگر قرار که هرکس به هرکس ظلم کنه و بعد بیاد از قوانین اطلاع پیدا کنه بعد بخواد موفق بشه با حس خوبش پس عدالت خدا در مورد اون احساست بد و سنگ هایی جلوی موفقیت دیگران انداخته چی میشه؟

میترا
میترا
Reply to  گروه
9 months ago

سپاسگذارم

Pak
Pak
10 months ago

سلام
در یکی از فایلهای صوتی امده است که اگر کسی خطایی یا ظلمی در حق کسی کرد ولی بعدش توبه کرد حتی اگر اون فرد نفرین کند اثر ندارد و خدا او را می بخشد ، این با مطلب ذیل تناقض ندارد لطفا توضیح دهید
“در دنیا قانونی وجود دارد به نام
قانون “کارما”

قانون کارما یعنی اگر بزنی یک روزی میخوری.
اگر شکستی یه روز خودت هم میشکنی.

خلاصه اینکه :

قانون کارما همان ضرب المثل معروف است که میگوید از هر دستی بدهی از همان دست پس میگیری

آن زمان که دلی را شکستی
آن زمان که اشک کسی را دراوردی
آن زمان که زخمی زدی
بترس از قانون کارما که حتی اگر توبه کنی و پشیمان هم بشوی سودی ندارد و این قانون چه بخواهی چه نخواهی در زندگی تو جاری میشود.

بترس از قانون کارما❗️❗️❗️”

trackback
ظلم و ستم و علت وجود ستم - مظلوم چه ویژگیهایی دارد و چرا مظلوم است؟
1 year ago

[…] است که هیچ کس نمی خواهد شاهد ظلم و ستم باشد و همه خواهان عدالت هستند. ولی ظلم و ستم طبق قوانین و وجود علتها اتفاق می […]

مالک
مالک
1 year ago

سلام ممنون از برنامه های خوبتون، ی سوال دارم از خدمت شما، در مورد خداوند این رو فهمیدم که خداوند هیچ وقت کار بی منطق انجام نمیدهد و تمام کارهای خودمون و زندگیمون اختیاریه و ب تلاش خودمون برمیگرده، آیا ب دنیا اومدن ما انتخاب خودمون است؟یا انتخاب خدا هست؟ اگ انتخاب ما هست چرا یادمون نمیاد؟ اگ انتخاب خدا هست پس اختیاری نمیشه که اون وقت، ممنون میشم از لطفتون اگ بهم کمک کنید،

رومینا
رومینا
1 year ago

سلام اقای تقوی زاده یه سوال واسم پیش اومده ممنون میشم پاسخ بدید.نظر شما راجع ب اینک میگن از هرچی بدت بیاد سرت میاد چیه؟خیلیا میگن واقعا درسته مااز فلان همسر با فلان اخلاق بدمون میومد الان همون گیرمون اومده و…نظر شما چیه ایا این جمله درسته؟

مینا
مینا
Reply to  رومینا
1 year ago

سلام خوبیدداقای تقوی زاده من حدود یک ماه با گروه شما در یوتوب اشنا شدم حر ف هاتون همش درست من که الان خودم شناختم سه چیزه تو خودم دیدم ترس استرس اظطراب که این مانع رسیدن به هدف من می شه تو یک قدمیش قرار می گیرم ولی نمی توانم به مرحله بعد برم اگه فایلی بزارید در این مورد ممنون می شم در مورد چگونه به هدف ازدواج هم برسیم توضیح بدید

مینا
مینا
Reply to  مینا
1 year ago

مثل من هدفم ازدواج خب ان موقع همش می گفتم شاید نر سم ولی تو ی این یک ماه با اشنا شدن با شما و گوش دادن فایل هاتون دیدگاه هم کل عوض شد وقتی باورم عوض شد دیدم دو تا خواستگار امد ولی ترس اظطراب من کار داد دستم وای این که این نداره چطور می خوات با من زندگی کن خب تو مر حله اول قرار گرفتم خب چگونه تر س اظطراب استرس از خودم دور کنم ممنون می شم بهم بگید

صنم
صنم
1 year ago

سلام ممنونم از فایل عالیتون یه سوالی که برای من پیش اومده اینه که منظور از به آگاهی رسیدن چیه؟یا آگاهی واقعی چیه؟